Sprzedaż faktur, a precyzyjnie mówiąc sprzedaż długu lub sprzedaż przedawnionych faktur to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają wierzyciele chcący szybko odzyskać należności i zachować płynność finansową? Jak sprzedać fakturę?
Sprzedaż faktur, sprzedaż długu lub sprzedaż przedawnionych faktur to potoczna nazwa cesji wierzytelności (inaczej przelewu wierzytelności), czyli instytucji przewidzianej w art. 509 i nast. kodeksu cywilnego.
Na czym polega? Cesja wierzytelności to przeniesienie przez wierzyciela na osobę trzecią wierzytelności. Możliwa jest ona zawsze wtedy, gdy wyraźnie nie zakazuje jej ustawa, zastrzeżenie umowne albo właściwość zobowiązania. Co istotne, razem z wierzytelnością na nabywcę przechodzą także wszystkie związane z nią prawa, w tym roszczenia o zaległe odsetki.
Stronami cesji wierzytelności jest:
Warto podkreślić, że zasadą jest brak konieczności uzyskiwania zgody dłużnika na cesję wierzytelności. Jeżeli jednak zgoda na cesję zastrzeżona została w umowie lub wynika z właściwości zobowiązania, należy ją uzyskać przed przelewem wierzytelności.
W przypadku sprzedaży faktury niezbędne jest jednak zawiadomienie o dokonaniu takiej czynności dłużnika. W przeciwnym wypadku spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela, czyli cedenta ma skutek także w stosunku do nabywcy, czyli cesjonariusza. Rozwiązanie to znajduje także zastosowanie względem innych czynności prawnych dokonanych pomiędzy dłużnikiem a poprzednim wierzycielem.
Mimo potocznej nazwy tj. sprzedaż faktur lub sprzedaż długu, ustawodawca nie zastrzegł jedynej właściwej formy dla dokonania cesji wierzytelności. Zgodnie z przepisami wierzytelność można przelać zatem nie tylko w drodze umowy sprzedaży, ale także zamiany, darowizny lub w każdej innej umowie, która zobowiązuje do przeniesienia wierzytelności na nabywcę. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których przepisy szczególne zastrzegają zawarcie określonego rodzaju umowy. Zastrzeżenie takie mogą zawrzeć także strony w umowie.
Warto zaznaczyć, że w razie, gdy przedmiot cesji został stwierdzony pismem, cesja wierzytelności musi zostać zawarta także formie pisemnej.
Można zaryzykować stwierdzeniem, że za tyle, za ile zechce odkupić ją od nas cesjonariusz, którym najczęściej jest firma windykacyjna. Nie sposób odpowiedzieć zatem jednoznacznie na to pytanie. Cena, za jaką można sprzedać wierzytelność z faktury, zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim wpływa na nią wysokość długu, a także sytuacja finansowa dłużnika. Należy bowiem pamiętać, że nabywca długu, będzie chciał go odzyskać. Musi zatem brać pod uwagę jak szybko i czy w ogóle będzie to możliwe.
To dlatego cesjonariusz przed przedstawieniem oferty cenowej dokona analizy dokumentów i sytuacji finansowej, wyceni zobowiązania, rozpatrzy ryzyko.