Zamknij

Odkrywaj Leszno i okolice z Funduszami Europejskimi!

08:07, 26.06.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:49, 27.06.2024

Słońce za oknem przypomina o tym, że już wkrótce wakacje! A jak wakacje, to podróże małe i duże, zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Wiele z atrakcji dostępnych w województwie wielkopolskim jest dofinansowanych z Funduszy Europejskich. To m.in. szlaki turystyczne, parki, muzea i miejsca na wypoczynek.

W tym roku także trwa konkurs, w którym można otrzymać pieniądze na rozwój oferty turystyczno-kulturalnej w Lesznie i okolicach. Poprzednie nabory zakończyły się sukcesami – w ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej ze wsparcia finansowego skorzystało w Wielkopolsce ponad 130 różnego rodzaju instytucji kultury! Dzięki temu możesz zwiedzać i poznawać region, jego historię oraz korzystać z rozrywek takich jak udział w festiwalach czy warsztatach. Przeczytaj artykuł, by zobaczyć, kto skorzystał z dofinansowań w ubiegłych latach i na co można otrzymać pieniądze w tym roku.

Połącz zwiedzanie z odpoczynkiem

Wielkopolska oferta kulturalna bogaci się z roku na rok za sprawą Funduszy Europejskich. Przykładem jest barokowo-klasycystyczny budynek ratusza w Lesznie, który przeszedł kompleksowy remont. Jest on teraz atrakcyjnym miejscem spotkań oraz wydarzeń kulturalnych i społecznych. Mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnych przestrzeni, które sprzyjają integracji społeczności lokalnej, a turyści zyskują dostęp do pięknie odrestaurowanego zabytku. Ciekawostką jest fakt, że ratusz został trzykrotnie odbudowany. To za sprawą pożarów, które spaliły budynek w 1656 oraz w 1707 roku.

Jeśli interesujesz się zabytkami, nie możesz ominąć Zamku w Rydzynie. Został on zbudowany na fundamentach XV-wiecznego zamku gotyckiego, a w XVII wieku przekształcony przez rodzinę Leszczyńskich w barokową rezydencję. Przez lata zamek pełnił funkcję królewskiej rezydencji, a później był siedzibą rodu Sułkowskich, którzy dodali do niego elementy rokokowe i klasycystyczne. Po II wojnie światowej zamek został odbudowany, a obecnie jest dostępny dla zwiedzających i służy jako centrum kulturalno-edukacyjne. W utrzymaniu zabytku w doskonałej kondycji mają swój udział Fundusze Europejskie. Dzięki dotacji m.in. wyremontowano pokoje, pomieszczenia w przyziemiu zamku, windy oraz zmodernizowano system wentylacji.

Z Rydzyna przenieśmy się do Kościańskiego Ośrodka Kultury, który może pochwalić się salą kinową na 100 osób! Wsparcie Funduszy Europejskich pozwoliło też na stworzenie pracowni dla dzieci, miejsca na warsztaty plastyczno-malarskie, ceramiczne, taneczne i teatralne. Tutaj latem nikt się nie nudzi, a kontakt ze sztuką dostępny jest dla każdego. - Obiekt został dostosowany do potrzeb różnych grup wiekowych. Winda umożliwia poruszanie się po obiekcie również osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki zwiększonej liczbie sal możemy umożliwić organizację zajęć, których w Ośrodku Kultury nie było wcześniej. Organizujemy stałe aktywności dla dzieci i młodzieży – wśród nowości są zajęcia ceramiczne, koło literackie, koło filmowe, zajęcia szachowe. W efekcie odwiedza nas zdecydowanie większa liczba osób. W czasie letnim organizujemy również aktywności na zewnątrz, w tym na Placu Wolności – opowiada Magdalena Zemler z Kościańskiego Ośrodka Kultury.

Zmień pomysł w działanie

Powyższe inicjatywy możesz zwiedzać i odkrywać dzięki temu, że kilka lat wstecz ktoś podjął decyzję o wzięciu udziału w naborze. W tym roku także jest okazja! Ruszył konkurs 7.3 Kultura i turystyka, który potrwa do 27 września 2024 r.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na działania na rzecz dziedzictwa kulturowego i rozwój usług w dziedzinie kultury oraz na zwiększenie walorów turystycznych w obszarach miejskich i innych niż miejskie. Dotację mogą uzyskać takie projekty, jak: utworzenie turystycznych szlaków tematycznych czy modernizacje muzeów i innych ośrodków kultury. W konkursie mogą wziąć udział instytucje nauki i edukacji, organizacje społeczne, związki wyznaniowe, służby publiczne, administracja publiczna, a nawet przedsiębiorstwa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jesteś przedstawicielem muzeum, organizacji lub samorządu? Nie czekaj, zgłoś projekt i przekaż informację dalej. Pamiętaj, że zmiany tworzymy razem!

Więcej informacji o naborach znajdujesz na stronie: www.funduszeue.wielkopolskie. Obserwuj także nasze profile w social mediach i zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniają Leszno i okolice już od 20 lat!

Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolskie

IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X @funduszeuewlkp

 
 
(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%