Zamknij

Skąd wziąć pieniądze na założenie i rozwój firmy?

12:05, 24.10.2019 | artykuł sponsorowany

Mówi się, że nieważne jak się zaczyna. Ważne jak się kończy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to wiesz, że zasada ta nie zawsze sprawdza się w biznesie. Start jest przecież najtrudniejszy. Nie chodzi tu wyłącznie o rozpoczęcie działalności. Z każdym nowym pomysłem, inicjatywą pojawia się to samo pytanie. Skąd wziąć na to środki? (sprawdź tutaj)

?

Skąd wziąć pieniądze na biznes

Teoretycznie, jako młody przedsiębiorca masz wiele możliwości, jeśli chodzi o pozyskanie środków na rozwój działalności. Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Każda instytucja ma bowiem swoje wymagania. Kryteria, które musisz spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Dofinansowanie z urzędu pracy

Dofinansowanie z urzędu pracy na założenie działalności przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które pozostają bez zatrudnienia przez co najmniej trzy miesiące. Jeśli zatem nie możesz znaleźć pracy, ale za to masz pomysł na biznes, taka dotacja pomoże Ci wystartować. Jej maksymalna wysokość równa jest sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Z takiej pomocy nie może jednak skorzystać każdy. Jeśli wcześniej odmówiłeś podjęcia pracy na stanowisku, które zaproponował Ci doradca zawodowy, możesz pożegnać się z dotacją. Z dofinansowania nie będziesz mógł skorzystać również w przypadku, gdy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy prowadziłeś działalność gospodarczą, a co za tym idzie — korzystałeś ze wsparcia finansowego PUP-u. Tak samo sprawa wygląda w sytuacji, kiedy zdecydowałeś się porzucić pracę na etacie i otworzyć własną firmę. Jak widać, kryteria te powodują, że środki z PUP-u są dostępne dla wąskiej grupy przyszłych przedsiębiorców.

Dotacja z Unii Europejskiej

Dotacja ta to rodzaj bezzwrotnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że budżet Unii Europejskiej nie jest studnią bez dna, a fakt, że beneficjent nie musi zwracać otrzymanych środków, sprawia, że otrzymanie dotacji wcale nie jest takie proste. Na wsparcie z Unii Europejskiej mogą liczyć osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy (do trzydziestego roku życia) lub takie, które zagrożone są wykluczeniem. Dotyczy to osób długotrwale bezrobotnych, starszych, niewykwalifikowanych, czy osób z niepełnosprawnością.

Kredyt dla firm

Jeśli z różnych przyczyn nie chcesz lub nie możesz skorzystać z dotacji, alternatywą jest kredyt dla firm. Co więcej, banki oferują pożyczki nie tylko na rozpoczęcie działalności. Jako przedsiębiorca możesz zaciągnąć kredyt inwestycyjny albo skorzystać z pożyczki na innowacje technologiczne. Nie zmienia to faktu, że przedsiębiorca, szczególnie młody jest dla banku bardzo ryzykownym klientem. O ile z otrzymaniem kredytu nie będziesz miał problemu, o tyle szansa na uzyskanie korzystnych warunków nie jest już taka duża. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt na firmę, powinieneś być bardzo dobrze przygotowany. Co to oznacza w praktyce? Kredytobiorca na podstawie Twojego biznesplanu, PKD, czy historii kredytowej będzie oceniał szanse na powodzenie Twojego biznesu, a co za tym idzie, to czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę. Ponadto, bank ma prawo żądać wkładu własnego, co dla wielu przedsiębiorców jest sporym utrudnieniem. Co więcej — kredyt dla firm nie należy do najtańszych. Zazwyczaj oprocentowanie sięga nawet 4-5%, Jeśli dodamy do tego prowizję i długi okres kredytowania, kredyt staje się sporym obciążeniem i to na wiele lat.

Mała Pożyczka Inwestycyjna

A co w sytuacji, jeśli nie otrzymałeś dotacji, a warunki oferowane przez bank okazały się niekorzystne? Czy istnieje jakaś inna możliwość? Okazuje się, że tak (tutaj więcej). Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że wsparcie Unii Europejskiej nie kończy się na dotacjach. W ramach tzw. inicjatywy JEREMIE 2 (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises) możliwe jest uzyskanie kredytu ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Mała Pożyczka Inwestycyjna to realne wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców. Właściciele mikroprzedsiębiorstw mogą otrzymać do 500 000,00 zł, natomiast w przypadku firm średniej wielkości, kwota ta może wynieść od 100 000,01 zł do nawet 500 000,00 zł. Z racji tego, że tak, jak każdy kredyt, pożyczka ma charakter zwrotny, szansę na jej otrzymanie są dużo większe niż w przypadku dotacji. Co więcej — Mała Pożyczka Inwestycyjna udzielana jest na dużo lepszych warunków niż kredyty komercyjne, oferowane przez banki. Główna zaleta to preferencyjne oprocentowanie - 1,87% dla mikroprzedsiębiorstw lub 2,87% w przypadku średnich firm. Maksymalny okres spłaty pożyczki to aż 84 miesiące. Z racji tego, że Mała Pożyczka Inwestycyjna finansowana jest ze środków publicznych, nie musisz obawiać się ukrytych kosztów i prowizji. Celem programu JEREMIE 2 jest rozwój oraz wzmocnienie konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw. Program JEREMIE 2 powstał z myślą o twórcach start-upów oraz właścicielach małych i średnich firm, a środki z Małej Pożyczki Inwestycyjnej mogą zostać wykorzystane między innymi na:

  • rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • rozszerzenie działalności lub realizację nowych projektów,
  • wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych lub produkcyjnych,
  • zakup nowych urządzeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu JEREMIE 2 oraz Małej Pożyczki Inwestycyjnej, zapraszamy na stronę Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Środki na założenie i rozwój biznesu — wybierz dobrze

Jeśli masz świetny pomysł na biznes albo otwierają się przed Tobą nowe perspektywy rozwoju, nie pozwól, aby brak środków na ich realizację stał się przeszkodą. Pamiętaj, że dotacja z urzędu pracy lub ze środków Unii Europejskiej to nie jedyna możliwość na uzyskanie wsparcia finansowego. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę, przeanalizuj dokładnie wszystkie oferty. Zwróć szczególną uwagę na wysokość prowizji, oprocentowania, a także okres spłaty. Potraktuj pożyczkę nie jako wydatek, ale jak inwestycję, która zwróci się z nawiązką.

Chcesz dowiedz się więcej? Zadzwoń do nas 538 813 266

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop