Zamknij

Jak sprzedać mieszkanie bez podatku?

15:20, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:20, 18.05.2021

Sprzedaż mieszkania wymaga od sprzedawcy zapłaty odpowiedniej kwoty podatku dochodowego przed upływem 5 lat od tego faktu. Niewiele osób jednak wie, że istnieje sposób, aby uniknąć tej kwestii w formie zwolnienia od płacenia tego rodzaju podatku. Jak to działa i jakie warunki trzeba spełnić?

Ulga podatkowa

Aby sprzedać mieszkanie bez podatku należy skorzystać z tak zwanej ulgi podatkowej. Warunek jest jasno przedstawiony w aktualnym prawie – należy w ciągu 2 lat od sprzedaży nieruchomości wydać cały ten dochód na inny cel mieszkaniowy. Co przez to można rozumieć? Może to być na przykład zakup nowego mieszkania, może też być po prostu budowa nowego domu. W takiej sytuacji sprzedawca nieruchomości może liczyć na ulgę podatkową. Należy jednak mieć na względzie to, aby bardzo dokładnie udokumentować cały ten proces i zgłosić w deklaracji rozliczeniowej. Ustawodawca podaje jeszcze jedną kwestię o której nie można zapomnieć. Dotyczy to jedynie sytuacji w której kupujemy dom lub mieszkanie albo stawiamy własny dom, w którym realnie chcemy zamieszkać. Jeśli więc celem zakupu lub budowy danego lokalu jest jego wynajem to niestety nie można liczyć na tego rodzaju ulgę podatkową. Widać więc wyraźnie cel ustawodawcy – może to być na przykład uzasadnione zmianą miejsca zamieszkania. Sprzedający własny dom lub mieszkanie, który następnie w krótkim czasie kupuje nowe miejsce do zamieszkania może być zwolniony od płacenia tego rodzaju podatku dochodowego. Taka sytuacja stanowi więc dobre uzasadnienie do zwolnienia z podatku.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Wielkopolsce.

Własne cele mieszkaniowe

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku przeznaczając wydatki na własne cele mieszkaniowe należy dokładnie przyjrzeć się obowiązującym przepisom. Przepisy jednoznacznie uściślają co może być związane z tego typu wydatkami. Może to być między innymi nabycie budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę domu, a także budowę, remont, rozbudowę budynku mieszkalnego. Warto też mieć na względzie to, że dotyczy to jedynie osoby, która sprzedała daną nieruchomość. Jeśli więc motywowane jest to spełnieniem potrzeb mieszkaniowych najbliższej rodziny, na przykład dzieci lub innych członków rodziny to nie spełnia to wymogów podanych przez ustawodawcę. Jest to o tyle ważne, że nawet jeśli dana osoba będzie mieszkać okazjonalnie w tym miejscu to również nie będzie podstawą do tego, aby z takiej ulgi skorzystać. Należy więc wziąć pod uwagę pewne mniejsze i większe kwestie zanim sięgniemy po tego rodzaju ulgę podatkową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%