Zamknij

Czy można mieć firmę w Polsce i zagranicą?

08:13, 28.04.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:57, 04.05.2022

To ważne pytanie dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą spróbować swoich sił na zagranicznych rynkach. Oto najważniejsze informacje na temat podatku dochodowego, ZUS i przepisów, których trzeba dopilnować prowadząc biznes w kraju i poza granicami.

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w innym państwie UE lub w UK - kluczowe informacje

Czy polski przedsiębiorca może prowadzić firmę w Polsce i w innych państwach Unii Europejskiej oraz na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia i Liechtenstein lub w Szwajcarii? Do wyboru ma

  • sprzedaż towarów z wykorzystaniem firmy zarejestrowanej w Polsce,
  • świadczenie usług transgranicznych - to opcja dla przedsiębiorstw prowadzących działalność usługową w Polsce,
  • zarejestrowanie działalności gospodarczej w innym kraju,
  • założenie za granicą oddziału lub przedstawicielstwa polskiej firmy.

Które rozwiązanie jest najbardziej korzystne? To zależy od indywidualnej sytuacji właściciela firmy, jego celów oraz powodów, dla których chce działać poza Polską.

Działalność biznesowa w Wielkiej Brytanii - spółka LTD

Wyspy Brytyjskie nawet po Brexicie oferują atrakcyjne korzyści dla właścicieli firm, m.in.:

  • wysoką kwotę wolną od podatku płaconego dopiero po przekroczeniu 12 570 funtów rocznie (ok. 69 900 zł),
  • brak obowiązkowego ZUS - składkę należy opłacić, kiedy dochód przekroczy 8 844 funty rocznie (49 180 zł),
  • jasny i stabilny system podatkowy oraz ograniczoną biurokrację.

Polski przedsiębiorca może prowadzić biznes w UK m.in. rejestrując spółkę z o.o. (Limited Company – LTD). To najbardziej popularna forma działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Właściciel LTD może mieszkać na stałe w Polsce - spółka musi mieć natomiast brytyjski adres siedziby. Warunkiem jest również brak zakładu produkcyjnego/biura w Polsce oraz niezatrudnianie pracowników na umowę o pracę/zlecenie.

Przy rejestracji spółki LTD najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów doświadczonej kancelarii np. Tax Angels. Rejestracja firmy przebiegnie szybciej i bez ryzyka pomyłki.

W którym kraju płacić ZUS?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w różnych krajach musi ustalić, gdzie wykonuje znaczną część działalności. Pod uwagę bierze m.in. obrót, dochód, czas pracy, liczbę świadczonych usług. Będzie podlegał przepisom państwa, w którym wykonuje znaczną część działalności. Rejestracja firmy za granicą nie zwalnia polskiego przedsiębiorcy z obowiązków na niego nakładanych przez lokalne urzędy.

Właściciela przedsiębiorstwa zarejestrowanego tylko w Wielkiej Brytanii obowiązują brytyjskie przepisy dotyczące ubezpieczenia społecznego.

Gdzie płacić podatek dochodowy?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w różnych krajach UE płaci podatek zgodnie z zasadami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską, a innymi państwami.

Możliwa jest metoda:

  • wyłączenia z progresją - w Polsce zwolnione są z podatku dochody osiągnięte w drugim państwie, zeznanie podatkowe należy złożyć w polskim urzędzie skarbowym, jeżeli również w Polsce zostały osiągnięte dochody opodatkowane skalą podatkową,
  • proporcjonalnego odliczenia - podatek od zagranicznego dochodu płacony jest w Polsce, ale odlicza się podatek zapłacony za granicą.

Dla przedsiębiorcy, który ma polską rezydencję podatkową i jest właścicielem spółki LTD obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Spółka LTD rozlicza własny zysk na zasadach brytyjskiego podatku Corporation Tax, natomiast dochód rezydenta jest opodatkowany w kraju rezydencji (po odliczeniu podatku uiszczonego w UK).

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%