Zamknij

Kredyt dla dwojga - wspólnota i rozdzielność majątkowa

13:29, 16.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:30, 16.06.2021

Małżonkowie często decydują się na zaciągnięcie wspólnego kredytu, zwłaszcza jeśli mowa o kredycie hipotecznym. Zdarza się jednak, że bardziej korzystne jest podpisanie intercyzy i złożenie wniosku kredytowego tylko przez jednego z małżonków. Kiedy warto wziąć kredyt we dwoje, a kiedy lepiej zdecydować się na rozdzielność majątkową?

Kiedy warto wziąć kredyt we dwoje?

Mimo, że rozdzielność majątkowa nie budzi już tylu kontrowersji co kiedyś i tak decyduje się na nią stosunkowo niewiele małżeństw. Zwłaszcza, jeśli nie mają dużego majątku. Deweloperzy w Luboniu posiadają w ofercie mieszkania idealne zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Młode małżeństwa często decydują się tu na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego na kredyt. Wtedy też stoją przed wyborem, czy kredyt lepiej wziąć we dwoje, czy może jednak lepiej byłoby gdyby zaciągnął go tylko jeden ze współmałżonków. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest dobre, ale to tak naprawdę zależy od tego, jak wygląda ich sytuacja finansowa.

Kredyt we dwoje warto wziąć w momencie, w którym oboje współmałżonków zarabia, a ich dochody są stosunkowo wysokie. Wtedy też banki patrzą na kredytobiorców bardzo przychylnie i bez problemu przyznają im kredyty nawet na bardzo wysokie kwoty. W przypadku, kiedy w grę wchodzi hipoteka, jest to naprawdę bardzo ważne. Osoby, które planują wziąć razem kredyt, muszą wiedzieć, że jeśli posiadają rozdzielność majątkową, będzie to wiązało się ze sporą liczbą formalności. Przede wszystkim niezbędne jest wtedy ustalenie, w jakich proporcjach małżonkowie będą mieli prawo do zakupionej nieruchomości. Ostatecznie, jeśli wezmą kredyt we dwoje, mimo że posiadają rozdzielność majątkową, będą jej współwłaścicielami.

Kiedy lepiej zdecydować się na rozdzielność majątkową?

Deweloperzy w Luboniu realizują wiele ciekawych inwestycji, dlatego też nic dziwnego, że wiele osób interesuje się zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego. Większość z nich planuje sfinansować transakcję z kredytu hipotecznego. Żeby go uzyskać trzeba mieć przede wszystkim zdolność kredytową. Co ciekawe, zdarza się, że jeden ze współmałżonków posiada zdolność kredytową, natomiast drugi ją zaniża. W takim przypadku rozdzielność majątkowa może dać szansę na uzyskanie niezbędnych środków i jest właściwie jedynym sensownym rozwiązaniem. Kiedy tak może być?

Ustalenie rozdzielności majątkowej może zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego w przypadku, kiedy jeden ze współmałżonków posiada stosunkowo wysokie dochody, natomiast drugi nie pracuje w ogóle. Wtedy też dochód pierwszego z nich dzieli się na dwoje. Przy rozdzielności bank tego nie robi, co automatycznie skutkuje zwiększeniem zdolności kredytowej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, kiedy jeden ze współmałżonków jest zadłużony.

Zaciągnięcie kredytu przy rozdzielności majątkowej może być korzystne nie tylko wtedy, kiedy kredytobiorca chce zwiększyć swoją zdolność kredytową, ale także wtedy, kiedy chce zabezpieczyć się przed błędnymi decyzjami współmałżonka. To często spotykane, kiedy jeden z małżonków prowadzi firmę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%