Zamknij

Dzięki tym projektom zadzieje się w Lesznie. Będą warsztaty, festyny i (zdjęcia)

15:02, 22.08.2024 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 13:32, 29.08.2024
Skomentuj jrs, fot. Justyna Rutecka-Siadek jrs, fot. Justyna Rutecka-Siadek

Dziewięć organizacji pozarządowych realizuje projekty adresowane do mieszkańców, od dzieci po dorosłych. Od warsztatów, po festyny. Wszystkie projekty zostały nagrodzone w ramach Inicjatywy dla Leszna, realizowanej przez Centrum PISOP i przy finansowym wsparciu Miasta Leszna. 

- Konkurs jest organizowany od 2018 roku. Jego tegoroczna pula pieniędzy wyniosła 50 tysięcy złotych, organizacje mogły maksymalnie ubiegać się o 8 tysięcy złotych do realizowania własnych pomysłów, które służą mieszkańcom i angażują ich w działania na rzecz miasta - mówi Anna Twardowska z Centrum PISOP. - Cieszymy się, że w gronie dofinansowanych są trzy nowe organizacje społeczne, które jeszcze nie brały udziału w Inicjatywie dla Leszna. Mogły więc liczyć na dodatkowe punkty przy ocenie, podobnie jak partnerstwa organizacji.

Projekt: Dajmy sobie szansę - Polski Związek Niewidomych Koło PZN w Lesznie w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Oddział Rejonowy w Lesznie.

Grupa odbiorców tego zadania to członkowie dwóch powyższych organizacji: osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym, seniorzy o ograniczonej samodzielności i przede wszystkim osoby zamieszkujące samotnie. Projekt ma podwyższyć ich świadomość w zakresie ochrony i pielęgnacji swoich stóp.

- Przy tym projekcie podjęliśmy współpracę z gabinetem podologa, w którym spotykają się 34 osoby biorące udział w projekcie. Dla nich są konsultacje i zabiegi. Dodatkowo przeszkolą się z zakresu zmian w przepisach i możliwości elektronicznego kontaktu z instytucjami publicznymi - mówi Jędrzej Antkowiak, prezes PZN. - Projekt zostanie zakończony piknikiem. 

Projekt: Neurologopeda dla niepełnosprawnych mieszkańców Leszna - Stowarzyszenie Centrum Edukacyjne Niewidzialny Świat w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom - Nasz Świat.

- Odbiorcami projektu są mieszkańcy szczególnie z terenu objętego rewitalizacją, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej - mówi Monika Hyżyk, reprezentująca stowarzyszenie.

W ramach dofinansowanego projektu przeprowadzona będzie diagnoza w gronie uczestników projektu, następnie odbędą się warsztaty z terapii neurologopedycznej i zabiegi elektrostymulacji orofacjalnej. Dla opiekunów zaplanowano szkolenie ze wskazówkami do samodzielnej pracy, wpływającej na trwałość podjętych w projekcie działań. 

- Dodatkowo będzie kampania edukacyjno-społeczna dla mieszkańców Leszna związana na przykład z udarami. Będą też plakaty informacyjne.

Projekt: Poznaj zdrowy styl życia - Fundacja ART OF BALANS

- Chcemy zachęcić młodzież do aktywności fizycznej i promować zdrowy styl życia - mówi Paweł Moszyk z Fundacji ART OF BALANS.

Projekt ma dostarczyć dzieciom i młodzieży niezbędnej wiedzy i umiejętności, aby podejmować świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 25 lat biorą udział w regularnych spotkaniach z dietetykiem, fizjoterapeutą i trenerami. Odbywają się każdą sobotę o godz. 11:30 przy ul. Austriacka 8.

Projekt: Leszczyńskie Centrum Wsparcia i Rozwoju - Fundacja Leszczyńskie Centrum Wsparcia i Rozwoju w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej "Pro-Activ".

Centrum ma być punktem aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Zorganizowane zostaną grupy środowiskowego wsparcia i zespoły aktywności społecznej. Będą zajęcia z terapeutą i psychologiem, poradnictwo obywatelskie i prawne oraz doradztwo zawodowe.

- Naszą misją jest szerzenie wśród organizacji pomocowych idei współdziałania ze sobą, tak by nasze działania się uzupełniały. Byśmy nie musieli rywalizować o dotacje - mówi Anna Sprutta-Szymlet z Leszczyńskiego Centrum Wsparcia i Rozwoju.

Projekt: Festyn Poznaj swoich sąsiadów - Stowarzyszenie Polska Inicjatywa Ratunkowo-Humanitarna w partnerstwie z AD BONUM spółka z o.o. 

Festyn odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia. Jest to wydarzenie otwarte, skierowane do mieszkańców Leszna (między innymi rodzin z dziećmi, młodzieży, seniorów, imigrantów, którzy mieszkają w Lesznie.

Na ten dzień zaplanowano: warsztaty kreatywne, warsztaty z rękodzieła, karaoke, pokaz świetlny, gry i konkursy, stoiska gastronomiczne z dania kuchni polskiej i zagranicznej.

- Wydarzenie ma integrować imigrantów i leszczynian - mówi Svitlana Bondaruk z PIRH. - Zapraszamy do Parku Heermanna w godzinach od 17 do 21.

Projekt: Aktywizujący wymiar - Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności w partnerstwie z Fundacją CAT.

W projekcie uczestniczą dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat, uzależniona od smartfonów i komputerów.

- Chodzi nam o to, by młodzież spędzała aktywnie czas spędzając go na zabawach i grach, budując relacje z rówieśnikami i zawierając nowe znajomości - mówi Katarzyna Jaśkowiak, prezeska stowarzyszenia.

Projekt kończy się 29 sierpnia festynem "Pożegnanie Lata". Odbędzie się w Mini ZOO. Rozpocznie się o godz. 17. Zaproszenie mają dzieci i młodzież wraz z rodzicami.

[FOTORELACJA]9396[/FOTORELACJA]

Projekt: Skwer Leszczyńskich Organizacji Pozarządowych - Stowarzyszenie Wygraj Siebie w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną Vita.

- Postanowiliśmy zaprosić leszczyńskie organizacje pozarządowe do sadzenia swoich drzew na placu w sąsiedztwie bloków ulic Grunwaldzkiej i Sułkowskiego. Gatunek drzew został wybrany. Będą to lipy - mówi Teresa Rękosiewicz, prezeska stowarzyszenia. - Chcemy zrobić tam skwer dla mieszkańców Leszna, także seniorów, by to było miejsce wypoczynku.

Pomysł obejmuje także budowanie karmników we współpracy z przedszkolami i szkołami z terenu rewitalizacji i odnowienie kwietników przy ul. Leszczyńskich.

Współpracę przy projekcie zapewnia Miejski Zakład Zieleni.

Projekt: Jesteśmy, będziemy razem - Stowarzyszenie Echo w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niesłyszącym "SPON".

Stowarzyszenie chce przeprowadzić dla warsztaty edukujące oraz integrujące.

- W projekcie mamy happening pod nazwą "Nie marnuj żywności" z udziałem przedszkoli, a potem występy dzieci z Miejskim Ośrodku Kultury - mówi Hanna Hendrysiak, prezeska stowarzyszenia.

Projekt uwzględnia także pracę z dziećmi i młodzieżą.

Projekt: Oswoić stres - Spółdzielnia Socjalna "KUBA-BART" w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną "Pod Skrzydłami".

Działania mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności wśród leszczyńskich seniorów jak radzić sobie ze stresem. Sposobem na to jest chociażby wizyta w Pira-Grocie, którą w 2023 roku odwiedziło 365 osób, z czego prawie 80% stanowili seniorzy.

W ramach projektu odbędzie się m.in. szkolenie z zagadnień związanych z radzeniem sobie ze stresem oraz spotkania związane z tematyką kwiatów i ziół poprawiających samopoczucie. 

Projekty będą kończyły się w listopadzie.

 

 

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

JaJa

1 6

Fajnie! 19:18, 22.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

wydatki poszczególnewydatki poszczególne

7 1

Proszę o podanie podziału pieniędzy. Ile Miasto przeznaczyło (niepotrzebnie) dla PISOP, jaką kwotę otrzymały poszczególne organizacje pozarządowe. 20:36, 22.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczego?dlaczego?

4 0

Nie rozumiem, dlaczego jest łączenie organizacji pozarządowych. Dlaczego organizacja, jak dotychczas, nie może działać samodzielnie. Tak nie było. 21:05, 22.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

6 1

Ile nas podatników kosztuje utrzymywanie takiego dziwnego (zbędnego) tworu jak PISOP? 21:45, 22.08.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HoHo

2 0

Móże jeszcze wiecej ho ho 02:46, 23.08.2024


asas

1 1

Wciąż te same twarze trzymające się k..... 15:39, 23.08.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%