Zamknij
REKLAMA

Ta podwyżka dotknie nas wszystkich. Wyższa opłata wchodzi w życie już od 1 czerwca!

11:18, 30.05.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Od poniedziałku, 1 czerwca w Lesznie oraz kilkunastu sąsiednich gminach rośnie opłata za odbiór śmieci. Zamiast 24 zł od osoby miesięcznie będziemy płacić 27 zł.

Nowe stawki ustalili kilka tygodni temu włodarze gmin należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Przypomnijmy, że w skład związku wchodzą: Leszno, Lipno, Krzemieniewo, Rydzyna, Osieczna, Święciechowa, Wijewo, Krobia, Krzywiń, Pępowo, Pogorzela, Poniec,  Rawicz, Jutrosin, Miejska Górka, Pakosław, Bojanowo, Gostyń i Śmigiel.

Obecna stawka za odbiór odpadów wynosi do końca maja 24 zł miesięcznie od osoby. Eugeniusz Karpiński, przewodniczący KZGRL informował, że opłata musi być podniesiona, bo nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów gospodarowania odpadami, w tym m.in. konieczności dodatkowej segregacji bioodpadów.

Tak więc od 1 czerwca 2020 roku opłata za wywóz odpadów w gminach KZGRL wynosić będzie 27 zł od osoby. Na ulgę w wysokości 3 zł od osoby mogą liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mają na posesjach kompostowniki na odpady biodegradowalne.

Także od 1 czerwca rośnie kara, jaką KZGRL może nałożyć na osoby, które nie będą segregować śmieci. Wszyscy mamy obowiązek rozdzielania odpadów na kilka frakcji, nie wolno wrzucać wszystkiego do jednego pojemnika na śmieci zmieszane. Jeśli kontrola wykaże, że uchylamy się od segregowania, to opłata za wywóz odpadów wzrośnie do 60 zł miesięcznie od osoby. To znacząca podwyżka. bo do końca maja kara za brak segregacji wynosi 48 zł.

KZRGL informuje, że 1 czerwca na stronie internetowej pojawi się wzór nowej deklaracji śmieciowej dla właścicieli posesji.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (12)

urzędnikurzędnik

3 9

rząd podaje, że średnia krajowa to 6000 zł, to typowa rodzina 2+2 ma 12000 plus 2 x 500+, więc śmieszne 3 zł nie będzie problemem 🤠 12:21, 30.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzpilaSzpila

3 2

Średnia roczna temperatura w Polsce to nie są minusy. Czemu więc zimą ubierasz się ciepło? 13:06, 31.05.2020


OnOn

19 2

A gdzie Prezydent Borowika z wyjściem z tego chorego tworu jakim jest KZGRL? przecież to jest nikomu nie potrzebna instytucja która bierze dodatkowe pieniądze tylko po to aby obsadzić swoich ludzi na miejskich posadkach. To samo co oni robią w KZGRL kiedyś robiły 2 kobiety w MZO. Więc po co ten nowy budynek i tyle dodatkowych posad generujących koszty które my musimy wszyscy płacić? 13:49, 30.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asas

9 2

ten nowy budynek i tyle dodatkowych posad by znajomi mieli pracę, proste 13:59, 30.05.2020


asas

15 3

Panie Prezydencie, Radni M. Leszna ilu z Was powiedzialo stop podwyzce-w dobie pandemii gdy mieszkancy tracą prace, maja obnizone pensje..{nie dotyczy budzetowki}- pytam sie kto z Was powidzial STOP? 16:35, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiraniaPirania

6 4

A co z lokatorami???co za kogoś mają płacić kary???jak obcy wyrzucają śmieci do pojemników osiedlowych.😱... 18:34, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kakakaka

5 2

wiem, wiem.. cenzura ale pare osób to przeczyta.. może by tak redakcj nie patrząć na dofinansowanie z UM Leszna... rzetelnie podseszła do artykułu? To KZRGL ma obowiązek każego powiadomić a nie że ktoś ma sobie drukować deklaracje.. skadnal.. 18:59, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miastomiasto

3 2

Protokół z Posiedzenia Komisji Rady Miasta w dniu 28 kwietnia br., Punkt 6 Wolne głosy i wnioski. Głos zabrała mieszkanka, na której wystąpienie odpowiedzi udzielił Pan Prezydent i Pani Radna H. Kotomska. W tym samym punkcie obrad zabrał głos Pan Przewodniczący obradom Sesji, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Leszna:

Cytuję: Pan Wiceprzewodniczący Kośmider – Dziękuję uprzejmie Pani radnej Kotomskiej. Właściwie wyczerpaliśmy już tutaj dyskusję, w tym temacie. Odczytam Państwu jeszcze treść korespondencji mieszkanki Leszna, przesłanej drogą elektroniczną: „Szanowni Państwo, od 1 czerwca 2020 roku drożeją śmieci. Jak głosowali Wiceprezydent Leszna oraz wójtowie i burmistrzowie gmin? Uprzejmie zadaję pytanie radnym; pierwsze – co zrobili radni, aby uchronić mieszkańców przed podwyżkami opłat za śmieci w 2020 roku? Drugie – proszę radnych, aby zobowiązali Wiceprezydenta Leszna Pana Adama Mytycha do odpowiedzi, dlaczego głosował za podwyżkami opłat śmieci od 1 czerwca br. Pozostaję z poważaniem”. Koniec cytatu.

Podczas obrad następnej Sesji Rady Miasta (vide: zapis transmisji), to jest w ubiegły czwartek, 28 maja br., w punkcie obrad 6 Wolne głosy i wnioski - nie udzielono odpowiedzi na pytania mieszkanki, z poprzedniej sesji, z 28 kwietnia br., to jest:
1. Co zrobili radni, aby uchronić mieszkańców przed podwyżkami opłat za śmieci w 2020 roku?
2. Dlaczego Pan Wiceprezydent Miasta Leszna, Pan Adam Mytych, głosował za podwyżkami opłat za śmieci od 1 czerwca br.?

Zadaję pytanie: Radni Rady Miasta Leszna i Wiceprezydent Miasta Leszna nie muszą odpowiadać na pytania mieszkańców?

Z jednej strony - w Lesznie zarzuca się nam, że jesteśmy za mało obywatelscy, z drugiej - ignoruje się zaangażowanie mieszkańców w sprawy publiczne.

I, szanowna Redakcjo, dajcie nam tutaj obywatelski kącik: „Listy do redakcji”.

19:24, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RenaRena

12 2

Jak to było możliwe że śmieci bez segregacji były tańsze?
Teraz my oddała mu pracę za innych i płacimy dużo więcej.
Gdzie tu sens ? 20:50, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HejHej

7 2

W Szwajcarii są miejsca, gdzie segracja=darmowy wywóz śmieci. Zysk z segregowanych śmieci utrzymuje cały śmieciowy proces. Kto nie segreguje to musi kupić bardzo drogie worki z ich dpowiednika MZO.
Niestety, my Polacy lubimy być okradani przez państwo. 21:33, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

5 6

A jaka jest kontrola KZRGL, gdzie lokale mieszkalne są wynajmowane - żadna kontrola. Tutaj jest jeden właściciel zameldowany, a wynajmujących jest kilku lub więcej. I my wszyscy pozostali mieszkańcy dopłacamy do takich kombinatorów - właścicieli wynajmujących. Najlepiej byłoby powiązać opłatę za śmieci z wielkością wykorzystanej wody. I tu wyszło by szydło z worka. Kto nie dopłaca, a żyje na koszt innych mieszkańców i śmieci wynosi wielkimi worami śmiejąc się w oczy ludziom. 21:53, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KubaKuba

7 2

Mam mieszkanie w Poznaniu, które wynajmuję. Ostatnio ze spółdzielni otrzymałem aktualizację czynszu. Opłata za śmieci - 14 zł od osoby. O co w tym wszystkim chodzi??? A może UOKiK powinien zająć się tymi podwyżkami? 09:47, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz