Zamknij

Czyszczenie posadzek w zakładach przemysłowych

08:22, 17.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:22, 17.11.2020

W zakładach przemysłowych podłogi są powierzchniami ciągle narażonymi na wszelkie zabrudzenia. Wynika to ze specyfiki funkcjonowania takiego miejsca pracy. Zakład przemysłowy to nierzadko zespół wielu budynków i urządzeń, gdzie prowadzona jest działalność wytwórcza, z wykorzystaniem bardzo wielu substancji różnego pochodzenia. Takie działanie wytwórcze zawsze pociąga za sobą skutek w postaci nieczystości, zabrudzeń lub odpadów. W jaki sposób można zapanować nad porządkiem i czystością w zakładzie przemysłowym?

Czysta podłoga, czyli jaka?

Dla różnych zakładów pojęcie czystości podłogi może teoretycznie oznaczać coś innego. Wystarczy ją przetrzeć, czy fugi powinny lśnić? Mogą pozostać zacieki, czy wymagana jest idealna biel płytek? Każdy zakład ma z reguły swój własny wewnętrzny regulamin, który określa zakres prac porządkowych. To, czy regulaminowe obowiązki są dopełniane, jest zwykle skrupulatnie sprawdzane i pilnowane. Nie wynika to jedynie z kwestii estetyki w miejscu pracy, lecz konieczności zadbania o przepisy BHP. Zabrudzone posadzki nie tylko świadczą o braku schludności, ale przede wszystkim obniżają bezpieczeństwo pracowników. Rozlany tłuszcz, stojące kałuże wody, zalegające drobne odpadki na podłodze, to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków, takich jak poślizgnięcie czy potknięcie. A te, mogą być w skutkach groźne: od skręcenia kostki czy kolana, wymagającego kilka tygodni rehabilitacji, aż po poważne wypadki skutkujące śmiercią. Czyszczenie posadzek więc powinno być traktowane z równą pieczołowitością, co każdy inny zakres obowiązków w zakładzie przemysłowym, a czysta podłoga powinna oznaczać przynajmniej taki jej stan, aby nie zagrażał zdrowiu i życiu pracowników oraz innych osób na terenie zakładu. To właśnie bezpieczeństwo powinno wyznaczać tę dolną granicę czystości w zakładzie przemysłowym.

Mycie ręczne czy maszynowe?

To, czy zakład będzie korzystał z czyszczenia ręcznego, czy maszynowego, zależy głównie od dwóch czynników: rodzaju zabrudzeń oraz wielkości sprzątanego obszaru. Drobne zabrudzenia, łatwe do usunięcia, można każdorazowo usuwać ręcznie. Jednak nawet generowanie bardzo drobnych zabrudzeń, lecz rozsianych na dużej powierzchni, będzie wiązać się z czyszczeniem maszynowym - tak jest po prostu i łatwiej, i szybciej. Również silne zabrudzenia efektywniej jest czyścić maszynowo. Na rynku dostępnych jest sporo maszyn myjących, które chwalą sobie pracownicy hal produkcyjnych czy magazynowych, gdzie ogromna powierzchnia podłóg byłaby sporym wyzwaniem, gdyby nie profesjonalne maszyny czyszczące. Najczęściej w takich miejscach posadzki wykonane są z betonu zwykłego lub polerowanego, płytek ceramicznych lub żywic poliuretanowych. Poleca się tutaj takie pomoce sprzątające jak profesjonalna szorowarka, której głowica czyszcząca obraca się nawet kilkaset razy na minutę. Wiele z podobnych urządzeń, pomimo działania z dużą mocą, pracuje cicho, zapewniając komfort użytkowania.

Kiedy mamy do czynienia z małym zakładem o niewielkiej powierzchni, możemy ułatwić czyszczenie i pielęgnację podłóg wspomagając się profesjonalnymi przyrządami do sprzątania ręcznego. Wózki do sprzątania zajmują niewiele miejsca, a są wygodnym sposobem na opanowanie mycia posadzek od strony logistycznej. Zwykle zestaw zawiera co najmniej dwa wiadra o pojemności kilkunastu litrów oraz uchwyt na worek, a także wyciskarkę do mopa. Całość osadzona jest na szkielecie na kółkach, dzięki czemu przemieszczanie takiego zestawu nie stanowi żadnego problemu. Wózki Numatic, posiadają nawet wanienkę do dezynfekcji, co w dzisiejszych, sanitarnie wymagających czasach, jest nie lada przydatnym bonusem.

Zabezpieczenie powierzchni

Oprócz czyszczenia nawierzchni w zakładzie przemysłowym warto ją też zaimpregnować, aby jak najdłużej pozostała czysta, a kolejne sprzątanie było jeszcze łatwiejsze. Dotyczy to szczególnie podłóg betonowych. W celu ich zabezpieczenia zaleca się szlifowanie oraz polerowanie betonu. Dzięki temu powierzchnia długo pozostanie gładka i odporna będzie na wnikanie cząsteczek brudu. W zależności od specyfiki produkcji w zakładzie, można zastosować impregnaty o różnorakim działaniu: rozpuszczającym tłuste plamy i oleje, utrudniającym osadzanie się sadzy lub neutralizujące zapachy.

Czyszczenie posadzek w halach przemysłowych na pewno nie jest zbędną czynnością, którą można pominąć. Jeżeli estetyka nie jest motywacją do utrzymywania podłóg w czystości, to powinno być nią bezpieczeństwo osób przebywających w zakładzie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które ułatwiają zarówno ręczne czyszczenie, jak też są odpowiedzią na potrzeby posiadania profesjonalnych maszyn czyszczących. Każdy rodzaj czyszczenia warto dostosować do specyficznych potrzeb konkretnego zakładu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%