Zamknij
REKLAMA

Czym się różni akrobatyka od gimnastyki - jak je odróżnić?

09.47, 20.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09.48, 20.01.2023
freepik.com

Gimnastyka i akrobatyka to dość zbliżone do siebie dyscypliny sportowe, które bywają mylone. Gimnastyka to ćwiczenia ruchowe, które mają za zadanie wspierać prawidłową postawę ciała i korygować ewentualne wady sylwetki. Dzieli się ona natomiast na trzy grupy – sportową, artystyczną i akrobatyczną. Stąd te biorą się najczęstsze spory w nomenklaturze poszczególnych jej form. Postaramy się jednak odpowiednio to usystematyzować tak, by terminy nie sprawiały więcej problemów.

Zacznijmy od gimnastyki

Jak już wspomniałem, gimnastyka ma przede wszystkim za zadanie korygować wszelkie wady ciała i wspomagać jego rozwój. Ćwiczenia gimnastyczne pomagają jednak nie tylko w rozwoju układu ruchowego, ale również nerwowego. Przede wszystkim budują siłę, poprawiają koordynację i kondycję, a także wzmagają szybkość naszych reakcji i elastyczność ciała. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń gimnastycznych wymienia się: szpagat, gwiazdę, mostek, przewrót w przód i w tył, stanie na rękach i chodzenie na rękach. To najpopularniejsze i często zarazem najprostsze ćwiczenia, które wykonać możemy nawet w domu.

Podobna prostota charakteryzuje obstawianie walk na galach fame mma. Za sprawą prostej i przejrzystej oferty nie powinniśmy mieć absolutnie problemów ze stworzeniem satysfakcjonujących nas kuponów i zagraniem ich. Oferta bukmachera Betclic fame mma jest zdecydowanie atrakcyjna i powinna zostać przez was zweryfikowana.

Akrobatyka – z czym to się je?

W dużym uproszczeniu, akrobatyka to ćwiczenia gimnastyczne o dużo większym stopniu trudności, których opanowanie wymaga czasu. Są one prezentowane na na trampolinach lub ścieżkach. Ćwiczenia pokazywane są indywidualnie, w parach lub grupach. Skoki na trampolinie koncentrują się na układach. Skoki na ścieżce wykonywane są na długiej i prostej macie, także w układach.

Ćwiczenia zespołowe, jak sama nazwa mówi, dotyczą pracy w kilkuosobowym zespole, alternatywnie w duecie. Gimnastyka akrobatyczna jest trudna i wymagająca. Do jej zalet można zapisać to, że uczy precyzji, cierpliwości, a także kontroli nad własnym ciałem. Znakomicie wspiera również elastyczność i gibkość. Sportowcy wskazują, że w dużym stopniu wzmacnia ciało i podnosi jego wytrzymałość.

Jak odróżnić gimnastykę od akrobatyki?

Oba terminy jak już wykazałem są ze sobą ściśle związane i trudno powiedzieć, żeby istniała możliwość odseparowania ich. Należy zapamiętać, że gimnastyka akrobatyczna jest jedną z pochodnych gimnastyki, nie na odwrót. Jeśli zależy nam jednak na konkretnym podziale, możemy stwierdzić, że akrobatyka, to ćwiczenia, które są oparte przede wszystkim elastyczność.

Warto w przypadku tych terminologii zasięgnąć wiedzy u źródła, to znaczy od jej zawodników. Zwrócą oni uwagę na istotę współzawodnictwa w przypadku gimnastyki i akrobatyki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że gimnastyka to sport olimpijski i najwyższym wyróżnieniem będzie mistrzostwo olimpijskie. W akrobatyce możemy zdobyć mistrzostwo świata, lecz na olimpiadzie nie obejrzymy zmagań przedstawicieli tego sportu.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%