Zamknij
REKLAMA

Blockchain Cardano | Inwestowanie w ADA

13:25, 29.11.2021 | materiały partnera

Cardano to platforma blockchain. Rozwijają się w niej zdecentralizowane aplikacje (dApps), posiada księgę aktywów oraz inteligentne kontrakty. Cardano działa na bazie protokołu konsensusu o nazwie Ouroboros, który jest rozwijany w oparciu o badania akademickie. W platformie Cardano funkcjonuje wewnętrzna kryptowaluta ADA.

Co warto wiedzieć o Cardano i ADA?

Platforma blockchain Cardano działa na bazie proof-of-stake, która z założenia jest bardziej wydajna niż system proof-of-work. Cardano jest całkowicie oparty na badaniach naukowych i został zaprojektowany przez ekspertów w dziedzinie kryptografii i inżynierii. Założycielem Cardano jest Charles Hoskinson, który był również współzałożycielem blockchain Ethereum działającego na bazie systemu proof-of-work. Dostrzegł on wady stworzonego przez siebie systemu i zaczął go rozwijać pod kątem niższego zużycia energii, usprawnienia czasu trwania transakcji oraz zmniejszenia towarzyszących mu kosztów. Przy okazji zachowane miały zostać wszystkie zalety tej sieci, takie jak trwałość czy skalowalność. Praca nad Cardano została rozpoczęta w 2015 roku, a już w 2017 roku została uruchomiona pełna platforma.

Nazwa ADA pochodzi od imienia Ady Lovelace, która przez wiele osób jest uznawana za pierwszą programistkę komputerową. Nad protokołem i rozwojem Cardano czuwają trzej partnerzy Cardano:

●     IOHK - firma, która jest odpowiedzialna za budowanie Cardano i promowaniu informacji o blockchain. W ramach swojej misji edukacyjnej IOHK współpracuje ze środowiskiem akademickim i stosuje badania naukowe do rozwoju platformy Cardano.

●     EMURGO - integruje blockchain Cardano z firmami różnych sektorów, odpowiada za komercyjne zastosowania protokołu.

●     Fundacja Cardano to organizacja non-profit. Opiekuje się marką Cardano i zwiększa jej widoczność na świecie.

Mówiąc w skrócie, ADA to cyfrowa moneta, której można używać do przeprowadzania transakcji lub przechowywania aktywów. Za pomocą kryptowaluty ADA można błyskawicznie wysyłać i odbierać środki przy minimalnych opłatach.

Czy Cardano to konkurencja dla Ethereum?

Zarówno Ethereum, jak i Cardano tworzą swój własny, połączony i zdecentralizowany system. W ich ramach działają dość podobne aplikacje, w tym inteligentne kontrakty. Przez wielu ekspertów, Cardano jest uważane za alternatywę dla Ethereum lub za jego zaktualizowaną wersję.

Co więcej, celem Cardano jest rozwiązanie wielu problemów, z którymi obecnie boryka się blockchain:

●     blockchain Cardano ma być mniej podatny na ataki hakerów, dzięki wykorzystaniu matematycznych obliczeń do stworzenia bezpiecznego łańcucha bloków

●     posiadacze tokenów mogą brać udział w głosowaniach

●     warstwy księgowe i obliczeniowe są rozdzielone

●     nieskończona skalowalność mechanizmu konsensusu.

Zastosowanie Cardano

Cardano posiada wbudowanych kilka narzędzi, które można wykorzystywać na przykład do zarządzania tożsamością i uzyskania dostępu do dodatkowych usług, do zawierania inteligentnych kontraktów lub do celów logistycznych i śledzenia łańcucha dostaw. W ramach Cardano można tworzyć swoje własne aplikacje. Ponadto w fazie tworzenia jest system on-chain, dzięki któremu będzie można sprawniej zarządzać realizacją i rozwojem projektów biznesowych.

Tym, co różni Cardano od innych kryptowalut, jest fakt, że działa na zasadzie dwupoziomowej sieci, dzięki której transakcje mogą być przetwarzane znacznie szybciej. Pierwsza warstwa, czyli rozliczeniowa ma swoją jednostkę rozliczeniową, a warstwa kontrolna może obsługiwać inteligentne kontrakty i pomaga w przestrzeganiu przepisów. Cały blockchain Cardano koncentruje się na ochronie praw do prywatności użytkowników, uwzględniając jednocześnie potrzeby regulatorów. Jest to dość nowatorskie podejście na całym rynku kryptowalut.

Dostrzegają to zwolennicy Cardano, według których, jest to jedna z najlepszych kryptowalut, które mogą zyskać szersze uznanie w branży finansowej dzięki swojemu przyjaznemu podejściu do regulatorów.

Na czym polega proof-of-stake?

Ouroboros to algorytm Cardano wykorzystujący protokół proof-of-stake do wydobywania bloków. Ten protokół znaczące zmniejsza wydatki energetyczne niezbędne do produkcji kolejnego bloku za pomocą minimalizowania mocy obliczeniowej, która jest niezbędna w protokole proof-of-work.

Koncepcja proof-of-stake polega na tym, że osoby, które chcą zatwierdzać transakcje w blockchain lub wydobywać kryptowalutę, mogą to robić na podstawie posiadanych przez siebie monet. Im więcej z nich posiada górnik, tym większą ma moc wydobywczą.

Jak inwestować w Cardano?

Cardano z założenia ma być lepszą alternatywą dla Bitcoina. Celem tej platformy jest uruchomienie zaufanej sieci, w której ceni się bezpieczeństwo i anonimowość. Warto mieć na uwadze, że Cardano nie jest kryptowalutą, którą można kupić wszędzie.

Aby rozpocząć inwestowanie w Cardano, należy założyć konto na zaufanej platformie obsługującej bezpieczne transakcje kryptowalutowe. Warto wybrać taką stronę, która posiada w swojej ofercie wiele kryptowalut, nie tylko Cardano ADA. Po założeniu konta można już doładować je kupując wybraną kryptowalutę. Podobnie, jak w przypadku każdej kryptowaluty, inwestowanie w Cardano wiąże się z wysokim ryzykiem. Tym, co działa na korzyść ADA, jest z pewnością jej niska cena, która daje możliwość osiągnięcia wysokiego zwrotu z niską barierą wejścia.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%