Zamknij

Faktoring czyli dostęp do gotówki dla firm

13:36, 06.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:11, 06.10.2022
Faktoring usługa o, która przedsiębiorcy pytają coraz częściej, pozwala sfinansować bieżące potrzeby firmy bez procedury badania zdolności kredytowej. Oznacza to, że faktoring jest dostępny również dla firm, które nie mają możliwości skorzystania z finansowania bankowego. Faktoring to doskonała baza, na której można oprzeć stabilność finansową pozwalającą rozwijać firmę.

Do czego wykorzystuje się faktoring?

Wszystko zaczyna się to od tego, że przedsiębiorca wystawia swojemu odbiorcy fakturę z opóźnionym terminem i czeka na gotówkę. Tutaj z pomocą nadchodzi firma faktoringowa, która natychmiast wypłaca sumę z faktury, staje się wierzycielem kontrahenta i czekanie biorcą na siebie. Faktoring pozwala po prostu zamienić faktury z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Zobacz szczegółowe informacje co to jest faktoring i jak przebiega cały proces.

Możesz zdecydować się na jeden z dwu wariantów faktoringu: bez regresu i z regresem. W pierwszym zabezpieczany jesteś przed nieuczciwymi partnerami, którzy nie mają zamiaru oddać długu w wyznaczonym czasie. W momencie niewypłacalności partnera twoja firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ponieważ skutki weźmie na siebie firma faktoringowa. W wypadku faktoringu z regresem niezapłacona przez kontrahenta faktura wraca, co oznacza, że pieniądze muszą zostać zwrócone firmie faktoringowej.

Zalety i wady usługi

Korzystanie z usługi faktoringu pozwala zmniejszyć ryzyko prowadzonej działalności handlowej, oraz odciążyć przedsiębiorcę z przykrego obowiązku upominania się o swoje pieniądze. Pozyskanie wcześniej z użyciem faktoringu  środki przedsiębiorca może od razu wykorzystać na realizację kolejnych zamówień. Może również wcześniej opłacić swoje zakupy wykorzystując skonto, a tym samym zrobić użytek z gotówki – generując przychody dla firmy.       

Usługa faktoringu może wydawać się niekiedy droga, zwłaszcza dla firm, które nie generują dużych obrotów, ponieważ im większe obroty obsługiwane z użycie faktoringu, tym niższe koszty. Aczkolwiek nawet przy mniszej skali biznesu przedsiębiorcy nie stać na przerwy w pracy i wyczekiwanie na pieniądze. Faktoring to sposób przywracające przedsiębiorstwu płynność finansową, a co za tym idzie ciągłej działalności – bez wymuszonych przerw wynikających np. z braku surowców do produkcji.

Wybór firmy faktoringowej

Zanim uda się uruchomić usługę faktoringu, przedsiębiorca musi przejść procedurę i podpisać umowę. Jeżeli jako dostawcę usługi faktoringu wybierze bank, musi się liczyć z bardziej wymagającą weryfikacją. Jakkolwiek wymagania są wysoce niższe niż w przypadku ubiegania się o kredyt. Wybór niezależnej firmy faktoringowej zazwyczaj umożliwi szybsze sfinalizowanie formalności i podpisanie umowy. Warto dodać, że zwykle można obyć się bez papierowych dokumentów i jakichkolwiek rzeczowych form zabezpieczenia. Jak przyśpieszyć i ułatwić sobie wybór odpowiedniej firmy faktoringowej dowiesz się więcej na https://faktoringoferty.pl

Dostęp do faktoringu może uzyskać prawie każda firma, tak duża spółka jak i firma jednoosobowa. Wówczas po podpisaniu umowy, faktury z odroczonym okresem spłaty można zamieniać na gotówkę nawet w dniu ich wystawienia. Za wystawioną przez przedsiębiorcę fakturę, firma faktoringowa natychmiastowo przeleje gotówkę na firmowe konto.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%