Zamknij

Jak wybrać projekt domu? Przeglądamy projekty domów jednorodzinnych

10:58, 29.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 29.05.2020

Wybór odpowiedniego projektu często jest najtrudniejszym etapem budowy własnego domu. Często trzeba wziąć pod uwagę nie zawsze zgodne gusty i potrzeby domowników. Podpowiadamy, jak przeglądać projekty domów jednorodzinnych, by możliwie szybko znaleźć taki, który spełni nasze oczekiwania.

Określenie potrzeb

Planowanie zawsze dobrze jest zacząć od określenia potrzeb, jakie powinien spełniać projekt domu jednorodzinnego, na jaki się zdecydujemy. Najlepiej ustalić je wspólnie, w gronie wszystkich domowników. Oczywiście najważniejsze, co trzeba dobrze przemyśleć, to ilość i rozmieszczenie sypialni, a także ogólny metraż. Dobrze też określić oczekiwania wobec wyglądu budynku, a także ilości pięter, ewentualnego poddasza i elementów takich, jak taras czy balkony.

Każdy z tych elementów wpływa na wygodę użytkowania budynku, a więc na komfort wszystkich domowników.

Projekty domów jednorodzinnych – czy dom jest lepszy, niż mieszkanie?

Warto też zastanowić się, czy w naszym wypadku dom sprawdzi się lepiej, niż mieszkanie. Niewątpliwie domy mają mnóstwo zalet w stosunku do zabudowy wielorodzinnej, ale warto wziąć pod uwagę komunikację do pracy czy do szkoły. Jeżeli jesteśmy w stanie zbudować dom w dobrze skomunikowanym miejscu, z autobusami lub wygodnym dojazdem samochodem, to właściwie zawsze jest to lepsze rozwiązanie. Również osoby wykonujące wolne zawody, którym niekoniecznie zależy na codziennych spacerach po centrum miasta chętnie decydują się na realizację projektu domu jednorodzinnego, pełniącego zarówno funkcje mieszkalne, jak i gabinetu czy pracowni. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się nowoczesne, energooszczędne konstrukcje, które dobrze pasują zarówno do zabudowy na przedmieściach, jak i np. w górach czy na ustronnej działce.

Czy warto decydować się na gotowe projekty domów jednorodzinnych?

Skoro już określiliśmy nasze oczekiwania wobec domu i zdecydowaliśmy się na jego budowę, możemy przystąpić do oglądania dostępnych projektów lub zlecenia wykonania szkicu architektowi. Szybszym i tańszym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu domu jednorodzinnego. Propozycje dostępne w katalogach są równie wysokiej jakości, co szykowane indywidualnie, a często w cenie projektu uwzględniona jest zgoda na poprawki wykraczające poza niezbędną adaptację. Takie projekty można przejrzeć np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Zaletą gotowych projektów jest też to, że można poszukać w internecie opinii osób, które zdecydowały się na ich realizację.

Co brać pod uwagę przeglądając projekty domów jednorodzinnych?

Skoro już zdecydowaliśmy się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, warto jeszcze upewnić się, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem działki, ale zdarza się, że np. ktoś odziedziczy niezabudowaną działkę. Zdarza się, że np. przewidziana jest maksymalna wysokość budynku czy odległość od granic. Znając te ograniczenia można zacząć przeglądać oferty biur projektowych. Niektóre strony zapewniają wygodną nawigację i np. wyszukiwarkę z filtrami, takimi jak ilość kondygnacji, metraż czy szerokość działki. Są to też te parametry, które mogą wynikać z planu miejscowego, ale też wpływają na funkcjonalność domu.

Istotną cechą domu jest też jego energooszczędność – wybór tej technologii może wiązać się z wyższymi kosztami budowy, ale za to mniejszym obciążeniem dla środowiska i znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu. Przy odpowiedniej instalacji i np. dodatkowej elektrowni słonecznej na dachu można więc mieszkać bardzo tanio lub nawet za darmo.


 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%