Zamknij

Jakiemu prawu pracy podlega pracownik oddelegowany do pracy w Niemczech?

art. sponsorowany + 13:11, 06.03.2023 Aktualizacja: 13:11, 06.03.2023
pexels pexels

Oddelegowanie pracownika polega na wysłaniu zatrudnionego na określony czas za granicę. Rodzi to wiele pytań, m.in.: czy zmienia się pracodawca, czy pracownik podlega wtedy niemieckiemu prawu pracy, czy może polskiemu, jak wyglądają kwestie związane z ubezpieczeniem chorobowym…? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Praca w Niemczech a prawo pracy

Stosunek pracy nie ulega zmianie, dalej podlega on polskiemu prawu. Jednak pracując w Niemczech na delegacji, podlegamy niemieckiemu prawu pracy. Więcej o oddelegowaniu pracownika do Niemiec można przeczytać na stronie kancelarii www.bartmanlegalupdates.com, która specjalizuje się m.in. w niemieckim prawie pracy. Pracodawca przy delegacji jest zobowiązany zapewnić zatrudnionemu warunki pracy, które obowiązują w Niemczech. Co wtedy się zmienia?

Płaca minimalna

Płaca minimalna wypłacana jest według niemieckiego prawa, jednak jest ona zmienna w zależności od branży. Pod uwagę należy wziąć ustawową płacę minimalną, ale przy konkretnych zawodach, jak usługi pielęgnacyjne, opiekuńcze czy w branży budowlanej te kwoty będą inne. Branżowa płaca minimalna często jest wyższa od tej ustawowej.

Maksymalny wymiar czasu pracy, minimalny wymiar urlopu

Osoba nie może pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, w niektórych w przypadkach w Niemczech dopuszczalna jest praca po 10 godzin, ale tylko wtedy, jeśli w ciągu pół roku średni czas pracy nie przekracza 8 godzin dziennie. Pracownik ma także prawo do przerw: co najmniej 30 min. Ponadto ma on prawo do płatnego urlopu, jest to przynajmniej 20 dni w roku.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Pracodawca musi przestrzegać zasad BHP panujących w miejscu pracy za granicą, czyli podlega on Ustawie o ochronie w miejscu pracy, Rozporządzeniu o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia na budowach oraz Rozporządzeniu o pracy dzieci i młodocianych. To znaczy, że jeśli jest nakaz noszenia kasku ochronnego czy odzieży ochronnej, to pracodawca musi je zapewnić.

Tych oraz innych praw jak np. ochrona macierzyństwa pracodawca musi przestrzegać, są one wiążące dla niego, nie można się od nich uchylać.

Co warto wiedzieć o oddelegowaniu pracownika?

Przy oddelegowaniu pracodawca nie zmienia się, pracownik w dalszym ciągu pracuje pod swoim przełożonym, i to on w dalszym ciągu odpowiedzialny jest za wypłatę wynagrodzenia. Pracodawca musi złożyć zaświadczenie A1, które jest potwierdzeniem legalnego oddelegowania, ten dokument potwierdza, że stosunek pracy podlega prawu polskiemu, a szef odprowadza dla pracownika składki społeczne czy emerytalne.

Pracownik oddelegowany a ubezpieczenie chorobowe

Przy delegowaniu pracownika za granicę, pracodawca nadal płaca składki społeczne, emerytalne oraz zdrowotne. Co znaczy, że pracownik w dalszym ciągu podlega polskiemu ubezpieczeniu chorobowemu. Żeby korzystać ze świadczeń medycznych w Niemczech, należy złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%