Zamknij

Czy domek drewniany jest bezpieczny?

12:10, 14.09.2021 () Aktualizacja: 12:37, 14.09.2021

Drewno raczej nie kojarzy nam się z wysokiej jakości surowcem. Łatwo się pali, pochodzi z  roślin, więc starzeje się tak samo, jak każdy żywy organizm, próchnieje, kurczy się, a także jest podatne na ataki korników czy grzybów i pleśni. To sprawia, że wiele osób wątpi w bezpieczeństwo drewnianych domków. Tymczasem domek drewniany jest bezpieczniejszy niż nam się wydaje. 

Drewniany dom a zagrożenie pożarowe

Logiczne wydaje się, że drewniany domek jest bardziej podatny na spalenie niż murowany. Jednak specjaliści budujący takie domki zdają sobie sprawę z łatwopalności drewna i potrafią tak je przygotować i zabezpieczyć, by zagrożenie pożarowe było naprawdę minimalne. Przede wszystkim drewno jest czterostronnie strugane i ma ścięte krawędzie. Tak gładkie drewno trudniej zajmuje się ogniem. W konstrukcji wewnętrznej zaś możliwe jest zastosowanie okładzin z płyt gipsowo – kartonowych, na przykład F, które cechują się odpornością na ogień. Dla ochrony od zewnątrz można też zamontować płyty włókno-cementowe. Ochronę przeciwpożarową zapewni także impregnacja drewna. Impregnaty chronią nie tylko przed ogniem, ale także przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Korniki, mrówki, grzyby

Każdy wie, jak drewno jest uwielbiane przez korniki. Te owady są tak maleńkie, że trudno zauważyć je gołym okiem. Najczęściej ich obecność manifestuje się widocznymi otworami, jakby ktoś wbijał w drewno igłę. Są tak małe, że stanowią pożywienie dla mrówek, które są częstymi gośćmi na drewnie objętym kornikami. Ponadto różne owady mogą szukać schronienia w dziurkach i szparach między deskami. W przypadku domków drewnianych nie ma o to obawy. Drewno jest bowiem zabezpieczane specjalnymi środkami antyseptycznymi, chroniącymi nie tylko przed kornikami czy mrówkami, ale także przed grzybami, pleśniami i zgnilizną. Środki te są w pełni bezpieczne dla ludzi i mogą nawet mieć kontakt z jedzeniem. 

Kurczenie i próchnienie drewna

Drewno, tak jak każdy naturalny surowiec starzeje się, a dzieje się to tym szybciej im bardziej jest zaniedbywane i narażone na działanie nie tylko szkodników, ale także niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na kurczliwość drewna trzeba bardzo uważać przy budowie domu. Kurczenie się drewna może spowodować problemy z otwieraniem drzwi i okien. Jednak w przypadku nowoczesnych domków nie należy się tego obawiać. Konstruktorzy wiedzą o tym doskonale i zostawiają w obrębie okien i drzwi wolne przestrzenie, dzięki którym kurczenie się drewna nie będzie powodowało problemów. Stosowane są również preparaty i impregnaty chroniące drewno przed działaniem deszczu, śniegu czy mrozu. Niektórzy obawiają się także o trwałość drewnianego domku podczas burzy i wichury. Domek taki stoi bowiem na samym podłożu, a nie tak jak murowany na fundamencie. Domki są jednak mocowane do podłoża tak, by silniejszy wiatr nie spowodował szkód. Wbrew pozorom, domki drewniane są całkowicie bezpieczne i trwałe. Dlatego warto zainwestować w domek letniskowy. Nie ma chyba lepszego miejsca na wakacje niż domek z tarasem w ładnej i spokojnej okolicy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%