Zamknij

Czym jest hosting? Jak wybrać najlepszą usługę?

07:50, 04.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:38, 05.10.2021

Sprawnie działająca, atrakcyjna strona www to tak naprawdę połączenie trzech niezależnych od siebie usług: dostępu do domeny internetowej, stworzenia wizualnej reprezentacji tego, co chcemy pokazać pod danym adresem, oraz tzw., hostingu.Bez hostingu żadna witryna internetowa nie będzie widoczna w zasobach sieci, dlatego dostawcy usług internetowych mają go w swojej ofercie, tak samo jak możliwość wykupu adresu internetowego na określony czas czy stworzenie strony za pomocą kreatora. Jak działa hosting? Czym jest fizycznie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Hosting – co to za usługa?

Każda strona internetowa to część wirtualnej rzeczywistości. Jej reprezentacją jest jednak pewien zapis cyfrowy, porcja danych, która musi być fizycznie gdzieś umieszczona. Miejsca, w których znajdują się dane stron internetowych to serwery hostingowe, czyli komputery stale połączone z siecią www.
Choć teoretycznie serwer można zlokalizować w każdym pomieszczeniu, a nawet poza nim, internetowi usługodawcy są właścicielami lub dzierżawcami maszyn umieszczonych w tzw. centrach danych. Takie Data Centers to budynki specjalnie przystosowane technicznie do instalacji serwerów. Posiadają np. wzmocnione stropy, specjalne systemy klimatyzacji i wentylacji, często własne źródło zasilania w energię elektryczną, a także stałą obsługę techniczną i ochronę.

Różne formy hostingu dostępne w ofercie dostawców usług internetowych

Dostawcy usług internetowych udostępniają zasoby serwerów tym klientom, którzy wykupili usługę hostingową. W zależności od oferty firmy oraz potrzeb klienta hosting może występować jako:

  • współdzielenie zasobów,
  • usługa VPS,
  • usługa udostępnienia serwerów dedykowanych.

Każda z form hostingu przeznaczona jest dla innej grupy klientów.
HOSTING WSPÓŁDZIELONY
Hosting współdzielony to najbardziej popularna i najtańsza usługa. Polega na udostępnieniu klientom przez usługodawcę zasobów własnych serwerów. Firma hostingowa dzieli swoje serwery funkcjonalnie (część z nich obsługuje np. tylko pocztę, inna część tylko www itp.) lub personalnie (pomiędzy określonych użytkowników, którzy mogą wykorzystywać przypisaną im przestrzeń do poczty, obsługi www itp.).
VPS, CZYLI PRYWATNY SERWER WIRTUALNY
Usługa VPS (ang. Virtual Private Server) jest rozwiązaniem przeznaczonym dla dużych sklepów online i serwisów internetowych. Usługodawca wyodrębnia określoną pojemność przestrzeni wirtualnej na serwerach fizycznych oraz udostępnia ją do wyłącznej dyspozycji klienta.
Właściciel może zarządzać tym obszarem dowolnie i osobiście za pomocą przydatnych narzędzi takich jak np. popularny panel Plesk.
SERWERY DEDYKOWANE
Serwery dedykowane to najdroższa, ale także najbardziej bezpieczna usługa, polecana szczególnie dużym instytucjom i firmom, które muszą dbać o ochronę danych osobowych i inne istotne dane własnych klientów. Przykładem mogą tu być banki, uczelnie, urzędy czy inne organizacje państwowe.
Serwer dedykowany to odrębna, fizyczna maszyna, na której przechowywane są wyłącznie dane klienta, który wykupił usługę.

Hosting współdzielony – co powinien zapewnić usługodawca?

Większość osób prywatnych oraz niewielkich firm nie korzysta z usług VPN, a tym bardziej z serwerów dedykowanych. Kilkaset wejść na stronę czy kupionych towarów to limit, który spokojnie obsłużyć można hostingiem współdzielonym. Tym bardziej że w ramach współdzielenia zasobów, usługodawcy oferują pakiety o zróżnicowanych parametrach technicznych.
Wybierając hosting współdzielony, należy zapoznać się z ofertą dostawcy usług internetowych i sprawdzić przede wszystkim:

  • gwarantowaną pojemność na udostępnionym serwerze;
  • pojemność bazy danych;
  • ilość rejestrowanych domen;
  • możliwość uruchomienia poczty we własnej domenie;
  • możliwość tworzenia list mailingowych;
  • warunki backupu;
  • obecność ochrony antywirusowej i antyspamowej;
  • możliwość konfiguracji autorespondera.

Wśród parametrów usługi, dostawcy wartościowego hostingu podają często współczynnik SLA. Jest to wartość określająca ciągłość dostępności do usług. 99-procentowe SLA w skali miesiąca kalendarzowego oznacza wysoką jakość usługi.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%