Zamknij
REKLAMA

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wyjazdu?

08:00, 01.10.2021 | ()

Dłuższy wyjazd, urlop czy służbowa podróż wymagają od nas zostawienia swoich czterech ścian samych sobie. Z pewnością każdy, kto opuszcza swój dom na jakiś czas, martwi się o to, jak dobrze zabezpieczyć go przed wyjazdem. O czym należy pamiętać i jakie działania podjąć?

Zapewnienie właściwego bezpieczeństwa nie polega jedynie na ochronie przed niepożądanymi gośćmi. Musimy pamiętać także o mediach. Poniższe wskazówki będą przydatne w czasie podejmowania odpowiednich przygotowań.

Ochrona przed włamywaczami

Każdy, kto zostawia swój dom bez opieki na tydzień lub dłużej, powinien zastosować kilka środków ostrożności. Jak ochronić swój dom przed złodziejami? Okolica w której mieszkasz, ma duży wpływ na bezpieczeństwo Twojego domu, nawet gdy zostawiasz go bez opieki. Personel ochrony i kontrola dostępu to najlepsze środki gwarantujące spokój. To wszystko zapewni Ci inwestycja Bookowska 18 – kompleks mieszkaniowy w Poznaniu zlokalizowany w pobliżu centrum.

Prawidłowe zamknięcie drzwi i okien

To oczywista i podstawowa czynność. Przed opuszczeniem domu upewnij się, że wszystkie okna są dobrze zamknięte, ale nie zasuwaj rolet. Zasłonięcie okien to wyraźna wskazówka, że w środku może nikogo nie być. Jeśli posiadasz zapasowy klucz do drzwi i trzymasz go na zewnątrz, nie zostawiaj go w oczywistych miejscach.

Spraw, aby dom wyglądał na zamieszkały

Twoje miejsce zamieszkania powinno sprawiać wrażenie czyjejś obecności. Dobrym pomysłem będzie zakup włącznika czasowego. Timer może zostać użyty to automatycznego włączania któregoś ze źródeł światła w Twoim domu. Jeśli planujesz remont, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Obecność ekipy remontowej skutecznie odstraszy włamywaczy. Nie pozwól, aby Twoja skrzynka pocztowa była przepełniona. Dla wielu złodziei to wyraźny znak, że nie ma Cię w domu.

Uważaj na to, co umieszczasz w sieci

Jeśli intensywnie korzystasz z portali społecznościowych, upewnij się, że Twoja nieobecność w domu nie będzie informacją dostępną dla wszystkich. Twoje posty i informacje o lokalizacji powinny być widoczne tylko dla Twoich przyjaciół i krewnych.

Urządzenia elektryczne

Przed wyjazdem odłącz od sieci elektrycznej wszystkie urządzenia, które mogą być wyłączone. To nie tylko oszczędność energii, ale także ochrona przed potencjalnym pożarem. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, rozważ także opróżnienie lodówki – i jeśli to konieczne – zamrażalki. Rozmroź i wyłącz oba urządzenia.

Woda i ogrzewanie

Sprawdź stan szczelności baterii kuchennych i łazienkowych. Możesz także zdecydować się na całkowite wyłączenie głównego źródła wody. W przypadku ogrzewania możesz podjąć podobne działanie, jednak nie w czasie zimy. Rury grzewcze mogą zamarznąć i pęknąć jeśli zostaną pozostawione w bezczynności przed długi czas. Ryzyko takiej sytuacji jest większe w przypadku domów jednorodzinnych. Ponadto, w zimowych miesiącach pomieszczenia szybko się wychładzają. Ich późniejsze nagrzanie pochłonie dużo czasu i energii. Wystarczy, jeśli przed wyjazdem ustawisz termostat na 17°C.

Lista kontrolna

Poniżej znajdziesz krótką listę pytań, które powinieneś sobie zadać przed dłuższym wyjazdem. Zadbaj o to, aby wypełnić jej każdy punkt:

  • Czy wszystkie okna i drzwi są prawidłowo zamknięte?
  • Czy dom sprawia pozory zamieszkanego lub czuwają nad nim inne osoby?
  • Czy zabezpieczyłeś media i urządzenia elektryczne?
  • Czy wszystkie łatwo psująca się żywność została usunięta z domu?
  • Czy rośliny i zwierzęta będą miały zapewnioną opiekę?
(Ciekawe)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%