Zamknij

Blistry – co to za opakowania

. + 08:01, 21.02.2023 Aktualizacja: 08:01, 21.02.2023
Skomentuj

Blistry kojarzą nam się z opakowaniami na lekarstwa w tabletkach. Jest to jednak tylko jedna z wielu form, jakie mogą przybierać blistry. Opakowanie tego typu jest powszechnie używane także do pakowania zabawek, akcesoriów technicznych czy przyborów kosmetycznych. „Więksi bracia” blistrów z apteki wyglądają do nas praktycznie z każdej półki w sklepie.

W opakowaniu typu blister produkt jest umieszczony w przezroczystej formie z tworzywa sztucznego (np. PVC lub PET), a z tyłu za nim jest ścianka. Może być ona wykonana z papieru lub tworzywa sztucznego i zmontowana na różne sposoby z kształtką otaczającą produkt. Czasem ściankę się przykleja, a czasem jest przymocowane zszywkami – szczególnie do papieru. W opakowaniach blistrowych przedaje się np.:

  • akcesoria biurowe (nożyczki, długopisy, a nawet kredki)
  • akcesoria kosmetyczne (np. pilniczki, nożyczki, szczypczyki)
  • zabawki (często lalki, skakanki, piłeczki)
  • akcesoria montażowe (duże kołki rozporowe z wkrętami, haczyki, "żabki" do karniszy)
  • artykuły chemiczne (np. kleje, pianki)
  • i wiele innych.

Jak powstają blistry z tworzyw sztucznych do pakowania produktów?

Aby wyprodukować opakowanie typu blister, najpierw wykonuje się formę z tworzywa sztucznego, która ma kształt i wymiary umieszczonego w niej produktu. Następnie produkt jest umieszczany w formie, a tylna ścianka (z papieru lub tworzywa sztucznego, a w przypadku lekarstw, z aluminium) jest nagrzewana i nakładana, aby zamknąć produkt w opakowaniu. Potem opakowanie jest usuwane z formy i gotowe do transportu.

Kto wytwarza blistry?

Produkcja blistrów to domena firm, które zajmują się wytwarzaniem opakowań z tworzyw sztucznych, zwłaszcza tych robionych z PVC (polichlorku winylu), PET (Politereftalan etylenu), PE (polietylenu) czy PP(polipropylenu). Proces produkcji opakowań blistrowych jest wysoce zautomatyzowany i wydajny, co pozwala na produkcję na dużą skalę przy stosunkowo niskich kosztach. Do wytwarzania blistrów, podobnie jak do tub czy pudełek, można dziś wykorzystywać też surowiec BIO-PET, tak jak robi to np. firma Uni-Pak (uni-pak.pl).

Jakie korzyści daje producentom i sprzedawcom stosowanie opakowań blistrowych?

 Stosowanie opakowań blistrowych ma wiele zalet:

  • Widoczność produktu: opakowanie blistrowe zapewnia dobrą widoczność produktu dzięki przezroczystej części otaczającej zapakowany towar. Pomaga to przyciągnąć klientów, zachęcić do zakupu i finalnie zwiększyć sprzedaż.
  • Ochrona przed uszkodzeniami: opakowanie blister stanowi efektywną barierę przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić zapakowany. Stopień tej ochrony zależy od wykorzystanych do produkcji opakowania tworzyw sztucznych – przy czym istotny jest nie tylko surowiec użyty do wytworzenia kształtki otaczającej produkt, ale także materiał z którego wykonana jest tylna ścianka. 
  • Ochrona przed otwarciem: opakowanie blistrowe nie jest łatwe do otwarcia bez uszkodzenia go. Dzięki temu, każdy przypadek otwarcie blistra, np. przez klienta w sklepie samoobsługowym, można łatwo ujawnić. Spada więc ryzyko niezauważonego przez sprzedawców zdekompletowania zapakownego w blister produktu.
  • Optymalizacja kosztowa produkcji: opakowanie blistrowe jest opłacalną opcją, ponieważ do jest wytworzenia potrzeba stosunkowo mało surowca w porównaniu z innymi rodzajami opakowań.
  • Wszechstronność zastosowania: Opakowania blistrowe można stosowywać w różnych kształtach i rozmiarach, aby pasowały do produktu i potrzeb marketingowych.

Opakowanie blistrowe jest świetną opcją dla zabawek, ponieważ zapewnia ochronę produktu, widoczność i zabezpieczenie przed manipulacją, a jednocześnie jest opłacalne i wszechstronne.

Jak zmieniały się blistry na przestrzeni lat?

Od czasu ich wynalezienia w latach 50. XX wieku opakowania blistrowe przeszły znaczące zmiany w materiałach i technologii. Wczesne blistry były wykonane ze stosunkowo sztywnego plastiku PVC i były trudne do otwarcia – także już po zakupie (dopóki produkt leży na półce, zabezpieczenie przed otwarciem jest nawet zaletą). Z biegiem czasu plastik używany w blistrach stał się cieńszy i bardziej elastyczny, co ułatwiło otwieranie i zmniejszyło ilość materiału używanego w każdym opakowaniu. Dzięki temu, opakowania te są coraz bardziej przyjazne środowisku, o ile oczywiście są odzyskiwane i poddawane recyklingowi. Używane obecnie do produkcji blistrów tworzywa, takie PET (politereftalan etylenu) i PP (polipropylen), są bardziej przyjazne dla środowiska niż PVC. Powodem są przede wszystkim szersze możliwości ich powtórnego wykorzystania.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%