Podczas zakładania akwarium należy dokładnie przemyśleć temat podłoża, które ma być użyte na dno akwarium. Był taki czas, kiedy nie było zbyt dużego wyboru. Wymiana niewłaściwie dobranego podłoża w akwarium to "zmora" każdego akwarysty. Jest to w zasadzie przebudowa akwarium. Oto kilka wskazówek, którymi należy się kierować przy wyborze dna akwarium.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze podłoża jest to, czy zawiera ono wapień, ponieważ zmienia on skład chemiczny wody. Żeby się o tym przekonać, należy polać go odrobiną octu. Jeżeli reaguje, na przykład poprzez pienienie się, zawiera wapień i tym samym nie nadaje się do akwarium.
Następnie skupimy się na wielkości ziarna. Odpowiednia wielkość pojedynczych ziaren wynosi od 3 do 5 mm. Zbyt mały rozmiar nie jest dobry do wykorzystania, ponieważ w takim podłożu rośliny nie mają dostępu do tlenu.
Opowiemy także nieco o doborze odpowiedniego koloru. Aby akwarium wyglądało jak najbardziej naturalnie, sięgamy po zwykły rzeczny piasek kwarcowy. Jasne lub czarne podłoże wygląda efektownie, ale nie jest naturalne. A biały piasek jest bardzo trudny do utrzymania. Po pewnym czasie ulegnie zanieczyszczeniu i nie pozostanie nic innego, jak wymienić go na nowy.
Na pewno nie kupimy żwirku , który jest bardziej opłacalny, ale jego ostre krawędzie mogą pokaleczyć rybki. Ponadto nie wygląda on naturalnie, bo jak wiadomo w rzece znajduje się piasek i kamienie, które są zagładzane przez płynącą wodę.
Następnie omówimy krótko asortyment specjalnych podłoży dostępnych na rynku. Możemy je podzielić na 4 grupy.
Pierwszym z nich jest wspomniany wcześniej zwykły żwir lub piasek kwarcowy. Nie nadają się jednak zbytnio do uprawy roślin.
Kolejne to pozbawione składników odżywczych podłoże gliniaste. Jest to w zasadzie wypalony ił, który zachowuje swoją konsystencję i nie mętnieje w wodzie. Jest porowaty, co pomaga nam utrzymać poziom bakterii nitryfikacyjnych na wyższym poziomie. Dodatkową zaletą jest naturalny wygląd.
Następne to wysuszone podłoża ilaste z zawartością składników odżywczych. Jak sama nazwa wskazuje są one suszone, a nie wypalane jak poprzednie. Jest to suszona żyzna glina, która dostarcza do akwarium niezbędnych składników odżywczych dla wzrostu roślin.
I wreszcie mamy podłoża magazynowe, podżwirowe, pod piaski i substraty palone. Jeżeli zamierzasz również w swoim akwarium z większej części uprawiać rośliny, to podłoże jest odpowiednie do odżywiania korzeni. Na dno kładziemy więc podłoże odżywcze, a następnie na wierzch piasek lub wypalony ił.