Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

13.56, 24.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 13.57, 24.11.2022

Kupując nowe okna mamy nadzieję, że posłużą nam one przez wiele, wiele lat. Dlatego warto potraktować tę sprawę poważnie – przeanalizować wszystkie opcje i zwrócić uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Zwłaszcza, że oferta okien na rynku jest naprawdę duża. Spośród jakich rodzajów okien możemy wybierać i co wyróżnia najlepsze okna na tle pozostałych?

Najpopularniejsze rodzaje stolarki okiennej

Mówiąc o rodzajach okien, trzeba wyróżnić trzy najpopularniejsze z nich: okna plastikowe, drewniane oraz wykonane z aluminium. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Najchętniej wybieranym przez Polaków rodzajem stolarki okiennej są okna PCV – wykonane z polichlorku winylu. Zastosowanie sztucznych i wytrzymałych materiałów daje im dużą wytrzymałość i wysoką jakość izolacji termicznej, a także zostawia duże pole do popisu w kwestii designu. Ich charakterystyczną biel zna chyba każdy; jednak okna plastikowe Medrus mogą pochwalić się także innymi barwami, dopasowanymi do potrzeb naszego mieszkania.

W naszych domach coraz częściej goszczą okna drewniane. Przez pewien czas ustępowały jakością oknom z tworzyw sztucznych; w ostatnich latach na rynku pojawiło się jednak wiele modeli okien drewnianych, wykorzystujących najnowsze technologie. To na powrót uczyniło z nich atrakcyjną (oraz świetnie prezentującą się!) opcję dla osób szukających wytrzymałych okien na lata. 

Nieco mniej znaną alternatywą dla powyższych rodzajów okien jest stolarka okienna wykorzystująca aluminium. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki pogodowe – okna z aluminium są bowiem niezwykle wytrzymałe. Oczywiście, za ten komfort trzeba dodatkowo zapłacić.

Wybieramy jakość – na co zwrócić uwagę

Okna, chociaż są ważnym elementem estetyki wnętrza, spełniają przede wszystkim funkcje praktyczne. Najważniejszą z nich jest ochrona termiczna – dobre okno powinno chronić przed ucieczką ciepła z wnętrza w czasie mrozów oraz zapobiegać przegrzaniu się mieszkania wraz z nadejściem lata. O jakości okna PCV, drewnianego lub okna HS od Medrus świadczą dwa wskaźniki, którymi producenci lubią się chwalić: współczynnik przenikania ciepła „U” oraz współczynnik przepuszczalności energii słonecznej padającej na szybę „g”. Nowoczesne okna charakteryzują się jak najniższym przenikaniem ciepła – a zatem im niższa wartość U, tym lepiej dla nas. W przypadku współczynnika g staramy się z reguły szukać złotego środka pomiędzy wpuszczaniem zbyt małej, a zbyt dużej ilości ciepła.

Kolejnym zadaniem okien jest ochrona przed hałasem, o czym doskonale przekonują się mieszkańcy dużych miast. Przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw, podający o ile decybeli okno powinno zmniejszyć natężenie dźwięku dochodzącego z zewnątrz. Okna firmy Medrus z Warszawy osiągają tutaj poziom nawet 40 decybeli.

Równie ważna jest dla nas kwestia zabezpieczenia przed włamaniem. To właśnie okna są przecież dla wielu włamywaczy punktem wejścia do domu – dlatego dowiedzmy się, czy wybrane przez nas okno wykorzystuje technologię antywłamaniową i jaką klasą odporności na włamania może się pochwalić. W końcu okno ma być dla nas gwarancją komfortu, spokoju i bezpieczeństwa.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%