Zamknij

Lampa UV do akwarium - charakterystyka i zastosowanie

12:56, 30.10.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:58, 30.10.2020

Lampa UV to jedno kilku dostępnych na rynku narzędzi do oczyszczania wody w akwarium i utrzymywania jej w optymalnych parametrach dla życia, które się w nim znajduje. Montaż takiej lampy, zwanej inaczej sterylizatorem, nie jest konieczny w każdym zbiorniku, jednak czasem może okazać się świetnym remedium na problemy, które się w nim pojawiają. Kiedy taka lampa będzie potrzebna i jak jej używać?

Działanie lampy UV

Lampa w swoim działaniu wykorzystuje promienie UV, które to odpowiadają za niszczenie niepożądanych bakterii, zanieczyszczeń czy glonów z wody. Budowa lampy jest prosta – posiada plastikową rurę z dwoma otworami. Przez jeden wpływa woda, a następnie poddawana jest działaniu światła ultrafioletowego, które niszczy patogeny. Woda wypływa z lampy drugim otworem oczyszczona. Taka lampa pomaga rozwiązać problem z mętną wodą lub nadmiernym zanieczyszczeniem glonami. Z reguły wystarczy włączyć ją na kilka godzin dziennie, by uzyskać pożądane efekty. Dla najlepszego rezultatu lampę taką powinno się umieścić w zbiorniku za filtrem – dzięki temu przez lampę przepływa już oczyszczona woda.

Którą lampę wybrać do akwarium?

W sklepach zoologicznych i akwarystycznych znajdziemy różne modele lampy UV. Najczęściej wyróżnia się te zewnętrze oraz wewnętrzne. W wewnętrznych mamy także do czynienia z lampami zanurzeniowymi lub powierzchniowymi. Zanurzeniowe umieszczane są blisko powierzchni akwarium i zbudowane są z samej lampy oraz odbłyśnika. Z kolei te zanurzeniowe umieszczamy w środku zbiornika za filtrem. Na tej samej zasadzie działają lampy zewnętrzne, tyle że je montujemy za filtrami zewnętrznymi, czyli poza zbiornikiem. Takie lampy uważane są za te bardziej wydajne, nie zajmują one także miejsca w samym akwarium, co jest ich dużą zaletą. Lampy UV zewnętrzne sprawdzą się zarówno w mniejszych akwariach, jak i tych większych.

Lampa Led do akwarium słodkowodnego AQUALIGHTER

Czy stosowanie lampy UV jest bezpieczne?

Zdania na ten temat są często podzielone, gdyż można by przypuszczać, że taka lampa wyjaławia akwarium z ważnych i potrzebnych bakterii. Długotrwałe działanie lampy faktycznie może przynieść taki efekt, dlatego warto raczej skłaniać się ku stosowaniu jej, jako narzędzia doraźnego. Warto jednak zaznaczyć, że lampa UV nie działa szkodliwe na znajdujące się w filtrach bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, przez co nie zaburza działania procesów, które mają bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie akwarium. Lampy UV z pewnością sprawdzą się tam, gdzie występuje problem z glonami lub mętną wodą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%