Zamknij

Leszno – Dlaczego warto tu zamieszkać i gdzie szukać mieszkania?

15:17, 08.03.2024 . Aktualizacja: 21:13, 11.03.2024

Leszno miasto między Wrocławiem a Poznaniem. Dlaczego warto tu zamieszkać i gdzie szukać mieszkania?

Położone w zachodniej części Polski Leszno znajduje się w połowie drogi między Wrocławiem i Poznaniem. Strategiczna lokalizacja, kameralny klimat miejscowości i niewysokie ceny nieruchomości sprawiają, że wielu Wielkopolan uważa je za idealne miejsce zamieszkania.

Leszno to miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim. Miasto o powierzchni 31,9 km2 stanowi ważny punkt między dwoma dużymi ośrodkami gospodarczymi regionu – Wrocławiem i Poznaniem. Miejscowość zamieszkiwana jest przez 59 232 osoby (dane GUS z grudnia 2022 roku), co plasuje ją na siódmym miejscu pod względem liczby ludności w województwie wielkopolskim. Leszno może poszczycić się zabytkowym rynkiem oraz własnym zapleczem oświatowym i kulturalnym. Na jego terenie działa wiele firm, które daje zatrudnienie mieszkańcom regionu. Niższe ceny nieruchomości sprawiają także, że chętnie osiedlają się tu mieszkańcy większych miast m.in. Wrocławia i Poznania. Powyższe atuty pozostają w ścisłym związku z rynkiem nieruchomości. Na terenie Leszna działa wiele regionalnych i krajowych firm deweloperskich, które oferują komfortowe metraże w różnych dzielnicach miasta.

Atrakcyjna lokalizacja i oferta

Leszno znajduje się w połowie drogi między Poznaniem i Wrocławiem. Do obu miast można wygodnie dojechać drogą ekspresową S5 lub bezpośrednim pociągiem w około godzinę. Leszno posiada także dogodne połączenia ze Zbąszyniem i Łodzią Kaliską. Tuż za granicami miasta rozpoczynają się tereny zielone, w tym lasy i jeziora. Do dyspozycji kolarzy jest ponad 34 wyznaczonych tras rowerowych. W pobliżu znajduje się także 37-kilometrowy Konwaliowy Szlak Kajakowy i tereny do jazdy konnej. Samo miasto czterokrotnie było gospodarzem Mistrzostw Świata w Szybownictwie. Znajduje się tu także 364-metrowy tor żużlowy.

Bogata infrastruktura

Leszno jako miasto powiatowe jest także ważnym ośrodkiem edukacyjnym i gospodarczym. Na terenie miejscowości znajduje się 5 liceów ogólnokształcących i 5 szkół wyższych. W Lesznie działa niemal 10 tys. przedsiębiorstw o różnej wielkości, które są wspierane przez władze samorządowe. Miasto tworzy m.in. lokalne instytucje otoczenia biznesu jak Leszczyńskie Centrum Biznesu, Strefa Przemysłowa VASA czy Strefa Inwestycyjna I.D.E.A. Mieszkańcy mają także dostęp do bogatej oferty handlowo-usługowej, co pozwala im załatwić większość codziennych spraw bez konieczności dojazdu do większych ośrodków.

Korzystne ceny mieszkań

Mimo rozwojowego charakteru miasta Leszno wciąż może poszczycić się przystępnymi cenami mieszkań. Według danych rynekpierwotny.pl średnia cena mieszkania w Lesznie to 8 749 zł/m2. Dla porównania średnia cena nowych mieszkań w Poznaniu to 12 598 zł/m² (dane według https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-poznan/). Leszno jest także znacznie tańsze niż Poznań. Analizując oferty dostępne na https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-wroclaw/, łatwo zauważyć, że średnia cena nieruchomości z rynku pierwotnego wynosi tu 13 180 zł/m2. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy obu ośrodków, często decydują się na zakup większego metrażu lub domu w Lesznie i dojazd do pracy.

Nowe inwestycje

Zwiększonemu zainteresowaniu zakupem mieszkania w Lesznie wychodzą naprzeciw deweloperzy. Nowe inwestycje powstają głównie w pobliżu centrum, a także w pobliskich dzielnicach jak Podwale, Nowe Miasto czy Leszczynko. Nowe osiedla budowane są także w bardziej odległych obszarach miasta, które oferują mieszkańcom spokój i dostęp do terenów zielonych. Wśród nich znajdują się m.in. inwestycje na północy miasta w obrębie osiedla Gronowo, inwestycje w okolicach Grzybowa czy nowe osiedla zlokalizowane w zachodniej części miasta w kierunku Maryszewic i Wilkowic.

Gdzie kupić mieszkanie w Lesznie?

Decydując się zakup mieszkania w Lesznie, wiele osób wybiera Śródmieście. Centralna lokalizacja sprawia, że wszędzie jest blisko, a większość spraw można załatwić bez używania samochodu. Co prawda jest to najdroższa dzielnica Leszna, ale ceny mieszkań wciąż plasują się na przystępnym poziomie między 7 a 10 tys. zł za mkw. Inną popularną lokalizacją są mieszkania w pobliżu wspomnianych wcześniej stref inwestycyjnych, m.in. Strefy I.D.E.A. To m.in. osiedla Leszczynkowo i dzielnica Nowe Miasto, w których oferty mieszkań można znaleźć już od 5000 - 6000 zł za mkw.

Mnogość atrakcji w Lesznie oraz jego otoczeniu sprawia, że część inwestorów decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. W tym przypadku warto kierować się odległością mieszkania od największych atrakcji miasta (m.in. lotniska, stadionu lub zabytkowego centrum). Dobrym wyborem będą m.in. takie dzielnice jak Śródmieście. Leszczynkowo lub Strzyżewice. Szukając mieszkania pod wynajem długoterminowy, warto rozważyć lokalizację w pobliżu placówek edukacyjnych i obiektów handlowych, którymi interesują się rodziny z dziećmi. Dobrym wyborem będzie np. północna część Śródmieścia przy granicy z Podwalem. Śródmieście będzie także dobrym wyborem, gdy planujemy wynająć mieszkania młodym ludziom lub studentom.

Czy warto kupić mieszkanie w Lesznie?

Rynek mieszkań w Lesznie jest stabilny i w niewielkim stopniu reaguje na zawirowania ekonomiczne i gospodarcze, charakterystyczne dla większych miast, w których jest większa konkurencja. Mieszkania na sprzedaż w Lesznie są atrakcyjne cenowo, dzięki czemu można nabyć własną nieruchomość, dysponując mniejszą pulą oszczędności. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, warto także wziąć pod uwagę poziom zadowolenia życia z mieszkańców Leszna. Przypomnijmy, że w 2014 roku miejscowość wygrała wśród polskich w kategorii „zadowolenia z życia" w rankingu OECD. Choć od tego momentu minęło już wiele lat, mieszkańcy wciąż pozytywnie wypowiadają się na temat Leszna, doceniając jego kameralny charakter, dostępność infrastruktury i zieleni oraz niskie ceny życia.

 

 

 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%