Zamknij
REKLAMA

Chcą uczestniczyć w życiu miasta. Przyłączysz się?

13:02, 24.06.2022 | Materiał partnera
Skomentuj

Pragną się integrować, włączać seniorów w życie miasta, walczyć z wykluczeniem społecznym i pokazać, że w Lesznie wiele się dzieje.

- Wystarczą chęci, pozytywne nastawienie i kilka pomocnych dłoni. Nie chcemy czekać bezczynnie, chcemy działać i czerpać z tych działań satysfakcję - mówią zwycięzcy tegorocznej edycji Konkursu Mikrodotacji Inicjatywa dla Leszna. Już dziś zapraszają mieszkańców regionu do wzięcia udziału w zaplanowanych wydarzeniach. Pierwsze z nich odbędą się w najbliższy weekend!

Inicjatywa dla Leszna to konkurs skierowany do leszczyńskich organizacji pozarządowych, które mają chęci na włączanie mieszkańców w działania na rzecz miasta. Działania te przybierają różne formy. To chociażby: eko festyny, wieczorki muzyczne, warsztaty kulinarne czy spotkania integracyjne.

W tegorocznej edycji można było uzyskać maksymalnie 5.000 zł dofinansowania. Nagrodzono 9 organizacji: Stowarzyszenie Wygraj Siebie, Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności, Fundację Leszno dla Ukrainy, Stowarzyszenie "ECHO", Fundację Psi Patrol, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom - Nasz Świat, Stowarzyszenie Katolickie Seniorów im. Jana Pawła II Klub Seniora w Lesznie, Spółdzielnię Socjalną Kuba Bart oraz Stowarzyszenie Pracownia Profilaktyki, Psychoterapii i Rozwoju Osobistego "Bliżej Siebie".

Zwycięzców poznaliśmy ostatniego dnia maja. - Na liście widzimy znane leszczyńskie organizacje, ale również te, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Otrzymane wsparcie daje im możliwość realizacji swoich świeżych pomysłów. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Leszna docenią te starania i skorzystają z zaproszenia na wydarzenia - mówi Paulina Matczuk z Centrum PISOP, które jest operatorem konkursu.

Śpiewanie na ulicy

Pierwsze wydarzenia odbędą się już w ten weekend. Stowarzyszenie Wygraj Siebie rusza z projektem „Wyłącz samotność”, który oficjalnie rozpocznie się 25 czerwca na pikniku dla mieszkańców DPS Leszno. Pomysł jest skierowany do leszczyńskich seniorów, którzy w tym niespokojnym czasie zmagają się z wieloma obawami, ale chcą nadal uczestniczyć w życiu społecznym. - Z rozmów wiemy, że ich głównym problemem jest samotność. Dwa lata pandemii Covid-19, a teraz sytuacja spowodowana wojną na Ukrainie sprawiły, że seniorzy żyją w stresie, są przygnębieni, częściej mówią o złym samopoczuciu i śmierci. Izolacja społeczna spowodowała, że niektórzy nie potrafią wyjść z domu, wrócić do życia sprzed tych zdarzeń. Chcą uczestniczyć w spotkaniach z rówieśnikami, odnowić znajomości i poznać nowych ludzi - mówi Teresa Rękosiewicz, prezeska.

Stowarzyszenie Wygraj Siebie chce dać seniorom szansę powrotu do świata nieograniczającego się do czterech ścian. Aby zachęcić ich do tego kroku, proponuje spotkania z piosenką. Pierwsze odbędzie się 27 czerwca w Klubie Seniora „Wrzosowy Zakątek”. Później spotkania odbywać się będą w różnych punktach i ulicach Leszna. Seniorzy będą zachęcać do wspólnego śpiewania. - Do tego zadania zaprosiliśmy pana Grzegorza Hermana, który będzie towarzyszył nam z gitarą – zaznacza prezeska.

Członkowie stowarzyszenia planują również stworzenie roślinnego pomnika (realizacja w sierpniu) oraz srebrny pokaz modowy w kreacjach leszczyńskiej projektantki Renaty Potrzeby (realizacja w październiku).

Pierogi na Placu Metziga

Sporo wydarzeń przygotowała działająca od trzech miesięcy Fundacja Leszno dla Ukrainy. Jej członkowie chcą przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, które dotyka obywatelki/li Ukrainy (chodzi m.in. o barierę językową) – Dzięki naszym codziennym rozmowom, które prowadzimy w Stacji Biznes wiemy, jakie są potrzeby osób przybywających do Leszna, ale też goszczących ich mieszkańców. Zgłaszają często, że czują się wyobcowane w nowym miejscu – mówi Karolina Łączek, wiceprezeska fundacji. Projekt w ramach Inicjatywy dla Leszna ma stać się odpowiedzią na zgłaszane potrzeby. Fundacja przygotowuje cykl spotkań o różnej tematyce, przybliżających Ukrainę i jej koloryt, pokazujących różnice i podobieństwa. Będą też spotkania dotyczące kultury i sztuki Ukrainy oraz wydarzenie kulinarne, z degustacją potraw. To odbędzie się już 25 czerwca na Placu J. Metziga, przy okazji Rynków Śniadaniowych (w godz. 10.00-14.00) Odwiedzający będą mogli skosztować pysznych pierogów na stoisku Villi Aurora. Dochód ze sprzedaży przeznaczonych będzie na pomoc uchodźcom.

