Zamknij

Zielony kurs na transport niskoemisyjny w Lesznie i okolicach

Materiały partnera + 10:01, 02.04.2025

Zielono, komfortowo i nowocześnie – Wielkopolska stawia na niskoemisyjną mobilność miejską. Już wkrótce w regio­nie pojawi się więcej węzłów przesiadkowych, ekologicznych autobusów, a także nowych możliwości transportowych. To za sprawą rozpoczynających się w kwietniu konkursów z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.

Niskoemisyjna mobilność miejska to krok w stronę zielonej przy­szłości Wielkopolski. Już teraz korzystamy autobusów hybrydo­wych oraz węzłów przesiadkowych łączących różne środki trans­portu. Takie inwestycje nie tylko chronią środowisko, ale także poprawiają komfort podróży mieszkańców Leszna. A to dopiero początek – ruszają kolejne nabory wspierające rozwój ekologicz­nej komunikacji.

Dlaczego nie słychać silnika?

8 autobusów hybrydowych, dwie pętle autobusowe oraz nowe oświetlenie i biletomaty – takie zmiany zaszły w Lesznie przy wsparciu z Funduszy Europejskich z projektu „Promowanie czy­stego transportu miejskiego w Lesznie”.

– Samo pojawienie się na ulicach Leszna autobusów hybrydowych, które pokonują część trasy w ścisłym centrum miasta korzystając tyl­ko z energii elektrycznej, wpłynęło pozytywnie na świadomość miesz­kańców – mówi Jacek Domagała, dyrektor Miejskiego Zakładu Ko­munikacji w Lesznie. – Niektórzy mieszkańcy dzwonili z pytaniami,

dlaczego nie słychać silnika i dlaczego w rurze wydechowej autobusu nie pojawiają się spaliny.

Pojawienie się, nowych autobusów hybrydowych na ulicach Leszna wpływa pozytywnie nie tylko na ochronę środowiska, ale też podnosi komfort jazdy.

– Autobusy hybrydowe to ekologiczne, przyjazne dla mieszkańców Leszna pojazdy niskopodłogowe z funkcją pochylenia autobusu w kierunku krawędzi peronu – dodaje Jacek Domagała. – Autobusy dostosowane są do przewozu osób z niepełnosprawnościami i wóz­ków dziecięcych. W przypadku gdy nie ma możliwości wykonania po­chylenia autobusu na przystanku, do dyspozycji pasażerów jest także rampa, którą uruchamia kierowca, a która umożliwia wjazd i wyjazd osobie z niepełnosprawnościami na wózku z autobusu.

Te działania to dowód, że ekologia może iść w parze z wygodą mieszkańców Leszna. To jednak nie koniec ułatwień dla podróż­nych.

– Na pokładach autobusów zamontowano zestaw głośnomówiący, który informuje pasażerów o kolejnych przystankach, a także przy­pomina młodym osobom o ustąpieniu miejsca starszym. Zamonto­wane w każdym eksploatowanym autobusie biletomaty umożliwiają zakup biletu już na pokładzie autobusu, bez konieczności zakupu w punktach zewnętrznych – mówi Jacek Domagała.

Leszno dobrze skorzystało z dofinansowania w ramach Fundu­szy Europejskich. A to dopiero początek zmian w Wielkopolsce!

Nowe nadchodzi – skorzystaj z dotacji!

Już 7 kwietnia ruszają nowe nabory na rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej – zarówno dla całej Wielkopolski, jak i dla pięciu ZIT-ów (MOF Gniezna, MOF Konina, ZIT OF Koła i Turku, MOF Leszna, MOF Piły). To okazja na zakup taboru zero oraz niskoemisyjnego, jak również działania związane z budową lub modernizacją związanej z tym infrastruktury, np. zajezdni i przy­stanków. Wsparciem objęte będą także inwestycje w centra przesiadkowe, parkingi. O dotacje mogą ubiegać się samorządy, organizacje społeczne, firmy realizujące cele publiczne oraz inne instytucje działające na rzecz mieszkańców.

Fb: @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski

IG: @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT: @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn: @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X: @funduszeuewlkp

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%