Resort finansów udostępnił aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy, dzięki której każdy posiadacz smartfona może mieć łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do elektronicznych usług fiskusa. Obecnie użytkownicy aplikacji mają dostęp do wszystkich usług na koncie osoby fizycznej, natomiast w kolejnych wersjach mobilnego oprogramowania jego zakres funkcjonalności będzie rozszerzony m.in. o dostęp do konta organizacji i nowe planowane usługi.
Aplikacja została udostępniona przez Krajową Administrację Skarbową pod koniec stycznia i jest kolejnym krokiem w kierunku cyfryzacji usług KAS. Dzięki niej możliwe jest załatwienie większości spraw urzędowych online z dowolnego miejsca, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.
- Teraz wszystkie najistotniejsze informacje o swoich sprawach podatkowych można mieć w zasięgu ręki, we własnym telefonie - mówi Maciej Hodura, naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie. - W aplikacji można szybko i łatwo złożyć dokumenty podatkowe, a składane w ten sposób wnioski, czy deklaracje nie wymagają podpisu elektronicznego. Część zaświadczeń podatkowych można dzięki temu otrzymać w ciągu kilku sekund nie ponosząc żadnych kosztów. W aplikacji można też bezpiecznie i wygodnie opłacić podatki przelewem on-line lub BLIKiem.
Przy pomocy aplikacji jej użytkownicy mogą w dowolnym momencie sporządzić i wysłać dokumenty do wybranego organu podatkowego. Umożliwia ona złożenie deklaracji podatkowych PIT, CIT, VAT, PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), SD (zgłoszenie majątku ze spadku lub darowizny), a także formularzy rejestracyjnych oraz dotyczących SME - procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw umożliwiającej firmom mającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej korzystanie ze zwolnienia z VAT w państwie członkowskim, w którym nie posiadają siedziby.
- W aplikacji dostępne są także kreatory, które ułatwiają przygotowanie pisma. Użytkownik może składać dokumenty i deklaracje bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. System automatycznie uzupełni dane identyfikacyjne podatnika w formularzach.
Po wyrażeniu zgody na e-Korespondencję użytkownicy aplikacji mogą także odbierać na smartfonie dokumenty od organów podatkowych. Informację o przychodzącej korespondencji otrzymają sms-em lub e-mailem, bądź jednym i drugim. W aplikacji można wygodnie przeglądać i pobierać otrzymane dokumenty, w tym zaświadczenia.
Użytkownik znajdzie w aplikacji także informacje o złożonych deklaracjach podatkowych i pismach wysłanych do organów podatkowych. W przypadku dokumentów złożonych elektronicznie możliwe jest ich przeglądanie i pobieranie na smartfona.
Instalacja aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfonie jest prosta - wystarczy jednorazowe uwierzytelnienie jedną z metod dostępnych w usłudze login.gov.pl, np. profilem zaufanym. Kolejne logowania do aplikacji są możliwe przy użyciu danych biometrycznych lub kodu PIN.
Dane osobowe użytkownika nie są gromadzone na urządzeniu, dlatego są bezpieczne nawet w przypadku utraty telefonu. Użytkownik jest automatycznie wylogowywany z aplikacji w przypadku braku aktywności. W każdej chwili można też usunąć konto w aplikacji na smartfonie. Dostęp do konta w e-Urzędzie Skarbowym z aplikacji na konkretnym smartfonie można też łatwo usunąć z poziomu aplikacji webowej.
- Aplikacja zapewnia aktualne informacje o rozliczeniach właściciela konta, zwrotach podatku, mandatach karnych oraz wygodne płatności online. Ponadto użytkownik może w aplikacji zweryfikować informacje o udzielonych pełnomocnictwach i sprawdzić listę swoich aktów notarialnych.
Przedsiębiorcom aplikacja umożliwia wygenerowanie i pobranie na smartfon Raportu podatnika – kompleksowej informacji o sytuacji podatkowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Aplikacja jest dostępna w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store. Działa na telefonach z systemem operacyjnym Android w wersji nie niższej niż 9.0 (zalecana najnowsza dostępna na rynku) oraz iOS w wersji nie niższej niż 13.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz