Zamknij

Mały Dworzec w Lesznie. Ma nowego właściciela, czy dostanie szansę na drugie życie? (zdjęcia)

11:11, 14.06.2024 JAC, Fot. J. Kuik Aktualizacja: 10:16, 19.06.2024
Skomentuj
reo

Mały Dworzec w Lesznie był użytkowany bardzo krótko, gdyż linia Leszno - Góra funkcjonowała tylko dwa lata. Ma właściciela, który zamierza przywrócić mu świetność.

Pierwszy pociąg z Leszna do Góry odjechał z Małego Dworca 16 września 1916 roku. Linia kolejowa łącząca Wielkopolskę z Dolnym Śląskiem mogła przyczynić się do rozwoju Leszna, jednak nie sprzyjały temu tamte czasy.

Kiedy w grudniu 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, Powstańcy starając się utrudnić reakcję wojskom niemieckim, wysadzili most na Kopanicy (obecnie Rów Polski) w połowie drogi pomiędzy Lesznem a Górą. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, niedaleko dalej, pomiędzy Laskową a Chróściną, przebiegała granica polsko-niemiecka. Zwaśnione kraje nie podjęły próby przywrócenia ruchu. Później nie zrobili tego Niemcy podczas okupacji, ani Polacy po wojnie.

Niepotrzebny już podróżnym Mały Dworzec w Lesznie w okresie PRL-u wykorzystywano na zakład fryzjerski i gabinet stomatologiczny.

W grudniu 2017 roku Mały Dworzec należący do Skarbu Państwa wystawiono na przetarg z ceną wywoławczą 50 tys. zł. Jedna osoba wpłaciła wadium, lecz na przetarg nie przybyła. Od niedawna obiekt ma jednak nowego właściciela.

- Chciałbym, aby Mały Dworzec w Lesznie odzyskał świetność i znowu był użytkowany - deklaruje jego nowy właściciel. - W tym roku chciałbym zdjąć tynk z budynku, aby wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków ocenić między innymi zmiany, jakie wykonano w późniejszym okresie tego ponad stuletniego obiektu. Najprawdopodobniej drzwi znajdowały się w innym miejscu. Niestety, nie udało mi się dotrzeć do zdjęć starszych niż lata siedemdziesiąte, kiedy budynek miał już obecny kształt.

Właściciel Małego Dworca, znajdującego się na 400-metrowej działce, ma dopiero wstępny pomysł na wykorzystanie go po remoncie. Bliskość linii kolejowej Leszno - Wrocław z pewnością udaremnia część pomysłów. Inicjatywa przeprowadzenia renowacji wymaga jednak najwyższego uznania, szczególnie kiedy bardzo dużo lokali w lepszym położeniu w centrum Leszna nie ma swoich użytkowników.

[FOTORELACJA]9116[/FOTORELACJA]

 

 

 

(JAC, Fot. J. Kuik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

marekmarek

7 0

może z innej beczki kasyno wojskowe jest z roku 1904 i nikt się nie przejmuje co dalej .Niszczeje od kilku lat może i od kilkunastu .Konserwator zabytków milczy . 13:39, 14.06.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

K.K.

2 1

Czyli znów będzie płacz nad ruiną tak typowo po leszczyńsku po polsku amen 12:28, 18.06.2024


reo
0%