Zamknij
REKLAMA

Jak oszczędzać na emeryturę?

10.38, 23.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10.38, 23.01.2023
Freepik

Być może słyszałeś już kiedyś termin "oszczędzanie", a może nawet próbowałeś oszczędzać w swoim życiu. Ale czy jesteś świadomy tego, ile tak naprawdę możesz zaoszczędzić? W tym artykule dowiesz się, ile powinieneś oszczędzać na emeryturę, jaki rodzaj oszczędności powinien być Twoim priorytetem i jak możesz zacząć oszczędzać już dziś.

Od czego zacząć?

Pierwszą częścią oszczędzania na emeryturę jest określenie, ile potrzebujesz. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to podejście uniwersalne. Twoja sytuacja jest unikalna i to, co może być wystarczające dla kogoś innego, może nie być wystarczające dla Ciebie. Przed ustaleniem, ile należy oszczędzać, należy najpierw określić swój wiek emerytalny. Ponieważ wiek, w którym można otrzymać pełne świadczenia emerytalne może się znacznie różnić w zależności od płci, poziomu dochodów i pracy, ważne jest, aby mieć dobre wyobrażenie o tym, kiedy będzie się kwalifikować do rozpoczęcia pobierania świadczeń.

Większość ludzi może bezpiecznie przejść na emeryturę w wieku 65-67 lat, ale ważne jest, aby pamiętać, że zwyczaje emerytalne ludzi również zmieniają się z czasem. Młodsi pracownicy mogą być w stanie przejść na emeryturę wcześniej, podczas gdy inni mogą stwierdzić, że muszą opóźnić swoją emeryturę o kilka lat.

Inwestycje na emeryturę

Jeśli chcesz mieć jak największe szanse na komfortową emeryturę, ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać swoje dochody poprzez zainwestowanie części swoich oszczędności. Najlepszym sposobem na to jest zrównoważony plan inwestycyjny, w którym inwestujesz część swoich oszczędności zarówno w akcje jak i obligacje. Kolejnym kluczowym elementem udanej strategii inwestycyjnej jest dywersyfikacja. Dzięki niej nie lokujesz wszystkich swoich pieniędzy w jednej branży lub w jednej spółce. Rozkładając swoje pieniądze na różne branże, zmniejszamy ryzyko utraty dużej części oszczędności w przypadku pogorszenia koniunktury w konkretnej branży.

Zapasy na nagłe wypadki i rozwój

Kiedy po raz pierwszy rozpoczynasz swoją przygodę z emeryturą, najlepszym sposobem na budowanie oszczędności jest korzystanie z wysokich stóp procentowych na wysokodochodowych kontach oszczędnościowych. Jeśli jesteś w stanie utrzymać swoje oszczędności na wysoko oprocentowanym koncie, możesz zarobić dużo dodatkowych pieniędzy. Alternatywnie, można również wykorzystać swoje oszczędności do zakupu nieruchomości na wynajem, co w niektórych przypadkach może zapewnić przyzwoity miesięczny dochód. Warto również skorzystać z odszkodowania za kredyt frankowy (jeśli taki mieliśmy) z tą sprawą pomoże kancelaria Frejowski.

W miarę zbliżania się do emerytury, można zacząć szukać inwestycji, które zapewniają większy wzrost. Może to obejmować inwestowanie w akcje, które zapewniają wyższą stopę zwrotu, takie jak akcje o dużej kapitalizacji, które zapewniają wyższe zyski na większą skalę.

Podsumowując

Jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę, najważniejsze jest, aby zacząć wcześnie. Podczas gdy dokładna kwota, jaką należy zaoszczędzić na emeryturę, zależy od wielu czynników, dobrym miejscem do rozpoczęcia jest określenie, ile potrzebujesz na miesięczne wydatki na życie.

Mając tę kwotę na uwadze, można odpowiednio dostosować swoje oszczędności emerytalne. Istnieje wiele sposobów, w które można zainwestować swoje oszczędności, jednocześnie upewniając się, że dywersyfikujemy swoje inwestycje, aby obniżyć ryzyko i zwiększyć szanse na komfortową emeryturę. Wreszcie, należy również rozważyć oszczędzanie na nagłe wypadki i powiększanie swoich oszczędności tak bardzo, jak to możliwe.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%