Zamknij

Leszczyńscy medycy szkolą się z ultrasonografii, aby jeszcze szybciej i sprawniej nieść pomoc mieszkańcom miasta i okolic

10:54, 13.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:12, 15.05.2021

Taki pęd do wiedzy i podnoszenia kwalifikacji zasługują na słowa uznania. Zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Już w najbliższą niedzielę, 16 maja, niemal 20 medyków dyżurujących na leszczyńskim SORze weźmie udział w szkoleniu z zastosowania ultrasonografii u pacjentów w stanach nagłych. Organizatorami spotkania są Fundacja Mocni na starcie oraz projekt Ratunkowa w Roztoce. Szkolenie wspierają Ratownicy Medyczni Leszno.

Prawie 20 medyków z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie pojawi się na całodziennym szkoleniu dotyczącym zastosowania protokołów ultrasonograficznych w medycynie ratunkowej organizowanym przez leszczyńską Fundację Mocni na starcie oraz projekt Ratunkowa w Roztoce. Czym są tajemniczo brzmiące protokoły ultrasonograficzne i dlaczego ich znajomość jest tak ważna?

Stetoskop lekarza XXI wieku

Dziś wiele mówi się o zastosowaniu nowych technologii w medycynie. Choć do wprowadzenia na szeroką skalę operujących ludzi inteligentnych robotów jeszcze daleko, to inne zdobycze technologiczne są na wyciągnięcie ręki. Mowa chociażby o nowoczesnym sprzęcie ultrasonograficznym, który coraz częściej występuje w wersji mobilnej i zminiaturyzowanej. Zarówno stacjonarny, jak i przenośny aparat USG podłączony do smartfona z powodzeniem sprawdzi się w codziennej pracy lekarza. Przeszkoleni przez Fundację medycy za pomocą kilku przyłożeń głowicy ultrasonograficznej do ciała człowieka będą w stanie zidentyfikować wolny płyn w jamie brzusznej, który potencjalnie może okazać się krwotokiem wewnętrznym. Mogą także przeprowadzić podstawową diagnostykę ultrasonograficzną płuc, która jest tak ważna w dobie COVID-19.

Intensywny weekend

W trakcie niedzielnego spotkania uczestnicy najpierw zmierzą się z teorią dotyczącą tzw. ultrasonografii Point of care (tzw. „USG przyłóżkowe”, pojęcie, którym zwykło się określać każde badanie ultrasonograficzne wykonane celem rozwiązania konkretnego problemu klinicznego – przyp. red.), a następnie w 4-osobowych grupach pracują na aparatach USG. Nie zabraknie też symulacji medycznych, które pozwolą skonfrontować nabytą wiedzę z konkretnymi przypadkami klinicznymi. Na koniec zgromadzonych czeka egzamin praktyczny.

Lokalni sponsorzy dodają MOCY działaniom Fundacji

Wydarzenia nie udałoby się zorganizować bez wsparcia sponsorów. W edukację medyków, razem z Fundacją, angażują się Wodociągi Leszczyńskie oraz Ciesiółka Auto Group. Lokalne przedsiębiorstwa dobrze zdają sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o dobrostan społeczności lokalnej.

- Zależy nam na rozwoju miasta Leszna, a także gmin Lipno i Święciechowa należących do aglomeracji leszczyńskiej. Chcemy brać czynny udział w podnoszeniu jakości życia mieszkańców obszaru, na którym świadczymy usługi. Z tego powodu angażujemy się w liczne przedsięwzięcia, które przynoszą korzyści społeczności lokalnej. W przedsiębiorstwie już kilka lat temu wdrożyliśmy pakiety medyczne dla pracowników zdając sobie sprawę, jak cenne jest zdrowie i jego profilaktyka. Z tego względu inicjatywa Fundacji Mocni na starcie spotkała się z aprobatą Zarządu i postanowiliśmy wesprzeć te działania - mówi Rafał Zalesiński, Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Lesznie.

Do akcji chętnie włączył się też dealer samochodów Ciesiółka Auto Group. Firma działająca w branży motoryzacyjnej stawia na bezpieczeństwo na drogach oraz wysoką jakość pomocy medycznej, którą powinni otrzymać ranni w wypadkach.

- Choć byśmy jeździli samochodami z najlepszymi systemami bezpieczeństwa i choć bylibyśmy świetnymi kierowcami, nigdy nie możemy być pewni zdarzeń losowych na drodze, które mogą nas spotkać. W takiej sytuacji liczy się każda minuta oraz doświadczenie osób, które będą udzielać nam pomocy. Ważne jest, aby służby medyczne nieustannie zdobywały większą wiedzę i kompetencje w tym zakresie oraz korzystały z nowych technologii - podkreśla Anna Ciesiółka, właścicielka Ciesiółka Auto Group.

Szkolenie jest częścią większego projektu pod nazwą „Wojownicy głowicy”, czyli akcji promującej ultrasonografię wśród lekarzy, ratowników oraz studentów wszystkich kierunków medycznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%