Wątroba jest bardzo ważnym narządem w naszym organizmie. Można ją nawet porównać do zaawansowanego laboratorium chemicznego, ze względu na swoje funkcje. Dlatego jeżeli rozpoznamy jakiekolwiek objawy mówiące o jej zaburzeniu - nie można odwlekać. Należy od razu zgłosić się do lekarza, Jakie objawy towarzyszą chorobom wątroby?
Jaką rolę w organizmie pełni wątroba?
Wątroba jest największym organem w naszym ciele. Jest ona opleciona siecią naczyń krwionośnych, a co więcej - posiada zdolność do samoregeneracji. Wątroba produkuje żółć, ogrzewa krew, bierze udział w procesie trawienia pokarmów, hamuje nadmierną aktywność układu pokarmowego oraz syntetyzuje czynniki odpowiedzialne za krzepnięcie krwi. Często zapominamy o tym jak ważny jest dla nas ten narząd i spożywamy alkohol w nadmiernych ilościach lub stosujemy niezdrową dietę - są to czynniki, które obciążają wątrobę do tego stopnia, że w ciągu kilku lat ulega zniszczeniu.
Objawy chorej wątroby
Objawy mówiące o tym, że wątroba jest chora bardzo łatwo przeoczyć, ponieważ narząd ten nie ma receptorów czuciowych ani nie boli. Co jednak może nam sugerować problemy z funkcjonowaniem wątroby?
Bóle brzucha i problemy trawienne
Dolegliwości bólowe możemy odczuwać podczas ucisku wątroby na sąsiednie organy, co wywołuje bóle brzucha oraz różne skurcze w tej okolicy. Narząd ten bierze udział w wielu procesach metabolicznych, jednak kiedy zaczyna być niewydolny dochodzi do zmniejszenia ruchliwości jelit. Zaburzenia pracy wątroby mogą doprowadzić do nieszczelnych jelit, a te natomiast do wzdęć, zaparć, biegunki a nawet nietolerancji pokarmowych.
Obrzęki
Kiedy wątroba przestaje odpowiednio funkcjonować, ciśnienie krwi wzrasta a sód w organizmie sie zatrzymuje. W wyniku takiej reakcji zaczynają puchnąć nogi, dłonie i twarz aż w końcu zwiększa się obwód brzucha - wodobrzusze. Jest to nagromadzenie płynu w jamie brzusznej - efekt marskości wątroby.
Objawy skórne
Do objawów skórnych, które mówią o nieprawidłowym funkcjonowaniu naszej wątroby zaliczamy m.in.:
Zmiana koloru moczu i stolca
To pierwszy symptom, który powinien nas zaniepokoić. Jeżeli w naszym organizmie znajduje się za dużo bilirubiny (świadczy to o nieprawidłowe pracy wątroby), to nasz mocz i stolec ulegają odbarwieniu. Zmienia się również kolor twardówek oczu oraz powłok skórnych.
Pogorszenie samopoczucia - wahania nastroju
To w jakim stanie jest nasza wątroba ma wpływ na kondycję psychiczną. Przeciążony organ, który nie może prawidłowo pracować i usuwać toksyny z organizmu może doprowadzić do zespołu specyficznych zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Nadmiar toksyn zakłóca pracę naszego mózgu, co przyczynia się do powstania wahań nastroju, dezorientacji, chronicznego zmęczenia czy senności.
Diagnostyka chorób wątroby
Zauważyłeś u siebie jakiekolwiek objawy mówiące o chorobie wątroby? Nie czekaj i jak najszybciej udaj się do lekarza. Możesz również zgłosić się do Jutro Medical, przychodni działającej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiada ona w swojej ofercie pakiet badań profilaktycznych, który umożliwia diagnozę wszelkich zaburzeń pracy wątroby.
Źródło: https://jutromedical.com/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz