Zamknij

sobota, 02.05, godz. godz. 9:00

Parowozownia Wolsztyn

Tegoroczna XXVII Parada Parowozów odbędzie się w sobotę, 2 maja. Widowisko “Światło, para, dźwięk”  odbędzie się w wieczór poprzedzający paradę w piątek, 1 maja.

Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w Polsce i Europie. Odbywające się na przełomie kwietnia i maja wydarzenie co roku przyciąga ponad dwadzieścia tysięcy turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, sam Wolsztyn zaś zamienia się w światową stolicę pary.

To wtedy w Wolsztynie dzieje się coś niebywałego – w jednym miejscu i w jednym czasie “pod parą” jest nawet 10 zabytkowych lokomotyw parowych! W ubiegłych latach były wśród nich zarówno wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 i Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Anglii, Niemiec czy Luksemburga. I tak w 2018 roku paradę uświetnił zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy, wyprodukowany w Belgii w 1920 roku parowóz Cockerill 503, w roku 2019 natomiast angielski Beyer Peacock nr 1827 pochodzący z roku 1879, będący najstarszym z parowozów, jakie dotychczas uczestniczyły w wolsztyńskich paradach.


Wstęp bezpłatny.
 


sobota25 kwietnia

sobota2 maja
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone