Alfred Mensebach w historii drugiej wojny światowej zapisał się przede wszystkim jako autor zdjęć dokumentujących burzenie Warszawy podczas Powstania Warszawskiego. Jego życie ma jednak związek także z Lesznem. Jaki? Odpowiedź jest w książce, której promocja odbędzie się we wtorek, 21 stycznia w Lesznie.
Napisali ją wspólnie Bogumił Rudawski z Instytutu Zachodniego w Poznaniu i Artur Michalak z Muzeum Okręgowe w Lesznie.
Publikacja składa się z dwóch części. Ta pierwsza zawiera rys biograficzny Alfreda Mensebacha, przegląd jego dorobku jako architekta działającego w Kraju Warty, a także udział w niszczeniu Warszawy oraz losy jego archiwum fotograficznego.
Druga część składa się z prezentacji jego archiwum fotograficznego: Projekt Soczewka, Kraj Warty w obiektywie Mensebacha, Ośrodek szkoleniowy Hitlerjugend w Mikstacie, Burzenie Warszawy, Zaprzysiężenie Volssturmu w Lesznie.
Jeśli mowa o Lesznie, Alfred Mensebach od 1943 roku do końca wojny mieszkał w Lesznie, wówczas przy Bismarckstrasse, obecnie to ul. Leszczyńskich, gdzie prowadził własną pracownię architektoniczną.
Książka o nim została zatytułowana „Nazista - architekt - fotograf. Fotografie z kolekcji Alfreda Mensebacha" i jest XIX tomem Documenta Occupationis Teutonicae.
Jej promocja odbędzie się we wtorek, 21 stycznia o godz. 17 w Muzeum Okręgowym (dawna synagoga) przy ul. Gabriela Narutowicza 31.
W trakcie spotkania można będzie nabyć publikację.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz