Zamknij
REKLAMA

Układanie płytek z glazury ? niezbędne narzędzia

00:00, 05.07.2021 | materiały partnera

Układanie płytek z glazury w łazience czy kuchni to jedna z częstszych prac budowlanych i remontowych. Wiele osób zleca ją fachowcom, jednak można z powodzeniem wykonać ją również samemu – należy jedynie krok po kroku trzymać się najważniejszych zasad, a przede wszystkim zaopatrzyć się w niezbędne do tego narzędzia.

Przygotowanie narzędzi i materiałów 

Pierwszym krokiem w układaniu płytek z glazury jest zebranie wszystkich najważniejszych materiałów i narzędzi. Najważniejszym materiałem będzie zaprawa klejowa (lub klej dyspersowy), a także zaprawa do fug. Przyda się również preparat gruntujący oraz składające się na hydroizolację płynna folia i taśma uszczelniająca. Do tego dojdą jeszcze krzyżyki glazurnicze i plastikowe lub metalowe listwy stanowiące podstawę do wykończenia brzegów narożników i okładziny. 

Wśród narzędzi nie może zabraknąć poziomicy, składanej miarki, szpachelki, pacy zębatej, metalowej łaty i elektrycznej wiertarki z mieszadłem. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w gumową raklę do nakładania fug, gąbkę, ściereczki oraz pojemniki do przygotowania zaprawy. 

W przypadku konieczności cięcia płytek niezbędne mogą okazać się przecinarka do glazury oraz szlifierka kątowe wyposażona w specjalną tarczę. Zarówno przecinarki do glazury, jak i szlifierki warto kupować od najlepszych i sprawdzonych producentów takich jak Husqvarna. 

Jak układać płytki z glazury? 

Kiedy niezbędne narzędzia zostały już skompletowane, należy przejść do samego zadania. Jego najważniejsze etapy to:

  • przygotowanie podłoża – powinno być ono czyste, suche, równe i pozbawione pyłu
  • rozplanowanie układu płytek – ich rozmieszczenie powinno opierać się na układzie równoległym lub karo
  • przyklejanie – najważniejsze, aby odpowiednio wyznaczyć pion i poziom oraz nie dopuścić zsuwania się przyklejanych płytek
  • przecinanie – w razie konieczności cięcia płytek przydatne są wspomniane wcześniej wysokiej jakości przecinarki do glazury i szlifierki kątowe – ich użycie znacznie ułatwi pracę
  • fugowanie – to ostatni etap pracy, który należy przeprowadzić po związaniu się kleju mocującego. 

Odpowiednie przejście wszystkich powyższych etapów powinno przynieść doskonały efekt, który pozwoli cieszyć się nowym wystrojem łazienki i kuchni.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%