Zamknij

Beautiful Company z Wrocławia: Skąd się bierze wypalenie zawodowe?

14:47, 05.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:48, 05.02.2021

Świat pędzi i jakoś nie chce się zatrzymać. Biegamy w kółko między pracą a domem, chcąc pogodzić wszystkie nasze obowiązki i zatapiamy się bezustannie w kolejnych zadaniach do wykonania. Narasta w nas jedynie zły nastrój, ogólne niezadowolenie, a nawet frustracja. Zapominamy, że gdzieś pomiędzy jednym obowiązkiem a drugim powinniśmy czasem odpocząć. Skąd bierze się wypalenie zawodowe? Według Beautiful Company Wrocław możemy wyróżnić kilka czynników.

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Przez wypalenie zawodowe rozumiemy taki stan, w którym organizm jest emocjonalnie wykończony. Objawia się to zmniejszonym zainteresowaniem zadaniami, które otrzymujemy w pracy, ogólnym spadkiem aktywności (w życiu zawodowym, ale i prywatnym), a także niemożnością osiągnięcia satysfakcji z wykonywanej przez osobę dotkniętą wypaleniem zawodowym pracy.

Wypalenie zawodowe – kto jest narażony?

Na taki stan emocjonalny najbardziej wrażliwe będą osoby, które w swojej pracy mają do czynienia z dużą ilością relacji. Ciągły kontakt z ludźmi (nie zawsze przecież w miłej atmosferze), szczególnie w dziale usług lub w sektorze publicznym, negatywnie wpływa na nauczycieli, sprzedawców lub pielęgniarki. Codziennie muszą oni rozwiązywać konflikty, przyjmować uwagi oraz roszczenia, np. względem oferowanych usług.

Wypalenie zawodowe i jego źródła

Pewne predyspozycje indywidualne do wypalenia zawodowego może mieć pracownik o konkretnych cechach. Jeśli jest perfekcjonistą, lubi dużo pracować lub posiada niską samoocenę będzie miał skłonności do stanów przepracowania. Nie będą mu tego również ułatwiały trudne relacje z klientami czy pewne opory w kontakcie z przełożonymi. Na rozwój wypalenia zawodowego wpływa także wysokość otrzymywanego za pracę wynagrodzenia, przytłaczająca pracownika lista obowiązków czy brak możliwości osobistego rozwoju zawodowego.

Jak reagować na objawy wypalenia?

Jeśli dostrzegamy u siebie drażliwość, niechęć przed pójściem do pracy czy nawet obniżoną odporność, która powoduje, że częściej chorujemy – zacznijmy działać. W przypadku, gdy objawy są wynikiem struktury zarządzania firmą lub innych kwestii zależnych od pracodawcy, nie bójmy się go o tym poinformować. Często możliwa jest zmiana charakteru pełnionych przez nas obowiązków lub podwyżka wynagrodzenia. Starajmy się również mądrze rozplanować nasz tygodniowy grafik – tak, aby znalazło się w nim miejsce na przerwę, aktywność fizyczną, regularne odżywianie i zdrowy sen. Symptomy wypalenia zawodowego mogą być więc idealnym wstępem do restrukturyzacji w naszym życiu prywatnym oraz zawodowym – zauważa Beautiful Company sp. z o.o. sp.k..

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%