Zamknij

Jak nie chorować od klimatyzacji?

08:23, 02.02.2023 . Aktualizacja: 08:35, 02.02.2023

Klimatyzacja na dobre zagościła w naszym życiu. Korzystamy z niej w domu, biurze, w samochodzie. Nie wyobrażamy sobie upalnego sierpniowego dnia w nieklimatyzowanym samochodzie czy pomieszczeniu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona naszym sprzymierzeńcem w walce z upałem tylko wtedy, kiedy będziemy z niej prawidłowo korzystali. W innym przypadku nie tylko może zaszkodzić naszemu zdrowiu, ale również portfelowi.

Dlaczego chorujemy od klimatyzacji?

Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji, które może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia, to przede wszystkim brak profesjonalnego i regularnego serwisu, w czasie którego między innymi odgrzybiana jest klimatyzacja oraz czyszczone są filtry, oraz brak wiedzy na temat prawidłowej eksploatacji, czyli odpowiedniego ustawienia temperatury, czasu i sposobu korzystania.

Nieregularnie czyszczone klimatyzatory, to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii i grzybów, które mogą powodować wiele chorób i dolegliwości zdrowotnych.

Korzystając z takiego klimatyzatora, w którym rozwinęła się pleśń, możemy doprowadzić do różnych nieprzyjemnych objawów pogorszenia stanu zdrowia jak przykładowo:

  • kaszel,
  • zapalenie gardła,
  • zapalenie krtani,
  • zapalenie ucha,
  • sucha, swędząca skóra,
  • alergie,
  • astma,
  • łzawienie lub suchość oczu,
  • katar lub podrażnienie kanałów nosowych.

Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by klimatyzator przechodził regularnie i terminowo coroczny serwis, a filtry były czyszczone zgodnie z zaleceniami producenta (z reguły co 1-2 miesiące).

Jeśli zaczniemy doświadczać niepokojących zjawisk wcześniej, nie warto czekać do terminu przeglądu i czym prędzej powiadomić o tym ekspertów Cold-Man.

Kolejną przyczyną negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie jest nieumiejętne korzystanie z niej.

Na podstawie wielu badań stwierdzono, że problem z dolegliwościami zdrowotnymi przy klimatyzacji pojawia się, gdy wilgotność względna powietrza spada poniżej 30%, a różnica temperatur między pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz przekracza 10 stopni. W takich warunkach najczęściej dochodzi do infekcji górnych drug oddechowych.

Jeśli korzystamy z klimatyzacji w sposób nieodpowiedni, to bez problemu stworzymy właśnie takie warunki, a nasze mieszkanie czy biuro zmieni się w zimne i suche miejsce.

Zalecana temperatura, na jaką powinniśmy ustawić klimatyzację w sezonie letnim, to zakres między 24 a 26 stopni.

Kolejnym błędem, jaki popełniamy, to ustawienie nadmuchu klimatyzacji bezpośrednio na naszą głowę lub plecy.

Korzystając w ten sposób z klimatyzacji, prosimy się o problemy mięśniowe (skurcze), migreny, bóle kręgosłupa i wiele innych nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych.

Czy zdrowo jest spać przy klimatyzacji?

Jak wykazały różne badania, wyższe temperatury w nocy mogą mocno wpływać na złą jakość snu i być powodem, do częstych przebudzeń. Z drugiej jednak strony, zbyt niskie temperatury, mogą powodować efekty odwrotne, a do tego zaburzać gospodarkę hormonalną. Sen to czas regeneracji organizmu, zbyt niska temperatura zaburza ten proces, wpływając na jego spowolnienie.

Optymalna temperatura do spania mieści się w przedziale 17-19 stopni, z zastrzeżeniem, że w przypadku osób starszych, zaleca się temperaturę w okolicach 20 stopni. Są oczywiście osoby, które wolą wyższe temperatury, ale to właśnie te wartości przyjmuje się za optymalne.

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji a koszty

Nie jest tajemnicą, że w okresie letnim podczas wzmożonego korzystania z klimatyzacji, wzrasta nasze zużycie prądu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z niej umiejętnie i pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które pozwolą na to, aby nasze rachunki za prąd nie przyprawiały nas o ból głowy.

Najważniejsze kwestie, o których należy wówczas pamiętać to:

  • utrzymywanie stabilnej temperatury w granicach 25 stopni,
  • zamykanie drzwi i okien, aby zapobiec przedostawaniu się ciepłego powietrza z zewnątrz do środka,
  • korzystanie z zasłon, markiz lub żaluzji,
  • regularne serwisowanie klimatyzacji, ponieważ zabrudzona, cieknąca lub borykająca się z inną awarią, może zwiększyć nasze rachunki nawet o 20-30%,
  • unikanie ustawiania klimatyzacji w taki sposób, aby różnice w stosunku do temperatury na ulicy były większe niż 10ºC.

Czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem?

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzacja nie musi już służyć wyłącznie do schładzania powietrza. Na rynku pojawiły się urządzenia dwufunkcyjne, dzięki czemu, możemy wykorzystać ją również do ogrzewania.

Jak pokazują różne wyliczenia dostępne w internecie, ogrzewanie klimatyzatorem może być znacznie tańsze od grzejników elektrycznych, powszechnie używanych farelek, a nawet w sprzyjających warunkach od pomp kondensacyjnych.

Oczywiście wszystko zależy od wybranego modelu klimatyzatora, a także czynników związanych z konstrukcją pomieszczenia lub budynku i ogólną izolacyjnością cieplną.

Ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania?

To ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania, zależne jest oczywiście od wybranego modelu i tego, do jakiej klasy energetycznej ona należy, a określą się ją przez współczynnik SCOP.

Współczynnik ten pozwala obliczyć, ile prądu zużyje urządzenie w danym okresie. To stosunek ilości energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej do tego celu energii elektrycznej w określonym przedziale czasu.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

To, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem, można sobie w bardzo łatwy sposób policzyć. W tym celu bierzemy nominalny pobór mocy w trybie grzania danego klimatyzatora i przyjmujemy, że okres grzewczy w Polsce to 200 dni, a klimatyzator będzie pracował 8 godzin dziennie.

Mając te dane, dokonujemy prostych obliczeń:

  • 8 h x 200 dni = 1600 h
  • 1600 h x nominalny pobór mocy w trybie grzania = zużycie energii w sezonie grzewczym
  • zużycie energii w sezonie grzewczym x cena energii elektrycznej = koszt ogrzewania klimatyzatorem

Tym sposobem, przeglądając oferty klimatyzatorów, możemy wybrać urządzenie o wymaganej przez nas ekonomiczności w czasie ogrzewania.

Czy klimatyzacja ogrzeje dom zimą?

Wiele osób zadaje sobie i specjalistom od klimatyzacji to pytanie, ale nie ma nie jednoznacznej odpowiedzi.

Zima zimie nie równa. W przypadku łagodniejszych temperatur i warunków atmosferycznych, ogrzewanie klimatyzacją może być nawet głównym źródłem ciepła w domu, ale w przypadku, gdy zima będzie surowa i temperatury bardzo niskie, może okazać się, że stanie się to po prostu nieopłacalne.

Wiele zależy od czynników wspomnianych już wcześniej, czyli od metrażu powierzchni, izolacji budynku, oraz zastosowanych w budynku okien i ich szczelności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%