Zamknij

Robotki ręczne - jak zacząć i się nie zniechęcić

09:20, 17.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:21, 17.07.2020

Na samo hasło „robótki ręczne” w podświadomości od razu pojawia się pierwsze skojarzenie – babcia siedząca na fotelu, dziergająca na drutach następny sweter, który pewnie i tak trafi na długie leżakowanie w szafie. Otóż nic bardziej mylnego! Aktualnie robienie na drutach czy szydełkowanie stało się zajęciem, któremu swój czas coraz chętniej poświęcają również młode osoby.

Co można zyskać dzięki robótkom ręcznym?

Kto z nas nie chciałby nosić samodzielnie zrobionego swetra albo móc sprezentować komuś własnoręcznie stworzony szalik czy czapkę z pomponem? Dodatkowo poza satysfakcją i zadowoleniem z efektu, można zyskać poprawę samopoczucia – odprężenie i wzrost kreatywności, ćwiczenie cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do realizacji celów, wpływanie na sprawność psychiczną i fizyczną. Brzmi zachęcająco?

Od czego zacząć?

Na wstępie trzeba przekonać samego siebie, że do robótek ręcznych nie potrzebny jest talent, a czas i ćwiczenia. Warto zaopatrzyć się nie tylko w akcesoria do robienia na drutach, ale też w umiejętności teoretyczne. Dla osoby początkującej ilość dostępnego asortymentu może być przytłaczająca. W końcu kto wie, czego potrzeba do zrobienia szalika? Druty, szydełka, włóczki, akcesoria – wszystko znajdziemy na https://zamotane.pl/. Spróbuj, a zobaczysz, że sztuka robienia na drutach warta jest zachodu! Zajęcie to może przerodzić się w hobby, jednak wiele osób obawia się zacząć - ze względu na przekonanie o trudnym warsztacie, słomiany zapał czy szybką utratę cierpliwości.

Sprzęt

Dostępne są narzędzia o różnej wielkości, kształcie, wykonane z różnorakiego materiału. Najlepiej nie kupować wszystkiego naraz i zacząć od podstawowego zestawu – grube druty i grubsza włóczka, dzięki nim sploty powstają o wiele szybciej, a dostrzegalne efekty zachęcą do dalszej pracy. Może nasza babcia kiedyś dziergała i zechce podzielić się starym sprzętem? W ten sposób można bez ponoszenia kosztów spróbować czy robótki ręczne są dla nas wciągające.

Umiejętności

Jeśli babcia lub mama robiła na drutach to mogą chętnie udzielić nauki krok po kroku jak tworzyć pętelki. Innymi opcjami są warsztaty robienia na drutach, tutoriale na YouTube, poradniki, blogi, schematy czy obrazkowe instruktaże. Każdy znajdzie najlepszy sposób na naukę dla siebie. Podstawowymi czynnościami są: tworzenie pętelek oraz rzędów, nabieranie i przebieranie oczek oraz rozpoczęcie i zakończenie robótki.

Po zaopatrzeniu się w wiedzę oraz zestaw do robienia na drutach można ruszać z robótką. Warto dać sobie czas i cierpliwie poczekać na swój pierwszy, własnoręcznie zrobiony szalik – w końcu będzie taki, jakiego nikt inny nie będzie miał. Możliwości jest wiele – na drutach można robić swetry, czapki, szaliki, poszewki na poduszki, koce, rękawiczki. Dosłownie wszystko, co tylko kreatywność przyniesie i na co pozwolą umiejętności. Nauka nowych splotów będzie sprzyjać powstawaniu coraz oryginalniejszych wzorów na robótkach.

Jak się nie zniechęcić?

Gotowe robótki ręczne mogą dawać satysfakcję, a dodatkowo przynosić wiele plusów dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Aby osiągnąć sukces, potrzebny jest zestaw do robienia na drutach i podstawowe umiejętności manualne. Po tym można zacząć tworzyć własne robótki, dostosowując je do swoich obecnych umiejętności. I przede wszystkim trzeba wytrwale i cierpliwie dążyć do wyznaczonego zadania, pamiętając, że czas i ćwiczenia przyniosą efekt w postaci niepowtarzalnych elementów ubioru lub dodatków. W końcu skądś wzięło się powiedzenie „proste jak drut”!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%