Zamknij
REKLAMA

Unijne wsparcie dla gminy Lipno. Zainwestowano w oświatę i rekreację (zdjęcia)

14:16, 22.06.2022 | Materiał partnera
Skomentuj

Termomodernizacja trzech szkół, budowa dwóch ulic, świetlicy wiejskiej, alejek edukacyjnych w parku oraz miasteczka ruchu drogowego - to główne inwestycje zrealizowane z unijnym dofinansowaniem w gminie Lipno.

Bardzo ważny dla poprawy warunków nauczania, jak również zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków i ograniczenia emisji CO2 był projekt „Termomodernizacja budynków szkół podstawowych w Wilkowicach, Goniembicach i Lipnie”. Z podobnego programu zmodernizowany został drugi budynek szkoły w Lipnie. Łącznie na termomodernizację wydano blisko 3,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 2 mln zł.

W budynkach w ramach przeprowadzonej termomodernizacji przeprowadzono m.in. docieplenie elewacji, docieplenie dachu, wymianę kotła i instalacji centralnego ogrzewania, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, montaż nawiewników higrosterowalnych, wymianę oświetlenia na energooszczędne.

Gmina Lipno należy do najintensywniej rozbudowujących się, dlatego posiada ogromne potrzeby w kwestii budowy nowych ulic. Z unijnym dofinansowaniem udało się wybudować nawierzchnię z kostki betonowej na ul. Bocznej i Ogrodowej w Wilkowicach.

Ponad 60 procent dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 gmina otrzymała na budowę ścieżek edukacyjnych w parku w Lipnie oraz edukację mieszkańców. Inwestycja zrealizowana została w ubiegłym roku, a cały projekt wart jest 432 tys. zł.

Mocno ożywiło się życie społeczne wsi Gronówko po wybudowaniu świetlicy wiejskiej, gdzie prowadzonych jest wiele cyklicznych, różnorodnych tematycznie zajęć. Połowę kosztów tej wartej 860 tys. zł inwestycji stanowiło dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na terenie gminy Lipno tablice z oznaczeniem „projekt dofinansowany z Unii Europejskiej” są widoczne w kilku miejscach, np. na budynkach szkół czy przedszkoli. A to dowód na to, że miejscowy samorząd w ostatnich 18 latach aktywie rozwijał się w oparciu o pieniądze Wspólnotowe. Tylko z puli naszych regionalnych programów operacyjnych (Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) gmina Lipno pozyskała 4,7 mln zł.

Prawie 1 mln zł wydano na trzy projekty z obszaru opieki żłobkowej i przedszkolnej. A to przecież ważny aspekt naszego życia, bo przecież odpowiedź na pytanie, kto zajmie się naszymi dziećmi, w momencie powrotu do pracy, spędza sen z powiek wielu młodym rodzicom. Samorząd z Lipna zajął się tą sprawą tworząc miejsca w przedszkolach i żłobkach.

Lipno pozyskuje również dotacje na edukację uczniów i poprawę warunków technicznych szkół. Tutaj wspomnę tylko o termomodernizacjach budynków szkół podstawowych w Wilkowicach, Goniembicach oraz w Lipnie. Mniejsze zużycie energii, pozytywny wpływ na środowisko, poprawa estetyki i oszczędności, to najważniejsze efekty zakończonych prac, które dostrzega cała społeczność szkolna.

Zmieniamy Wielkopolskę na lepsze!

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

Wspaniałym prezentem dla mieszkańców intensywnie rozbudowującej się wsi Gronówko jest nowa świetlica wiejska, której budowa została w połowie dofinansowania z funduszy unijnych.

Park w Lipnie, po przebudowie dofinansowanej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, prócz funkcji wypoczynkowej sprzyja również edukacji ekologicznej. Prezentacje artystyczne umożliwia usytuowana w głębi amfiteatralna scena.

Z 63-procentowym dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wykonano nawierzchnie na ul. Bocznej
(na zdjęciu) i ul. Ogrodowej w Wilkowicach.

Termomodernizacja szkól w Lipnie, Wilkowicach (na zdjęciu) i Goniembicach umożliwiła jednocześnie zmianę kolorystyki elewacji. Zdecydowano, że dla wszystkich placówek w gminie jest ona taka sama.

Z unijnym dofinansowaniem przy Szkole Podstawowej w Lipnie powstają: miasteczko ruchu drogowego, bieżnia, skocznia do skoku w dal oraz trybuny. Oddanie obiektu do użytku nastąpi prawdopodobnie krótko po wakacjach.

(18 lat w UE)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

Jaki piękny dyplomatyczny artykuł w odpowiedzi na poruszony temat braku miejsc w szkole w Wilkowicach. Dyplomacja ponad wszystko jak to dobrze się dzieje w Gminie Lipno 🙆🤦 08:42, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%