W dzisiejszym materiale przyglądniemy się dolarowi amerykańskiemu, oznaczonemu jako USD. To właśnie gospodarka Stanów Zjednoczonych została uznana za światową potęgę, na czym zyskał dolar amerykański. Od lat w oczach inwestorów i nie tylko jest to bezpieczna i stabilna waluta, co jest wynikiem i konsekwencją prowadzonych działań i rządów USA. Przyglądnijmy się bliżej, dlaczego tak właśnie jest.
Dolar, mimo iż nie najstarszą jest uznawany za najważniejszą walutę świata. Ponad 60% światowych rezerw walutowych jest denominowana w dolarze, jest więc on najważniejszą walutą rezerwową świata. W dolarze wyrażana jest w większości przypadków wartość zadłużenia danego kraju. To właśnie w dolarach wyraża się ceny złota, czy innych kluczowych surowców jak ropa naftowa.
Amerykańska gospodarka jest jedną z największych i najistotniejszych dla świata, to właśnie od jej sytuacji w dużej mierze zależy to co dzieje się na rynkach kapitałowych. Dolar amerykański jako waluta USA, stanowi więc odniesienie dla innych krajów i tak jak mówi tytuł jest najważniejszą walutą świata.
Stany Zjednoczone pod względem powierzchni są 4 krajem świata, jeśli chodzi o liczbę ludności, - zajmują 3 miejsce.
Jeśli chodzi jednak o ważność dolara na arenie międzynarodowej, na jego korzyść przemawia stabilność polityczna i ekonomiczna, odporność na zawirowania ekonomiczne i ściśle makroekonomiczne, ale również atrakcyjność pod kątem inwestycyjnym.
To właśnie na amerykańskich rynkach
Jeśli chcesz sprawdzić aktualne notowania i porównać zmienność dolara amerykańskiego USD, koniecznie odwiedź portal FXMAG, gdzie znajdziesz najważniejsze i kluczowe dane dotyczące bieżących notowań waluty tej i innych - https://www.fxmag.pl/notowania/usdpln
W roku 1785 rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził do obiegu dolara amerykańskiego, do roku 1900 był on produkowany ze srebra i złota. Wraz z wydarzeniami, które spowodowały odstąpienie od powiązań dolara z surowcami jego wartość diametralnie spada. Obecna wartość 1 USD w stosunku do wartości z roku 1900 kolosalnie różnią się od siebie.
Podczas słynnego spotkania w Bretton Wood podpisano porozumienie, które zakończyło wyrażanie wartości walut świata w odniesieniu do złota, a zaczęto wiązać je właśnie z dolarem amerykańskim. Wówczas dolar stał się globalną walutą rezerwową.