Kocie oczy są przez wiele osób uważane za niezwykle intrygujące. Niektórzy sądzą, że mają one zdolności magiczne, a dla wielu artystów były nawet inspiracją do powstania ponadczasowych dzieł. Niestety, mimo swojej wizualnej niezwykłości, kocie oczy, tak jak narządy wzroku wszystkich innych zwierząt, mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami i chorobami. Ryzyko ich wystąpienia zmniejsza się jednak, gdy o oczy kota w odpowiedni sposób się zadba. Co zatem należy robić? Czego unikać? Co zrobić, by nasz kot mógł przez lata cieszyć się sprawnym wzrokiem?
Kocie oczy mają wiele walorów estetycznych, jednak przede wszystkim są dla tych zwierząt niezwykle ważnym narządem, który umożliwia im normalne funkcjonowanie. Kot, który widzi słabo lub jest niewidomy, musi zmagać się z różnego rodzaju barierami. Choć ich pokonanie nie jest niemożliwe, wymaga od samego zwierzęcia, a także od jego opiekunów, nieco cierpliwej pracy i nauki na nowo wykonywania nawet najbardziej prozaicznych czynności, z którymi pupil nie miał dotąd żadnych problemów.
Żeby oczy kota były jak najdłużej w dobrej kondycji, należy o nie dbać. To wbrew pozorom nie jest zadanie trudne, a kluczem do sukcesu wydaje się systematyczne przeprowadzanie czynności higienicznych oraz stosunkowo częste sprawdzanie stanu narządu wzroku.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że oko to narząd niezwykle wrażliwy. Dlatego trzeba się z nim obchodzić bardzo ostrożnie. Nie można też dziwić się, że kot z własnej woli nie zechce pokazać nam, czy z jego wzrokiem wszystko jest w porządku. Trzeba być gotowym na to, że gdy nawet chwycimy delikatnie zwierzę za głowę i zechcemy spojrzeć mu głęboko w oczy, to pupil zacznie się bronić i wyrywać. Kot nie rozumie bowiem, że takie oględziny robimy dla jego dobra.
Od razu należy również zaznaczyć, by do wszelkich czynności higienicznych i pielęgnacyjnych nie używać preparatów, co do których nie mamy pewności o skuteczności ich działania. Najlepiej korzystać ze środków do pielęgnacji oczu polecanych przez weterynarza lub przynajmniej po konsultacji z tego rodzaju specjalistą.
Podstawą pielęgnacji kocich oczu jest ich przemywanie. Czynność tę warto wykonywać systematycznie w przypadku na przykład tzw. “śpiochów”, np. codziennie lub co kilka dni w zależności potrzeb. Jeśli nasze zwierzę jest samodzielne i często wybiera się na samotne spacery po pobliskich łąkach, wówczas oględziny okolic narządu wzroku oraz przemywanie ich powinno odbywać się z każdym powrotem pupila do domu, o ile zauważamy nadmiar wydzieliny w przyśrodkowych kątach oczu. Po takich eskapadach często do oka przedostają się drobinki kurzu lub piasku, a w skrajnych przypadkach nawet źdźbła trawy. Ta ostatnia sytuacja jest wyjątkowo groźna, powoduje o zwierzęcia ogromny dyskomfort (a nawet ból) i może nawet zakończyć się utratą wzroku w uszkodzonym oku! Częste przemywanie okolic oczodołu pozwala nie tylko zachować odpowiedni poziom higieny, ale też skraca czas zaobserwowania ewentualnych zmian czy niepokojących objawów, co z kolei zwiększa szanse na to, że uraz bądź rozwijające się schorzenie zostaną całkowicie wyleczone.
Kocie oczy można przemywać za pomocą czystego, sterylnego gazika oraz przegotowanej wody o letniej temperaturze. Dobrym pomysłem jest też wspomaganie się solą fizjologiczną. Co ważne – nie zaleca się stosowanie wacików, gdyż te mogą się rozwarstwiać i niewielkie drobinki materiału przedostają się do oka. Ważne też, by woda, jaką opłukuje się narząd wzroku, nie była zbyt zimna lub zbyt gorąca. W przeciwnym wypadku zwyczajnie wystraszymy zwierzę.
Oko należy przemywać od bocznego (skroniowego) kąta do dolnego punktu łzowego. Jeśli zrobi się to na odwrót, istnieje ryzyko wepchnięcia różnych drobinek i zanieczyszczeń pod powiekę.
Oczy kocie przemywa się też dedykowanymi kroplami. Zanim jednak się ich użyje, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i dopytać, czy dany produkt jest faktycznie bezpieczny. Dotyczy to także preparatów do usuwania przebarwień na sierści pod oczami (tzw. zacieki). Uwaga! Nie należy u kotów stosować preparatów do oczu dla ludzi bez konsultacji z lekarzem!
Jeśli zauważymy, że w oku kota znajduje się ciało obce, musimy przede wszystkim uniemożliwić zwierzęciu drapanie się po pyszczku. W ten sposób pupil może sobie jedynie zaszkodzić. Kota należy spokojnie położyć na boku i dokładnie obejrzeć oko. Jeśli to możliwe, ciało obce powinno się delikatnie wypłukać wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli ciało obce jest widoczne, to można je spróbować zdjąć z oka poprzez przyłożenie końcówki gazika lub miękkiej końcówki patyczka do uszu - ciało obce się do niego przyklei. Następnie należy obserwować zwierzę. Jeśli po takiej interwencji wciąż się drapie, konieczna jest wówczas konsultacja z weterynarzem (najlepiej okulistą).
Gorzej, gdy do oka przedostaje się większych rozmiarów ciało obce, które na dodatek doprowadziło do uszkodzenia narządu wzroku (objawiającego się przekrwieniem lub opuchlizną), należy od razu udać się po wykwalifikowaną pomoc medyczną. Tu także warto zadbać o to, by kot nie drapał okolic oczodołu. Można to zrobić, zakładając specjalny kołnierz lub tworzą go samodzielnie np. z kawałka brystolu.
Przemywanie oczu u kotów to tylko jedna z czynności, które mogą uchronić ich narządu wzroku przed problemami zdrowotnymi. Stosunkowo często wystarczy nawet przyjrzeć się gałkom ocznym i sprawdzić, czy na ich powierzchni nie dzieje się coś niepokojącego. Wszelkie plamki bądź przebarwienia mogą świadczyć o postępującej chorobie. Warto to wówczas skonsultować z weterynarzem. Niepokojące powinny być również opuchlizny wokół oczu, powiększenie się gałek ocznych czy wszelkie uszkodzenia mechaniczne.
Alarmujące jest także łzawienie. Jeśli jest ono nadmierne, może świadczyć o infekcji. Koty bowiem nie płaczą, a na pewno nie po to, by wyrazić swoje uczucia. Duża ilość łez oznacza, że narząd wzroku musi się z jakiegoś powodu nawilżyć lub samodzielnie próbuje usunąć jakieś zanieczyszczenie. To również jeden z objawów bardzo groźnego kociego kataru.
Zaleca się co jakiś czas (szczególnie w przypadku kotów wiekowych) odwiedzić najbliższe centrum okulistyki weterynaryjnej. Profilaktyczne badania są w stanie szybko zdiagnozować różnego rodzaju choroby, w tym jaskrę czy zaćmę, która dzięki temu może być usunięta na wczesnym etapie, zanim pojawią się pojawią się powikłania groźne dla zachowania oka.
Artykuł powstał przy współpracy z https://eyevet.pl/pl