Zamknij

Czym odznacza się pożyczka hipoteczna?

11:24, 14.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:24, 14.12.2020

Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów, jakie wskazuje dany bank. Hipoteka jest dla banku zabezpieczeniem spłaty zobowiązania, natomiast posiadanie wolnej od wszelkich obciążeń nieruchomości może sprawić, że uzyskamy dodatkowe środki. Kwota hipotecznej pożyczki może być wyższa od kredytu gotówkowego, przy czym można ją spłacać dłużej przy zachowaniu niższych kosztów. Czym cechuje się pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna kontra kredyt hipoteczny

Tych dwóch pojęć nie należy mylić. Różnice między pożyczką a kredytem hipotecznym wiążą się z celem, na jaki przeznacza się gotówkę. W obu przypadkach zabezpieczenie stanowi nieruchomość, natomiast hipoteczny kredyt jest celowym zobowiązaniem, które ma za zadaniem zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Jeśli chodzi o pożyczkę tego rodzaju, jest ona skierowana dla właścicieli nieruchomości. Istnieje też możliwość ustanowienia hipoteki na cudzej własności, jednakże musi zaistnieć zgoda banku i właściciela. 

Inną różnicą między tymi produktami finansowymi jest wysokość finansowania. Podczas zaciągania kredytu najczęściej bank wymaga ok. 20-30% wkładu własnego. Pożyczka wiąże się z uzyskaniem dodatkowych środków, które nie mogą przekroczyć 60-70% wartości nieruchomości, która stanowi przedmiot zabezpieczenia. Koszty pożyczki hipotecznej zazwyczaj są nieco większe, niż w przypadku kredytu hipotecznego. 

Kwota pożyczki hipotecznej

Bardzo często warto skorzystać z pomocy specjalisty finansowego, który wskaże, jakie rozwiązanie wybrać. Efektowną ofertę posiada Expander, który cieszy się uznaniem na rynku i zatrudnia sztab doświadczonych specjalistów. W przypadku jakichkolwiek kłopotów lub wątpliwości związanych z zaciągnięciem zobowiązania, profesjonaliści służą doradztwem i pomocą. 

Wysokość finansowania pożyczki hipotecznej jest zależna od wartości danej nieruchomości. Maksymalna wartość zależy od oferty banku, ale zazwyczaj spotykane jest limit 60-70% wartości domu lub mieszkania. Pamiętajmy o tym, że bank bierze pod uwagę także zdolność kredytową. Jest ona określana na podstawie dochodów uzyskiwanych przez klienta, sytuacji materialnej i spłaty dotychczasowych zadłużeń. 

Jakie koszty należy ponieść?

Warto zauważyć, że podstawowy koszt pożyczki tego rodzaju stanowi oprocentowanie. Najczęściej jest ono zmienne i wiąże się ze stopą procentową WIBOR i stałą marżą banku. Wysokość wskaźnika ulega wahaniom, dlatego oprocentowanie po pewnym czasie jest zmienne. Innym elementem, który wpływa na koszt pożyczki, jest wynagrodzenie dla banku, czyli pobierana prowizja. Zazwyczaj jest liczona jako procent od wartości udzielonego świadczenia. Ponadto, banki mogą wymagać dodatkowych opłat, jakie wynikają przykładowo z wcześniejszej spłaty pożyczki. 

Przy pożyczkach długoterminowych wykupić warto ubezpieczenie, które nie zawsze jest obowiązkowe. Co ciekawe, wykupienie polisy może znacząco wpłynąć na uzyskanie lepszych warunków finansowania, o czym warto pamiętać, zaciągając pożyczkę hipoteczną w banku. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%