Zamknij
REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna - jej projekt to podstawa!

15.08, 08.09.2022 .

W momencie, gdy chcemy mieć w swoim domu instalację fotowoltaiczną, to powinna ona być odpowiednio zaprojektowana. Dzięki dobremu rozplanowaniu będzie ona wydajniejsza, ale przy tym również bezpieczna. Najlepszym rozwiązaniem przy projektowaniu instalacji jest zlecenie zadania osobie, która posiada w tym zakresie wiedzę i doświadczenie. Chcemy przecież, aby instalacja służyła nam latami, gwarantując tańsze rachunki za prąd i ogrzewanie.

Dlaczego warto mieć dobry projekt instalacji fotowoltaicznej?

Projekt instalacji fotowoltaicznej jest tworzony przede wszystkim z tego powodu, że można dostosować poszczególne parametry instalacji do miejsca, w którym ma ona działać. Dzięki temu, że dobrze rozplanujemy miejsce jej instalacji – system powinien być jak najbardziej efektywny i osoby użytkujące go powinny czerpać z niego sporo korzyści. Taki projekt instalacji fotowoltaicznej jest w pełni spersonalizowany. Dzięki temu klient może być bardziej zadowolony z wydajności fotowoltaiki.

Osoba wykonująca tego typu projekt powinna przeprowadzić dość dokładne pomiary na miejscu, gdzie ma znajdować się cała instalacja. Musi on sprawdzić miejsce montażu, czy będzie to grunt lub dach, ale także zobaczy on wtedy wymiary obiektu, w którym ma ona działać. W czasie takiego audytu określi on również, ile energii może być zużyte w czasie roku oraz zobaczy, jaka jest potrzebna moc przyłączeniowa. Warto wspomnieć, że projektant dokładnie przeanalizuje warunki techniczne, gdzie ma znajdować się instalacja oraz zobaczy, jakie pokrycie dachowe ma budynek, który ma z niej korzystać.

Co powinno znaleźć się w projekcie instalacji fotowoltaicznej?

W dobrym projekcie instalacji fotowoltaicznej powinny znajdować się informacje o tym, jaka ma być zaplanowana jej moc, ale też powinno być tam przedstawione szczegółowe rozstawienie modułów fotowoltaicznych. Mogą być tam także zawarte najnowsze rozwiązania technologiczne, przez co cały ten system będzie jeszcze bardziej wydajny. Projekt powinien być odpowiednio zwizualizowany, dzięki temu klient będzie mógł zobaczyć jak cała inwestycja będzie przebiegała.

Wiadomym jest, że Internet jest skarbnicą wiedzy. Każde pytanie, które nas nurtuje przed spotkaniem z osobą odpowiedzialną za projekt instalacji fotowoltaicznej, możemy zadać w przeglądarkach lub na portalach branżowych. Przykładowo, gdy jesteśmy zaintrygowani o procesie montażu, zawsze możemy odwiedzić strony, które nam to tłumaczą. W przypadku projektu instalacji fotowoltaicznej, potrzebne informacje możemy znaleźć na stronie https://enerad.pl/aktualnosci/projekt-instalacji-fotowoltaicznej-co-powinien-zawierac/

Kto powinien wykonać nam projekt instalacji fotowoltaicznej?

Zgodnie z przepisami, taki projekt instalacji fotowoltaicznej powinna wykonać osoba, która ma stosowne uprawnienia budowlane do projektowania różnych instalacji, sieci, urządzeń elektroenergetycznych i elektrycznych. Może ten projekt wykonać również człowiek, który ma wydany certyfikat na pracę przy instalacjach fotowoltaicznych. To pozwolenie jest wydawane dla takiej osoby na najbliższe pięć lat przez Urząd Nadzoru Technicznego. Ważność tego certyfikatu można przedłużyć po spełnieniu specjalnych wymagań na kolejnych pięć lat.

Taki projektant może stworzyć projekt instalacji dla pojedynczego gospodarstwa domowego, ale również przygotować plan takiej inwestycji dla większej firmy lub gospodarstwa rolnego. W takim momencie mamy gwarancję, że kiedy zamówimy taki projekt u takiego fachowca, to weźmie on pod uwagę takie czynnik jak nasłonecznienie, czy zapotrzebowanie energetyczne naszego gospodarstwa. Dzięki temu projekt będzie zgodny ze wszystkimi obowiązującymi normami. Będzie on także dopasowany do wszystkich spraw technicznych dotyczących danego terenu, na którym ma stać instalacja fotowoltaiczna. 

(Polecamy)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%