Zamknij

Co to jest cross-dock w magazynie?

artykuł sponsorowany + 08:13, 08.12.2022 Aktualizacja: 19:38, 08.12.2022

Magazyny typu cross-dock są rodzajem magazynów przeładunkowych. To centra dystrybucyjne, które mają możliwość odbierania do wielu różnych dostawców i konsolidowania ich do wysyłki do wielu klientów. Magazyny przeładunkowe to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, ponieważ zmniejszają koszty zapasów, zapewniają elastyczność w łańcuchu dostaw i umożliwiają firmom szybsze spełnienie oczekiwań oraz wymagań klientów. Ponadto pozwalają zoptymalizować koszty związane z przyjmowaniem towarów w magazynie.

Czym jest cross-docking w magazynie?

W klasycznym modelu dystrybucji towary trafiają do magazynu, gdzie są odkładane na regały. W momencie, kiedy wpłynie zamówienie, towar jest pobierany z regału i dostarczany do strefy kompletacji, a następnie rusza w drogę do klienta końcowego. Z kolei cross-docking jest modelem logistycznym, w którym towar trafia do magazynu na bardzo krótki czas. Przesyłka szybko trafia do strefy konsolidacji, skąd kierowana jest do dalszego transportu. Dlatego też cross-docking zamiennie jest nazywany przeładunkiem kompletacyjnym. Jego cel stanowi maksymalne skrócenie czasu przechowywania towarów w magazynie.

Cross-docking można zastosować na każdym etapie łańcucha dostaw i wobec dowolnego typu ładunku. Sprawdza się zarówno w odniesieniu do surowców dostarczanych do zakładów produkcyjnych, jak i gotowych wyrobów, które są przeznaczone dla odbiorców końcowych. Magazyny w systemie cross-dock buduje między innymi firma Panattoni - https://panattonieurope.com/pl-pl

Jakie są strategie cross-dock?

Cross-docking może być realizowany w trzech podstawowych formach:

  • W wersji pośredniej - jest to połączenie cross-dockingu z klasyczną logistyką. Polega na tym, że w strefie przeładunkowej ma miejsce konsolidacja zamówień, w której uczestniczą ładunki od przewoźników i towary składowane w wyznaczonej strefie magazynowej. Ten model cross-dockingu pozwala stworzyć bufor produktów na wypadek nagłego wzrostu popytu.
  • Z pełnymi paletami - producent przygotowuje zawartość jednostek ładunkowych pod kątem zapotrzebowania i rozpoznanych wcześniej wyborów klienta. Prace magazynowe ograniczają się tylko do przyjęcia i przekazania przewoźnikowi ładunku.
  • Z konsolidacją towarów - w strefie przeładunkowej odbywa się również konsolidacja zamówień, na przykład przez skompletowanie na palecie zamówienia składającego się z kilku mniejszych paczek. W tym modelu rośnie rola i odpowiedzialność personelu magazynowego. 

Kiedy cross-docking jest najefektywniejszy?

Wdrożenie modelu cross-docking nie zawsze znajdzie uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli magazyn nie dysponuje odpowiednią infrastrukturą i oprogramowaniem, nie jest przygotowany na poziomie zarządczym, lepszym rozwiązaniem będzie wybór tradycyjnej formy obsługi przesyłek. Najlepsze efekty optymalizacyjne można zauważyć po zastosowaniu cross-dockingu w przypadku produktów, które łatwo i szybko się psują, o wysokiej wartości i krótkim czasie dostawy, a także przeładunku dużych wolumenów, cieszących się stałym popytem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%