Zamknij

Coś dla miłośników kina, ale liczba miejsc jest ograniczona

17:00, 31.07.2022 jrs, fot. pixabay.com Aktualizacja: 21:34, 31.07.2022
Skomentuj

W sierpniu w murach Muzeum Okręgowego w Lesznie zagości kino izraelskie.

Wybrany przez organizatorów repertuar składa się z 4 filmów, z których każdy inaczej porusza problematykę stykania się żydowskiej tradycji ze współczesnością.

Filmy pokazywane będą w dawnej synagodze przy ul. G. Narutowicza 31 i będą tłumaczone na polski język migowy. Pokazy odbędą się w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela.

Seanse są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy odbywają się internetowo i telefonicznie: [email protected], 65 529 61 40 w. 20

Repertuar:

5 sierpnia o godz. 18 odbędzie się pokaz filmu "Pustynne jabłka" (reż. Arik Lubetzky, Matti Harari, Izrael, 2014)

Rebeka Abarbanel to jedynaczka, mieszka w Jerozolimie w ortodoksyjnej rodzinie. Szukając szczęścia zaczyna interesować się życiem świeckich Izraelczyków. Pewnego dnia ucieka z domu w towarzystwie chłopaka z kibucu na pustyni.

12 sierpnia o godz. 18 - "Ben Gurion-Epilog" (reż. Yariv Mozer, Izrael, 2016)

Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael. Jest to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy odsunął się on od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.

19 sierpnia o godz. 18 - "Nieortodoksyjne" (reż. Eliran Malka, Izrael, 2018)

Gdy córka Yakova Cohena zostaje wyrzucona ze szkoły ze względu na pochodzenie etniczne, on postanawia walczyć. Jest rok 1983, a Yakov jest zwykłym jerozolimskim drukarzem. Wraz z dwójką przyjaciół zakłada organizację polityczną walczącą o prawa Żydów sefardyjskich. Początki są chaotyczne, ale pasja, oddanie, gniew i poczucie humoru pchają ich naprzód.

26 sierpnia o godz. 18 -  "Zero motywacji" (reż. Talya Lavie, Izrael, 2014).

Trzy historie: zmienniczka, dziewica i dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnymi izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji" przygląda się kobietom- żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że "jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić."

 

 

 

 

 

(jrs, fot. pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%