Wymioty u kota to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza. Czasem przyczyna wymiotów może być błaha – kot zbyt łapczywie zjadł dużą ilość karmy albo gryzł trawę, która w naturalny sposób oczyszcza jego przewód pokarmowy. Może się jednak zdarzyć, że wymioty pojawią się jako pierwszy objaw dolegliwości, które wymagają konsultacji z weterynarzem i są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pupila.
Najczęstsze przyczyny kocich wymiotów to między innymi zbyt łapczywe i szybkie jedzenie pokarmów. To częste choćby u zwierzaków karmionych i karmą suchą, i mokrą, albo tych, które ze względu na obecność innych kotów w domu, chcą szybko zjeść swoją porcję w obawie przed innymi chętnymi. Innym powodem może być tak zwane zakłaczenie, gdy kot poprzez wymioty próbuje pozbyć się kuli włosowych z jego przewodu pokarmowego.
Koty mogą wymiotować również przy zmianie karmy, szczególnie gdy mowa o zwierzakach z wrażliwym żołądkiem. Inną przyczyną może być także stres związany na przykład z pojawieniem się w domu drugiego zwierzaka, nieobecnością opiekuna, czy przeprowadzką.
Wśród groźniejszych dla kociego zdrowia przyczyn wymiotów wymienia się między innymi połknięcie ciała obcego. Jeśli kot nie pozbędzie się go z układu pokarmowego, ciało obce trafi do jelit i w najgorszym przypadku może przyczynić się nawet do śmierci zwierzaka. Koty wymiotują także z powodu pasożytów w organizmie oraz różnych potencjalnie groźnych chorób układu pokarmowego.
Co robić, gdy kot wymiotuje i jak rozróżnić sytuacje błahe od tych potencjalnie niebezpiecznych dla czworonoga? Przede wszystkim warto przyjrzeć się wymiotom. Czy jest obecna w nich krew, ślina, piana, czy może resztki pokarmu? Może się także zdarzyć, że w wymiotach widoczne będą pasożyty albo ciało obce, które wcześniej połknął zwierzak. To, jak wyglądają wymioty, pomoże ustalić ich przyczynę, jak opisano w artykule https://pupilek.pl/kot/dlaczego-kot-wymiotuje/.
Kiedy należy odwiedzić weterynarza?