Zamknij

Bezpieczne niszczenie dokumentów i nośników danych: Przewodnik

12:07, 25.09.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:13, 26.09.2024
Skomentuj

Praca z dokumentacją nie kończy się na jej archiwizacji. Konieczne jest także zniszczenie po upływie terminu przedawnienia bądź innego wynikającego z przepisów prawa. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest zapewnić bezpieczeństwo w procesie utylizacji dokumentów i nośników danych. Jak to zrobić?

Bezpieczny transport do miejsca docelowego

Niszczenie dokumentów w siedzibie firmy ma miejsce niezwykle rzadko. Powodem jest brak odpowiedniej infrastruktury, która służyłaby do utylizacji dużej ilości papieru. Kluczowe jest więc zorganizowanie bezpiecznego transportu do miejsca docelowego - zwykle jest to siedziba lub oddział firmy specjalizującej się w niszczeniu dokumentów. Należy kolejno:

* składować dokumenty tak, aby osoby niepowołane nie miały do nich dostępu (dobrze sprawdza się tutaj system bezpiecznych pojemników),

* zabezpieczyć dokumenty na etapie przenoszenia do samochodu,

* wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za ich transport,

* zadbać o to, aby dokumenty trafiły bezpośrednio do niszczarki (dzięki temu nie mają do nich dostępu osoby postronne).

Przedsiębiorcy powinni wybrać firmę usługową działającą w ich rejonie tak, aby nie było konieczności transportowania dokumentów w odległe zakątki kraju. Krótsza trasa to większy poziom bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie niszczyć dokumenty i nośniki danych?

Bezpieczne niszczenie nośników danych, w tym papieru czy dysków twardych, odbywa się z użyciem zaawansowanych technologicznie sprzętów. Nie są to biurowe niszczarki ani powszechnie dostępne urządzenia. Z tego też powodu zdecydowana większość firm nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zarówno w trakcie niszczenia dokumentów, jak i w późniejszym okresie. Ścinki papieru muszą być na tyle małe, aby niemożliwe było ich odtworzenie, natomiast niszczenie dysków twardych to przede wszystkim demagnetyzacja, która blokuje dostęp do danych. Wszystkie urządzenia zaangażowane w proces utylizacji muszą spełniać określone normy. Już sam zakup odpowiedniego sprzętu to duże wyzwanie dla osoby, która nie jest zaznajomiona bliżej z tematem.

Jak sprawdzić, czy dane są w pełni bezpieczne?

Jeśli samodzielnie niszczymy dokumenty w firmie, warto upewnić się, czy wszelkie dane zostały odpowiednio zabezpieczone. Sprawdźmy procedury, a więc i dostępność dokumentów dla osób postronnych. Gdy zbyt wielu pracowników jest zaangażowanych w proces utylizacji, poziom bezpieczeństwa spada. Ponadto sprawdzamy, czy użytkowane przez nas urządzenia posiadają odpowiednie certyfikaty. Muszą być zgodne nie tylko z RODO, ale przede wszystkim z normami międzynarodowymi. Warto przy tym pamiętać, że twierdzenie „zgodny z RODO” to często hasło marketingowe, ponieważ rozporządzenie nie daje konkretnych wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób dokumenty powinny być niszczone. Niestety, w wielu firmach nie funkcjonują odpowiednie zabezpieczenia danych w procesie niszczenia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z wyspecjalizowanym podmiotem zewnętrznym. Warto wybrać partnera, który na co dzień zajmuje się utylizacją dokumentów, dysponują najwyższej jakości sprzętem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%