Zamknij

Unikalna wystawa na leszczyńskim Rynku. Zapraszamy do oglądania (zdjęcia)

13:50, 01.10.2019 Aktualizacja: 19:28, 06.10.2019
Skomentuj

Na Rynku w Lesznie czynna jest wystawa „Akcja: powstanie”, pokazująca pamiątki po powstańcach wielkopolskich. Pochodzących z naszego regionu albo takich, których potomkowie zamieszkali w Lesznie i okolicy.

Akcja: Powstanie to projekt Wydawnictwa Miejskiego Posnania zrealizowany na 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego przy współpracy z Urzędem Miasta w Poznaniu i Urzędem Marszałkowskim. Doprowadził do zgromadzenia pamiątek z powstania wielkopolskiego, które przetrwały w domowych archiwach, a które do tej pory nie zostały opublikowane. Udało się ich zebrać około 500. Akcję przeprowadzono w 12 wielkopolskich miastach: Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kępnie, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Wągrowcu i Zbąszyniu. Od ludzi, w tym potomków powstańców, uzyskano m.in. fotografie, dokumenty, listy, rękopisy wspomnień i życiorysów, legitymacje, dyplomy, odznaczenia, medale, mapy, plany powstańczych działań. Jest też mundur i czapka weterana, talerz pamiątkowy wręczony rodzicom, którzy wysłali trzech synów do powstania, figurka św. Antoniego towarzysząca jej właścicielowi w powstańczej i wojennej epopei oraz papierowy lampion z orłem, który wisiał w oknie kamienicy przy Al. Marcinkowskiego w dniu, w którym Paderewski przemawiał w Bazarze.

W Lesznie pozyskiwaniem dokumentów zajmowało się Muzeum Okręgowe. Właścicieli najwartościowszych i najciekawszych pamiątek nagrodzono i wyróżniono. Wśród wyróżnionych znalazła się Anna Wolska z Leszna, wnuczka powstańca Antoniego Cegłowskiego pochodzącego z Piotrowic koło Czempinia, który po powstaniu służył m.in. w batalionie aeronautycznym (balonowym zwiadzie) i jest pochowany na cmentarzu w Lesznie. U pani Anny znajduje się wspomniana wyżej figurka św. Antoniego, która według rodzinnej legendy towarzyszyła jej dziadkowi w ciągu całej, wojennej drogi.

Ponad 100 pamiątek pokazano na planszach, które tworzą wystawę. W otwarciu plenerowej ekspozycji w Lesznie wzięli udział przedstawiciele muzeum, wiceprezydent Piotr Jóźwiak, uczniowie dwóch klas SP nr 3 w Lesznie.

Wystawa najpierw była pokazywana w Poznaniu (w grudniu 2018 roku na 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego), natomiast w tym roku wędruje po pozostałych miastach, które były objęte projektem. Do Leszna przywędrowała z Nowego Tomyśla i będzie czynna do końca października.

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MarianMarian

0 0

Ciekawe, kto oprocz mine juz dobrowolnie obejrzal?

19:31, 03.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 0

Ciekawe, kto oprocz mnie juz dobrowolnie obejrzal?

19:50, 03.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%