Zamknij

Języki słowiańskie – czy są tak samo trudne do nauki?

08:20, 15.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:32, 15.11.2022

Mogłoby się wydawać, że Polacy jako Słowianie powinni być w stanie bez problemu porozumieć się z innymi przedstawicielami tej grupy języków. W praktyce nie zawsze jest to takie łatwe. Wyjaśniamy, czy języki słowiańskie są tak samo trudne do nauki i od czego to zależy!

Języki słowiańskie – klasyfikacja

Języki słowiańskie dzieli się na trzy zespoły:

  • zachodniosłowiańskie (np. Polski, Czeski, Słowacki);
  • wschodniosłowiańskie (np. Rosyjski, Białoruski, Ukraiński);
  • południowosłowiańskie (np. Bułgarski, Słoweński, Chorwacki, Serbski).

Wszystkie z nich mają wyraźne cechy wspólne, ponieważ według badaczy wywodzą się z jednego języka prasłowiańskiego, który zaczął rozpadać się na dialekty w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. Do podobieństw można zaliczyć zbliżone gramatykę i słownictwo, a także m.in. wybitnie fleksyjną morfologię, podział czasowników na dokonane i niedokonane czy częste występowanie skomplikowanych zbitek spółgłoskowych.

Przy tym trzeba oczywiście pamiętać, że nawet pozornie bardzo podobne do siebie języki słowiańskie (np. Chorwacji i Słoweński, Czeski i Słowacki, Rosyjski i Białoruski) w pewnym stopniu się od siebie różnią, a ich użytkownicy mogą mieć czasami kłopoty z porozumieniem się.

Czy języki słowiańskie są trudne do nauki?

W praktyce nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy języki słowiańskie są trudne do nauki. Wiele zależy od tego, kto pyta. Dla Słowianina opanowanie innego języka z tej samej grupy z pewnością będzie łatwiejsze niż np. dla Azjaty. Dla mieszkańców innych części globu największy problem stanowią skomplikowana gramatyka oraz nietypowa wymowa (trudne zbitki, „szeleszczące” dźwięki itp.).

Prościej jest w szczególności, gdy pozostaje się w tej samej grupie, np. Polak jako przedstawiciel zespołu zachodniosłowiańskiego bardziej rozumie Czecha czy Słowaka niż np. Rosjanina albo Bułgara. Podobieństwa ze względu na sąsiedztwo są tak duże, że często spotyka się identyczne lub bardzo zbliżone do siebie słowa i zwroty.

Oczywiście nie bez znaczenia są też indywidualne predyspozycje. Niektórzy mają ogromną łatwość do przyswajania nowych języków, inni zaś potrzebują więcej czasu. Istotnymi wyznacznikami są również wiek (dzieciom i młodzieży nauka naturalnie przychodzi bez większego wysiłku) czy środowisko (żyjąc w stałym kontakcie z obcym językiem można szybciej go opanować).

Który język słowiański jest najłatwiejszy?

Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na pytanie, który język słowiański jest najłatwiejszy – jest to kwestia bardzo subiektywna. Dla większości obcokrajowców nie będzie to jednak polski, który raczej zawsze uwzględniany jest w zestawieniach najtrudniejszych języków na świecie. Dość prosty w nauce jest rosyjski, który ma zdecydowanie najwięcej użytkowników (ponad 160 milionów). Przeszkodę może jednak stanowić konieczność przyswojenia innego alfabetu, czyli cyrylicy.

Chcesz uczyć się języka słowiańskiego, a może jednak jakiegoś innego? Zapisz się na kurs. Nie wiesz, jaką grupę wybrać? Zrób krótki test poziomujący online: https://lincoln.edu.pl/krakow/wybierz-test/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%