Zamknij

Święto Konstytucji 3 Maja w Lesznie. Prezydent apeluje do mieszkańców. To ważne słowa! (zdjęcia)

14:00, 03.05.2025 Aktualizacja: 14:21, 03.05.2025
Skomentuj

Świętowanie 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lesznie rozpoczęła msza św. w Bazylice Mniejszej odprawiona w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy przeszli pod Pomnik Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn narodowy, wciągnięto na maszty flagi państwową i Leszna oraz odczytano apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.

Pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja przemawiali prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł leszczyńskiej Lewicy Wiesław Szczepański.

Wystąpienie prezydenta dotyczyło nie tylko rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale też innych ważnych dat z historii Polski, w tym m.in. 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, 478. rocznicy nadania Lesznu praw miejskich, rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co stało się 1 maja 2004 roku, czy Święta Flagi obchodzonego 2 maja. Do świętowania tych wydarzeń - jak podkreślał Grzegorz Rusiecki - Leszno przygotowywało się od kilku tygodni, wieszając flagi biało-czerwoną, europejską i miejską przy głównych drogach przebiegających przez miasto. 

- Biało-czerwona flaga nas jednoczony. To symbol, który jest twój i mój, każdego, kto czuje się Polakiem. 

Prezydent, mówiąc o Konstytucji 3 Maja z roku 1791, zachęcał do tego, aby czytać i poznawać również obecnie obowiązującą Konstytucję z 2 kwietnia 1997 roku. - Ona nikogo nie wyklucza, jednoczy, mówi o tym, że jesteśmy jednym narodem. 

Ale to, co wybrzmiało pod pomnikiem szczególnie mocno, to apel prezydenta Leszna, aby iść na wybory prezydenckie 18 maja:

- Chciałabym zaapelować, abyśmy wszyscy, którzy mogą to zrobić, wzięli udział w tych wyborach, niezależnie od tego, jakie są nasze sympatie polityczne, na kogo stawiamy, kto jest dla nas pierwszym wyborem. Zachęcam, żebyśmy wzięli udział w tych wyborach. To jest nie tylko możliwość, ale to jest obowiązek każdego, kto kocha swój kraj. Wierzę, że wspólnie, zjednoczeni, mając świadomość, że każdy jest inny i że każdy może mieć różną opinię, różne zdanie, różną sympatię polityczną, będziemy się umieli wzajemnie szanować, bo tylko w jedności jesteśmy silni.

Wiceminister Wiesław Szczepański mówił z kolei, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w naszym kraju, choć przez wiele lat świętowanie tej daty było zabronione. - Pamięć o Konstytucji 3 Maja przetrwała w sercach Polaków, a od roku 1999 znów możemy to święto obchodzić.

- Wolność, suwerenność i narodowa wspólnota nie są dane raz na zawsze. Są dobrem, o które trzeba dbać, które trzeba pielęgnować i którego trzeba strzec - tłumaczył wiceminister Szczepański. - W świecie, w którym nie brakuje wyzwań, konfliktów i niepokojów warto przypomnieć sobie, jak ważne są te wartości, które przyświecały twórcom Konstytucji 3 Maja - solidarność, jedność, odwaga i dobro wspólne. 

Polityk wspominał też wszystkich, którzy przez lata walczyli o niepodległość Polski: - Żyjemy dziś w wolnym kraju, którego losy zależą tylko od nas. Życzę państwu, aby ta majowa rocznica była czasem radości, zadumy i umocnienia w przekonaniu, że warto być razem, ponad podziałami, ponad codziennymi sporami. Budujmy Polskę opartą na szacunku, współpracy i wierze w lepsze jutro. Niech nasze wspólne działania przyczynią do dalszego rozwoju małej ojczyzny, ale i całego kraju. Niech żyje Konstytucja 3 Maja, niech żyje wolna i suwerenna Polska 

[FOTORELACJA]10591[/FOTORELACJA]

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%