Zamknij
REKLAMA

Eksplozja Młodzieżowych Inicjatyw

13.36, 26.04.2022 Materiał partnera
Skomentuj

Rajd rowerowy w poszukiwaniu skarbów, gra terenowa dla organizacji i uczniów szkoły, warsztaty śpiewu, kurs samoobrony... to tylko niektóre z inicjatyw, jakie młodzież z powiatu leszczyńskiego przygotowuje w ramach Eksplozji Młodzieżowych Inicjatyw.

To projekt, który realizuje Stowarzyszenie "ZMW" z Przybyszewa. Bierze w nim udział 10 młodzieżowych liderek z gminy Lipno, Rydzyna, Wijewo, Włoszakowice, Osieczna oraz Święciechowa.

- Stwarzamy młodym osobom możliwości do rozwijania pasji, przy jednoczesnym przełożeniu tego na ich zaangażowanie w swoich społecznościach, szkole lub miejscowości, w której mieszkają. Dajemy narzędzia, dzięki którym mają realny wpływ na swoją małą ojczyznę podkreśla Mikołaj Kostaniak, koordynator projektu.

Tymi narzędziami są warsztaty i spotkania młodzieży z mieszkańcami, spacery badawcze, poznanie lokalnych organizacji oraz pieniądze na organizację wydarzeń. Każda grupa młodzieżowa otrzymała indywidualnie wsparcie mentora oraz 2000 zł. Tematyka inicjatyw? Ogranicza je tylko wyobraźnia!

- Nasz pomysł związany jest z ekologią, uważamy że temat jest istotny i trzeba o nim mówić - podkreśla Rebecca, uczestniczka projektu.

Z pomocą szkoły w Osiecznej, zostaną zakupione i postawione ławki, które pomalujemy tematycznie. Będą prowadzone przy nich rozmowy nt. globalnego ocieplenia, głodu na świecie i innych ważnych problemów.

Z kolei w Lasocicach postawiono na zdrowie. - Na początku czerwca planujemy przeprowadzić Tydzień Zdrowia, podczas którego odbędą się warsztaty nt. zdrowego odżywiania, kosmetyków naturalnych. Będą także rywalizacje sportowe oraz wspólne zdrowe śniadanie dla wszystkich - mówi Ola, uczestniczka projektu.

W Wijewie zorganizowane zostaną aż dwa lokalne wydarzenia -  Eksplozja Ruchu i Rowerowe SOS. Tutaj Aleksandra i Rozalia mogą liczyć na duże wsparcie partnera, jakim jest Szkolne Koło Wolontariatu.

- Do naszego pomysłu zaprosiliśmy także koleżanki i kolegów, którzy pomagają nam jako wolontariusze. Podczas spotkań planujących rozdzieliliśmy zadania, tak by każdy był za coś odpowiedzialny - stwierdzają Aleksandra i Rozalia.

Każda inicjatywa jest wyjątkowa, w każdą zaangażowana jest młodzież, wolontariusze oraz lokalni partnerzy. W Eksplozji Młodzieżowych Inicjatyw młodzież otrzymuje duży kredyt zaufania. Tutaj młodzi obywatele uczeni są współdziałania, współpracy, bo tylko dzięki temu można osiągnąć sukces.

- Nie traktuję tego jako obowiązek, a jako niesamowitą przygodę, dzięki której się rozwijam i poznaję inne pozytywnie zakręcone osoby - podsumowuje Zuzia.

Jesteście ciekawi kolejnych pomysłów? Zapraszamy na profil na Facebooku (Eksplozja Młodzieżowych Inicjatyw), gdzie można na bieżąco śledzić postępy wszystkich grup młodzieżowych. A może któraś z inicjatyw będzie miała miejsce w Twojej okolicy? Zapraszamy!

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie "ZMW" z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

610/2022

(Projekt )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Marian Marian

0 0

No ,szkoda,że młodzi nie postawili pikiety przed lokalem Pana ,który od stycznia obraża przepisy o obowiązku udostepnia terminala. 01:48, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%