Kolejne wydarzenie to wieczór autorski z pisarką Katarzyną Łozą, Polką zamieszkującą w Ukrainie od 20 lat, która napisała książkę pt. "Ukraina Soroczka i kiszone arbuzy". Spotkanie odbędzie się 30 czerwca w Ratuszu o godzinie 18.15. Wstęp wolny.

Integracja w Karczmie Borowej

Laureatem tegorocznego konkursu zostało również Stowarzyszenie Katolickie Seniorów im. Jana Pawła II Klub Seniora w Lesznie. Jego członkowie chcą zaktywizować i zintegrować seniorów z polskimi i ukraińskimi dziećmi.

- Dotychczasowe życie w wymuszonej izolacji działa przygnębiająco na każdego, a my - osoby starsze odczuwamy to szczególnie. Poczucie osamotnienia, depresja związana z własnym ciężkim stanem zdrowia, a teraz jeszcze sytuacja polityczna powodują, że zamykamy się we własnych czterech ścianach. Z rozmów z naszymi członkami wiemy, że wiele osób przeżyło wojnę i obecna sytuacja wywołuje w nich strach. Jednak nie chcemy się poddawać, chcemy działać - mówi Aleksy Szymanowski, prezes.

Seniorzy postanowili zorganizować kilka warsztatów kulinarnych oraz imprezę integrującą dla dzieci polskich i ukraińskich, które uczęszczają do szkół w Lesznie. Festyn „Szukamy lata” odbędzie się 29 czerwca od godz. 10.00 do 14.00 w Karczmie Borowej i połączony będzie z warsztatami muzyczno-wokalnymi z nagrodami. Udział w nim wezmą uczniowie SP nr 13 oraz polskie i ukraińskie rodziny chcące się zintegrować. Zwieńczeniem całego projektu będzie jesienny koncert z poczęstunkiem.

- Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w działaniach organizowanych przez leszczyńskie organizacje pozarządowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia  jest bezpłatny i bez ograniczeń wiekowych - mówi Beata Donaj, doradczyni Centrum PISOP.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Wygraj Siebie realizowało projekt „Tańcem w koronawirusa”. Fot. arch. uczestników

    

 

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (7)

mmmmmm

1 0

Uniwersytet Trzeciego Wieku jak zwykle wsobny, z wyjątkiem jednego spaceru po lesie, tylko dla siebie, z daleka od mieszkańców i miasta. 11:35, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cxzcxz

1 0

9 x 5.000 zł = 4.500 zł. Ile, ponad to, zapłaciliśmy stowarzyszeniu PISOP z Placu J.Metziga? Po co to pośredniczenie PISOP i zarazem zapłata? Nie potrafimy sami podzielić swoich pieniędzy? Należy skończyć z tym corocznym trwonieniem pieniędzy dla PISOP. 11:38, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??????

1 0

Co za 5.000 zł organizuje Psi Patrol? 11:39, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawo Wygraj Siebiebrawo Wygraj Siebie

1 0

Największe brawa należą się Stowarzyszeniu Wygraj Siebie z ulicy Leszczyńskich. Oni jedyni wychodzą do miasta, do ludzi, zapraszają, są otwarci. Cała reszta gra przede wszystkim na siebie. 11:42, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nicknick

1 0

Gdzie jest wykaz, co, konkretnie będzie organizowane przez każdą organizację pozarządową. Tajemnicą są też: Stowarzyszenie Echo, Stowarzyszenie Nasz Dom Nasz Świat. 11:45, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dosyćdosyć

1 0

Bez sensu jest organizowanie wydarzeń w lesie, w Karczmie Borowej. Mieszkamy, żyjemy w mieście a nie w lesie. Miasto ma żyć, być otwarte i dlatego Wygraj Siebie jak najbardziej promuje całe miasto a nie las. Już dosyć tej Karczmy Borowej. 11:47, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xyzxyz

1 0

Ci są fajni: Stowarzyszenie Pracownia Profilaktyki, Psychoterapii i Rozwoju Osobistego "Bliżej Siebie".

Jak wydadzą 5.000 zł? 11:49, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%