Zamknij
REKLAMA

Jak zdobyć wizę ESTA?

10:50, 27.07.2022 | materiał partnera

Jako że Polska należy obecnie do programu Visa Waiver nie ma konieczności posiadania wizy podczas podróży do USA. Wystarczy złożyć wniosek na wizę ESTA najpóźniej 72 godziny przed odlotem. W poniższym artykule przedstawimy, czym konkretnie jest wiza ESTA, ile kosztuje oraz jak wypełnić wniosek, by ją otrzymać.

Czym jest wiza ESTA?

To skrót od angielskiego Electronic System for Travel Authorization. Obecnie bowiem system wydawania zgody na wyjazd od USA został całkowicie skomputeryzowany. Dzięki temu nie ma konieczności posiadania normalnej wizy, gdy wybieramy się w podróż za ocean.

Trzeba jednak wiedzieć, z jakimi warunkami wiąże się wyjazd bez standardowej wizy. Przede wszystkim dotyczy ona jedynie tych osób, których wyjazd nie będzie przekraczał 90 dni, a cel jest czysto turystyczny lub biznesowy.

Wniosek ESTA od chwili zaakceptowania jest ważny dwa lata (lub krócej, jeśli wcześniej kończy się ważność paszportu. Wtedy konieczne jest złożenie ponownego wniosku. Jednak przez cały czas ważności wizy można wielokrotnie odwiedzać USA.

Koszty wizy ESTA

Normalna wiza turystyczna to koszt 160 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje prawie 800 zł. Właśnie dlatego wiza ESTA jest tak bardzo opłacalna. Jej koszt to zaledwie 14 dolarów, czyli ok. 54 zł. Dodatkowo, jeśli wniosek z jakiegoś powodu zostanie odrzucony, możemy liczyć na zwrot w wysokości 10 dolarów.

Możemy też zlecić wypełnienie wniosku pośrednikowi. Jednak wtedy będziemy zmuszeni do zapłaty dodatkowej opłaty.

Jak wypełnić wniosek na wizę ESTA?

Jednak zamiast płacić pośrednikowi, możemy sami wypełnić wniosek. Nie powinno nam to sprawić większych problemów. Zwłaszcza że serwis obsługuje język polski. A dodatkowo przy większości pytań znajdziemy wyjaśnienia i podpowiedzi.

Na początek powinniśmy wejść na stronę internetową (https://esta.cbp.dhs.gov). Możemy wtedy zmienić język na polski. Odpowiednie ustawienia są widoczne w prawym górnym rogu strony. Następnie klikamy Utwórz wniosek. Dzięki temu przechodzimy do kolejnej zakładki, w której możemy wybrać, czy tworzymy wniosek jedynie dla siebie, czy dla większej grupy osób.

W kolejnym punkcie należy zapoznać się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności. Gdy je poznamy, można potwierdzić zapoznanie się z nimi i przejść dalej.

Teraz pozostaje nam podanie swoich podstawowych danych, w tym także adresu e-mail, na który przyjdzie kod autoryzacji oraz numer wniosku. Razem z nim otrzymamy kod 4-cyfrowy, który należy wpisać w odpowiednie pole w ciągu 25 minut.

Kolejne etapy obejmują uzupełnianie danych (np. dane dotyczące innych paszportów, teledane, pseudonimy), informacji na temat celu podróży oraz miejsca, w którym będziemy przebywać. Trzeba także potwierdzić, jaki jest stan naszego zdrowia, że nie mamy złych zamiarów itd.

Na koniec sprawdzamy wniosek na wizę ESTA i płacimy do 7 dni. Gdy tylko otrzymamy wniosek, możemy w końcu wyruszyć w drogę do USA.

Więcej o tym, jak zdobyć wizę ESTA znajdziesz na stronie: https://estavisa.pl/jak-wypelnic-formularz-esta-krok-po-kroku/

Wiza ESTA a bezpieczna podróż do USA

Samo wypełnienie i posiadanie wizy ESTA nie sprawia, że nasza podróż będzie w pełni bezpieczna i niczego więcej nie potrzebujemy. Jest to dopiero pierwszy krok, jaki musimy podjąć przed wyruszeniem w drogę. Należy bowiem zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nigdy bowiem nie wiemy, co się wydarzy podczas naszej podróży i lepiej być zabezpieczonym.

W Stanach Zjednoczonych nie obowiązuje EKUZ. Poza tym opieka medyczna jest tam płatna, dlatego lepiej zadbać wcześniej o ubezpieczenie niż potem wydawać tysiące na leczenie.

Podsumowanie

Jak widać, wiza ESTA to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chciałby wyruszyć w drogę do USA. Wypełnienie wniosku nie jest szczególnie skomplikowane i nie powinno nam zająć zbyt wiele czasu, a przynajmniej obędziemy się bez pomocy pośredników.

Sama wiza ESTA jest znacznie tańsza niż tradycyjna wiza. Dlatego właśnie warto się nią zainteresować, zanim wyruszymy w podróż. Jednak pamiętajmy, że to nie jedyny wydatek, jaki będziemy musieli ponieść przed wyjazdem. Musimy choćby zadbać o swoje ubezpieczenie na czas podróży.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%