Blistry kojarzą nam się z opakowaniami na lekarstwa w tabletkach. Jest to jednak tylko jedna z wielu form, jakie mogą przybierać blistry. Opakowanie tego typu jest powszechnie używane także do pakowania zabawek, akcesoriów technicznych czy przyborów kosmetycznych. „Więksi bracia” blistrów z apteki wyglądają do nas praktycznie z każdej półki w sklepie.
W opakowaniu typu blister produkt jest umieszczony w przezroczystej formie z tworzywa sztucznego (np. PVC lub PET), a z tyłu za nim jest ścianka. Może być ona wykonana z papieru lub tworzywa sztucznego i zmontowana na różne sposoby z kształtką otaczającą produkt. Czasem ściankę się przykleja, a czasem jest przymocowane zszywkami – szczególnie do papieru. W opakowaniach blistrowych przedaje się np.:
Aby wyprodukować opakowanie typu blister, najpierw wykonuje się formę z tworzywa sztucznego, która ma kształt i wymiary umieszczonego w niej produktu. Następnie produkt jest umieszczany w formie, a tylna ścianka (z papieru lub tworzywa sztucznego, a w przypadku lekarstw, z aluminium) jest nagrzewana i nakładana, aby zamknąć produkt w opakowaniu. Potem opakowanie jest usuwane z formy i gotowe do transportu.
Produkcja blistrów to domena firm, które zajmują się wytwarzaniem opakowań z tworzyw sztucznych, zwłaszcza tych robionych z PVC (polichlorku winylu), PET (Politereftalan etylenu), PE (polietylenu) czy PP(polipropylenu). Proces produkcji opakowań blistrowych jest wysoce zautomatyzowany i wydajny, co pozwala na produkcję na dużą skalę przy stosunkowo niskich kosztach. Do wytwarzania blistrów, podobnie jak do tub czy pudełek, można dziś wykorzystywać też surowiec BIO-PET, tak jak robi to np. firma Uni-Pak (uni-pak.pl).
Stosowanie opakowań blistrowych ma wiele zalet:
Opakowanie blistrowe jest świetną opcją dla zabawek, ponieważ zapewnia ochronę produktu, widoczność i zabezpieczenie przed manipulacją, a jednocześnie jest opłacalne i wszechstronne.
Od czasu ich wynalezienia w latach 50. XX wieku opakowania blistrowe przeszły znaczące zmiany w materiałach i technologii. Wczesne blistry były wykonane ze stosunkowo sztywnego plastiku PVC i były trudne do otwarcia – także już po zakupie (dopóki produkt leży na półce, zabezpieczenie przed otwarciem jest nawet zaletą). Z biegiem czasu plastik używany w blistrach stał się cieńszy i bardziej elastyczny, co ułatwiło otwieranie i zmniejszyło ilość materiału używanego w każdym opakowaniu. Dzięki temu, opakowania te są coraz bardziej przyjazne środowisku, o ile oczywiście są odzyskiwane i poddawane recyklingowi. Używane obecnie do produkcji blistrów tworzywa, takie PET (politereftalan etylenu) i PP (polipropylen), są bardziej przyjazne dla środowiska niż PVC. Powodem są przede wszystkim szersze możliwości ich powtórnego wykorzystania.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz