Wakacje z kulturą? W Lesznie i okolicach to jak najbardziej możliwe. Kiedy jedni planują wyjazdy, inni rozwijają lokalną kulturę. Przy wsparciu Funduszy Europejskich ruszają inwestycje, które odmienią oblicze Leszna i Zbąszynia. Zabytki, parki i historyczne budynki staną się miejscem spotkań, kultury i odpoczynku.
W Lesznie już od kilku lat możemy odwiedzać nowoczesną Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka, gdzie znajdziemy nie tylko książki, ale też wiele kulturalnych atrakcji. A w samym regionie, w planach są kolejne działania – rozbudowa miejskich budynków kultury przy ul. Chrobrego i Zielonej w Lesznie, a także rewitalizacja zabytkowego parku i kompleksu ogrodowego w Zbąszyniu. Wszystko po to, by kultura była bliżej ludzi – także w wakacje.
Nie tylko książki – tu żyje kultura
Wcześniej przy placu Metziga 25 w Lesznie funkcjonował Zespół Szkół Ochrony Środowiska. Dziś po placówce nie ma już śladu – jej miejsce zajęła nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka. Rewitalizacja obiektu, przeprowadzona przy wsparciu Funduszy Europejskich, pozwoliła tchnąć w budynek nowe życie i przekształcić go w przestrzeń, która służy mieszkańcom.
Zakres modernizacji był szeroki. Powstała sala widowiskowa na 80 osób, dach zaadaptowano na taras widokowy, a wewnętrzne patio zyskało elementy małej architektury. Dobudowano także wypożyczalnie, osobne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, co znacząco poprawiło funkcjonalność placówki.
– Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka to przestrzeń, która łączy tradycję z nowoczesnością i każdego dnia udowadnia, że kultura może być żywa i bliska ludziom – mówi Grzegorz Rusiecki, prezydent Leszna. – Cieszy mnie, że przy wsparciu z Funduszy Europejskich udało się tchnąć nowe życie w ten budynek i przekształcić go w serce leszczyńskiej kultury. A już tego lata odbędą się tu „Wakacje w Bibliotece”. To coś więcej niż zajęcia, to tygodnie wypełnione inspiracją, zabawą i rozwijaniem pasji. Dla najmłodszych przygotowano m.in. fantastyczne opowieści, pokazy filmowe oraz rozgrywki planszowe. Leszno żyje kulturą także latem, bez przerwy i bez ograniczeń.
W Lesznie i okolicach kultura nie zwalnia tempa
To jednak dopiero początek zmian. Już wkrótce w Lesznie i okolicach ruszą kolejne projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach działania 7.03 „Kultura i turystyka” z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. Miasto Leszno przygotowuje się do przebudowy i rozbudowy zespołu budynków przy ul. Bolesława Chrobrego i Zielonej – również tych zabytkowych – by stworzyć tam nowoczesną przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej. To inwestycja, która otworzy nowe możliwości dla lokalnych instytucji i organizacji. W planach jest budowa nowoczesnej sali widowiskowej, która ma pomieścić aż 600 widzów. Będzie to miejsce łączące sztukę z technologią oraz tradycję z nowoczesnością.
Z kolei w Zbąszyniu odnowiony zostanie park miejski wraz z unikatowym zespołem palazzo in fortezza i ogrodami. Ta rewitalizacja nie tylko przywróci miejscu dawny urok, ale też stworzy nową jakość odpoczynku, edukacji i wydarzeń plenerowych w przestrzeni historycznej.
Wielkopolska kultura zaprasza
Na mapie naszego województwa znajdziemy już wkrótce więcej miejsc, które przybliżają i rozwijają Wielkopolskę kulturę i turystykę. W tym gronie jest siedemnastu szczęśliwców. Dotację z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski otrzyma m.in. Nadnoteckie Centrum Kultury w Wieleniu, Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej, Archidiecezja Gnieźnieńska czy Teatr Animacji w Poznaniu. To oznacza, że pojawi się jeszcze więcej miejsc wartych odwiedzenia w naszym województwie. A my już teraz zapraszamy do odkrywania kulturalnej Wielkopolski.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski